Koszenie wymagających powierzchni – jak szybko się z tym uporać?

Koszenie trawy to czynność, którą musi wykonywać każdy posiadający ogród mieszkaniec domu. Dla jednych wykonywanie tego rutynowego, letniego zabiegu jest czymś bardzo relaksującym, zaś dla innych po prostu męczarnią.

Wpływ na postrzeganie danego procesu z całą pewnością ma wielkość ogrodu, gęstość posadzonych roślin, a także równość terenu. Każdy ogród jest inny i nie powinno zrzucać się na niego winy. Zamiast tego, lepiej jest dobrać odpowiedni sprzęt, który spełniający określone predyspozycje względem terenu z całą pewnością ułatwi nam tego typu prace w ogrodzie.


Zasady koszenia trawy

Aby nasza praca nie poszła na marne, a trawnik rósł gęsto i prawidłowo, powinniśmy przestrzegać kilku przyjętych reguł. Pierwszą z nich będzie zdecydowanie pierwsze koszenie po zimie. Pamiętajmy, by nie zaczynać go zbyt szybko. Początkowe koszenie wiosenne powinno odbywać się dopiero w okolicach połowy kwietnia, kiedy to trawa będzie już gęsta, a jej wysokość wynosić będzie około 10cm.

Drugą zasadą jest odpowiednia częstotliwość koszenia. Chcąc zachować trawnik w nienagannej formie miejmy na uwadze, aby nie kosić co jakiś określony czas, a jako miarę częstotliwości stosować wysokość murawy. Trawa w różnym okresie czasu rośnie inaczej. Wpływ na to ma chociażby pogoda, pora roku czy klimat. Z tego względu nie powinniśmy wykonywać danej czynności regularnie co np. tydzień.

Wysokość podkaszania jest teoretycznie ustalona. Przyjęło się, by przystępując do koszenia przykładowo ośmiocentymetrowego źdźbła, skracać jego wysokość o około jedną trzecią.


Duże powierzchnie = duży sprzęt

Posiadając w swoim majątku ogromny ogród bądź sad, jesteśmy zobligowani do dbania o dane pole i do pielęgnowania go. O ile w przypadku koszenia zwykłego, domowego ogródka pchanie kosiarki spalinowej jest rzeczą przyjemną, tak w przypadku dużych powierzchni zaczynają pojawiać się schody.

Najlepiej w tym przypadku zaopatrzyć się w traktorki ogrodowe. Obecnie na rynku posiadamy szereg różnych rodzajów tych maszyn i z każdym kolejnym rokiem ich przybywa. Główną klasyfikacją traktorów ogrodowych jest ich rodzaj silnika. Dostępne są silniki jednocylindrowe oraz dwucylindrowe. Tymi pierwszymi bez problemu poradzimy sobie z ogrodami do 4000m2, zaś dwucylindrowe potrafią pracować nawet na sadach o powierzchni dwóch hektarów.

Poza głównym kryterium doboru, jakim jest silnik, poszczególne traktorki wybieramy względem wielkości, wyrzutu trawy (boczny lub do kosza), a także możliwości dołożenia do nich łopaty służącej do odśnieżania.


Pomoc dla traktorka ogrodowego

Wiadomą rzeczą jest, że traktor ogrodowy skosi nam duże i najbardziej wymagające powierzchnie. Co jednak w przypadku, gdy na danych polach rosną krzewy, drzewa lub postawione jest ogrodzenie? Sposób na to jest tylko jeden, mianowicie kosa spalinowa. Dzięki temu prostemu urządzeniu, bez problemu podkosimy trawę w niedostępnych dla traktorka miejscach.

W zależności od grubości i rodzaju trawy, kosy te są wyposażone w różne końcówki, z których najpopularniejsza jest żyłka. Dla grubych traw, a nawet chwastów konieczne jest jednak zastosowanie ostrza metalowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Wąż ogrodowy – jak wybrać najlepszy?

śr. cze 16 , 2021
Wąż ogrodowy jest niezastąpiony przy pielęgnacji trawników i roślin. Umożliwia […]

Inne poradniki i rankingi sprzętu oraz mebli ogrodowych

CodoOgrodu.net 2023

Serwis poświęcony tematyce ogrodowej. Charakterystyka przydatnych narzędzi oraz akcesoriów, a także rankingi produktów.