Jaka podkaszarka akumulatorowa do przydomowego ogródka?

Zbliża się wiosna, a z nią czas na koszenie trawy i pozbywanie się zielonych intruzów z naszych troskliwie pielęgnowanych ogrodów. Dla wielu z nas będzie to również czas na kolejne zakupy. Zastanówmy się zatem, jaka podkaszarka akumulatorowa będzie najlepsza dla twojego ogrodu.

Podkaszarka to narzędzie przeznaczone do pracy w miejscach, gdzie zwykła kosiarka z całą pewnością nie dałaby sobie rady. Jest to zatem sprzęt dedykowany do zadań specjalnych. Obszarem jej działań są wszelkie zakamarki przy zabudowaniach, drzewach, ogrodzeniach i kwietnikach, a także szczeliny między krawężnikami czy rabatami. Tam, gdzie klasyczna kosiarka, ze względu na konstrukcję, dotrzeć nie może, tam wykorzystać należy podkaszarkę. Jeżeli zatem na terenie Twojej posesji znajdują się strome, a nawet kamieniste nawierzchnie, żywopłoty, rowy i zagłębienia, jest to jedno z narzędzi, bez których trudno będzie ci się obejść.

Podkaszarka jest urządzeniem niezwykle poręcznym. Jej konstrukcja razem z dodatkowymi prowadnicami i rolkami znacznie ułatwia dostęp do przestrzeni, których nie dałbyś rady skosić, korzystając z większego sprzętu. Nowoczesne podkaszarki wyposażone są w silniki o mocy do 1,1 KM. W zależności od potrzeb wybierać możesz między modelami elektrycznymi, spalinowymi i akumulatorowymi. Łączy je natomiast przymocowana do głowicy nylonowa żyłka, czyli element tnący podkaszarki. W dalszej części tekstu skupimy się na wariancie najbardziej ekologicznym poręcznym i ekonomicznym, czyli podkaszarce akumulatorowej, czyli na baterie.


Akumulatorowa podkaszarka do trawy

Inwestując w akumulatorową podkaszarkę do trawy pozbawiasz się kilku podstawowych zmartwień – przede wszystkim przestajesz myśleć o ciągnącym się kablu i gniazdku, które zawsze jest za daleko. Źródło zasilania jest cały czas z Tobą, nie emitując przy tym spalin do atmosfery. To odsyła nas do modelu na benzynę, którego głównym minusem jest szkodliwy dla zdrowia i środowiska, przestarzały już napęd wymagający dostarczania paliwa. Nie jest to dobry wybór, dlatego pozostań przy akumulatorze.

Podkaszarka na baterie to urządzenia lekkie, ciche, poręczne, którymi zetniesz trawę i pozbędziesz się chwastów w miejscach o utrudnionym dostępie nawet na bardzo dużych przestrzeniach (akumulatory są bardzo wytrzymałe).

Poszukując podkaszarki idealnej, warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych elementów, którymi powinny cechować się nowoczesne urządzenia tego typu.

  • Moc – im ogród jest większy, tym silnik powinien być mocniejszy. Nie ma natomiast potrzeby kupowania modelu o dużej mocy, kiedy twoja przestrzeń jest mniejszych rozmiarów.
  • Żyłka z automatyczną regulacją długości – jest to po prostu rozwiązanie wygodniejsze i bezpieczniejsze dla palców.
  • Skręcana żyłka – w odróżnieniu od klasycznej, zapewnia o wiele większą precyzję cięcia,
  • Obrotowa głowica – jest to kolejna gwarancja dokładności i czystości podkaszania
  • Osłony zapobiegające uszkodzeniom roślin i wyrzucaniu ścinek roślin
  • Regulacja wysokości podkaszarki – rozwiązanie idealne, jeśli dzielimy się pracą z niższą lub wyższą od nas osobą
  • Technologia real time stosowana w modelach produkowanych przez firmę Karcher –  wyświetlacz LCD wskazuje na takie parametry jak stopień naładowania baterii lub czas pracy urządzenia.

Podsumowując, akumulatorowa podkaszarka do trawy to lekkie i ciche urządzenie, które nie emituje spalin, jest niedrogie w eksploatacji i łatwe w użyciu. Brak kabla i ergonomiczna budowa nowoczesnych modeli to zalety, które sprawiają, że praca ogrodowa oprócz bycia obowiązkiem, staje się również prawdziwą przyjemnością.

>> Jaką podkaszarkę do trawy Kärcher wybrać i dlaczego? Ranking najlepszych >>


Kupujemy podkaszarkę na baterie – na co zwrócić uwagę?

To oczywiste, że do kupna sprzętu ogrodowego nie podchodzimy ad hoc. Każda inwestycja tego typu powinna być poprzedzona krótką analizą twoich rzeczywistych potrzeb. Przede wszystkim powinieneś zwrócić uwagę na rodzaj powierzchni do skoszenia. Jeżeli jest stromizn, nierówności, rabat, kwietników, ozdobnych kamieni, posiadanie dobrej, precyzyjnej podkaszarki jest wręcz obowiązkiem.

Decyduje również wielkość ogrodu. Modele akumulatorowe doskonale sprawdzają się w dużych areałach, gdyż nie musisz martwić się długością przewodu. W przeciwieństwie do podkaszarek spalinowych, warianty na baterie są wyjątkowo lekkie, dlatego w ciągu jednego dnia można wykonać więcej pracy bez częstych przestojów na chwilę oddechu.

Najlepiej wybrać podkaszarkę z wysuwaną automatycznie żyłką – jest to rozwiązanie wygodniejsze i bezpieczniejsze niż żyłka klasyczna lub noże. Kolejne elementy, na które warto zwrócić uwagę, to waga i kształty narzędzia. Na sam koniec zostawiliśmy opcję regulacji wysokości drążka. Dzięki takiej funkcji możliwe jest dopasowanie urządzenia do wzrostu operatora, dzięki czemu praca staje się łatwiejsza i wygodniejsza, a przez to bardziej wydajna.

Jeżeli istnieje taka możliwość, będąc w sklepie, weź do ręki dany model i wykonaj nim kilka ruchów markujących pracę. Jeżeli uznasz, że sprzęt jest odpowiednio lekki i ergonomiczny, kupuj śmiało.

Jak działa dobra przydomowa podkaszarka – materiał wideo:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Koszenie wymagających powierzchni – jak szybko się z tym uporać?

śr. kwi 28 , 2021
Koszenie trawy to czynność, którą musi wykonywać każdy posiadający ogród […]

Inne poradniki i rankingi sprzętu oraz mebli ogrodowych

CodoOgrodu.net 2023

Serwis poświęcony tematyce ogrodowej. Charakterystyka przydatnych narzędzi oraz akcesoriów, a także rankingi produktów.