Wiosna ze szklarnią ogrodową – dlaczego warto uprawiać w niej warzywa?

Szklarnia ogrodowa to spory wydatek. Mimo to na zaproszenie jej do ogrodu decyduje się coraz więcej osób. Szklane konstrukcje wykorzystują oni przede wszystkim do własnych upraw – najczęściej warzyw, rzadziej owoców, ziół i kwiatów. Dlaczego warto uprawiać warzywa w szklarni? Jakie są plusy tego typu upraw?


Jakie zalety mają szklarnie ogrodowe?

Szklarnie ogrodowe to konstrukcje mogące pełnić wiele funkcji. Najczęściej wykorzystywane są do uprawy warzyw, owoców, ziół i kwiatów. Co jednak warte podkreślenia pojawiać mogą się one nie tylko na większych plantacjach, ale i w przydomowych ogrodach. Niewielkie konstrukcje proponowane przez Szklarnie z Runowa świetnie sprawdzą się na małych działkach i zapewnią wystarczającą ilość miejsca na uprawę warzyw dla rodziny. Praca w nich nie tylko przyniesie wymierne efekty w postaci zbiorów, ale i będzie świetnym sposobem na spędzenie wolnego czasu, aktywności na świeżym powietrzu oraz na wprowadzenie ekologii do codziennego życia.


Dlaczego warto uprawiać własne warzywa w szklarni ogrodowej?

Uprawa warzyw w szklarni ogrodowej jest o wiele łatwiejsza niż na tradycyjnych grządkach. Przede wszystkim oszklona konstrukcja pozwala na długi czas uprawy roślin. Chronione przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi mogą być uprawiane od lutego do listopada. Dzięki temu zawsze świeżymi warzywami można cieszyć się przez większą część roku. Efektem tego jest urozmaicona i zdrowa dieta domowników oraz ograniczenie wydatków na zakupy. Uprawa warzyw w szklarni ogrodowej jest tańsza niż zakup w marketach, szczególnie jeśli pod oszkleniem pojawią się egzotyczne gatunki.

Dłuższy czas upraw to nie jedyna korzyść płynąca ze szklarni ogrodowej. Kolejna to zapewnienie warzywom stabilnych warunków wzrostu. Dzięki nim możliwe jest przyspieszenie ich wzrostu nawet o kilka tygodni w stosunku do okazów uprawianych w gruncie. Oznacza to, że nowalijki w domowej spiżarni pojawią się już wczesną wiosną – o wiele wcześniej niż w sklepach, a nawet na targach. Co więcej, szklarniowe warunki przyczynią się do poprawy jakości zbiorów. Brak narażania warzyw na kaprysy pogody sprawia, że do rozwoju niepotrzebna będzie duża ilość sztucznych nawozów. Rezygnacja z nich przełoży się natomiast na to, że warzywa ze szklarni będą zdrowsze, pełne witamin i minerałów, wolne od szkodliwych substancji. Uprawiane pod szkłem nie będą też atakowane przez szkodniki, dzięki czemu zbiory będą większe niż w przypadku upraw na wolnym powietrzu.


Kalendarz ogrodnika, czyli co uprawiać w szklarni?

Szklarnie ogrodowe mają też tę zaletę, że uprawiać można w nich wiele gatunków warzyw, owoców i ziół. Pod osłoną dobrze będą się czuć pomidory, papryka, ogórki, kapusta, czosnek, cebula, sałata, szpinak, rukola, roszponka, bakłażany, brokuły, kalafior. Oprócz polskich warzyw znanych z ogródków babć pod szkłem znajdzie się też miejsce dla egzotycznych roślin np. kiwano, ananas, arbuz, melon, cytrusy. W ogrzewanych szklarniach mogą one być uprawiane przez cały rok, natomiast konstrukcjach pozbawionych nawiewu ciepłego powietrza najlepszy czas na ich sadzenie wskaże kalendarz ogrodnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Komin zewnętrzny stalowy

pon. maj 29 , 2023
W większości przypadków, komin jest integralną częścią budynku, ukrytą wewnątrz […]

Inne poradniki i rankingi sprzętu oraz mebli ogrodowych

CodoOgrodu.net 2023

Serwis poświęcony tematyce ogrodowej. Charakterystyka przydatnych narzędzi oraz akcesoriów, a także rankingi produktów.