Odstraszacz ptaków

Ptaki, choć potrafią nacieszyć oko swoim zachowaniem i wędrówką po niebie, potrafią być również uciążliwe. Niszczą elewacje budynków, wyjadają plony z pól. Część społeczeństwa przechodzi obok nich obojętnie, części niezmiernie przeszkadzają, a szczególnie tym zajmującym się uprawą. Poniżej kilka sprawdzonych metod na to, by poradzić sobie ze szkodnikami poprzez ich skuteczne odstraszanie.


Problem z ptactwem na działce

berberys jako jedna z naturalnych form odstraszania ptaków
berberys jako jedna z naturalnych form odstraszania ptaków
Dla ogrodników idealnym rozwiązaniem jest wbijanie w ziemię naokół posianego pola patyków ustawionych równolegle. Patyki trzeba jeszcze połączyć żyłką lub sznurkiem. Połączenie powinna opleść roślina odstraszająca ptaki np. berberys lub kolczasty mahoń.

Krzewy lub małe drzewka najlepiej jest chronić wywieszając na nich kawałki folii aluminiowej. Szelest folii niepokoi ptaki, a odbijane promienie słoneczne skutecznie je niepokoją.

Działkowicze mogą również walczyć z ptakami wyjadającymi owoce i warzywa umieszczając nad uprawami siatkę ogrodniczą PCV. Konstrukcja kształtem powinna przypominać tunel.


Ptactwo w mieście. Kolce.

Gzymsy, parapety są pełne różnego rodzaju ptaków, zwłaszcza gołębi. Ptaki te zanieczyszczają ulice i elewacje. W celu poradzenia sobie z tym problemem i odstraszenia ptaków na elementach architektury instaluje się kolce na ptaki. Panel z kolcami pełni głównie rolę odstraszacza – ptaki widząc kolce omijają je szerokim łukiem.

Obrońcy zwierząt wspólnym głosem przypominają o licznych przypadkach znajdowania martwych ptaków, pokaleczonych przez kolce. Zaletą takiego rozwiązania jest na pewno nisko cena i stosunkowo łatwy montaż. Należy pamiętać jednak o krzywdzie ptaków. Odstraszacz gołębi w takiej formie nie jest zbyt humanitarnym rozwiązaniem, dlatego nie rekomendujemy takiego rozwiązania.


Przygotuj miejsce pod odstraszacz

Przed zainstalowaniem odpowiednio dobranych systemów odstraszania ptaków należy pamiętać, żeby usunąć wszystkie ślady obecności ptaków: gniazda, odchody oraz martwe ptaki. Pamiętajmy, że dorosłe osobniki często powracają do swoich gniazd w celu ich ochrony. Na rynku dostępnych jest wiele produktów umożliwiających skutecznie odstraszenie ptaków.


Odstraszacze dźwiękowe

dźwiękowy odstraszacz ptaków
dźwiękowy odstraszacz ptaków
Odstraszacze dźwiękowe pozwalają skutecznie wypłoszyć ptaki z miejsc, gdzie niemożliwe jest zastosowanie systemów mechanicznych, takich jak wspomniane już kolce. Odstraszacz ptaków to rozwiązanie nowoczesne i praktyczne.

Odstraszacz gołębi symuluje krzyki atakujących ptaków, takich jak orły, sokoły czy jastrzębie.

Pamiętajmy, że odstraszacz dźwiękowe są dosyć głośne i w przypadku montażu w pobliżu ludzkich siedzib potrafią być bardzo uciążliwe. Potrafią uprzykrzyć życie zarówno ludziom, jak i zwierzętom. Jednak w odpowiedniej odległości, są bezbłędne i niezastąpione podczas ochrony większych pól.

Taki elektroniczny odstraszacz to również skuteczna obrona przed mniejszymi ptakami. To skuteczny odstraszacz szpaków oraz wróbli. Należy pamiętać, aby utrzymywać urządzenie w czystości.

Chcąc maksymalnie zwiększyć efektywność urządzenia należy sporadycznie oczyścić teren z nieczystości. Czasem warto zmienić natężenie fal, miejsce montażu. Odstraszacze ultradźwiękowe pracują na zmiennej częstotliwości, nie powodują zakłóceń radioodbiorników czy tv.


Laser

Laser to stosunkowo młoda metoda odstraszania ptaków. Skutecznie odstrasza ptactwo w magazynach, halach, marketach. Lasery działają na zasadzie wiązki światła, która drażni ptaki.


Klasyka, czyli strach na wróble

odstraszacz ptaków - sztuczny kruk
odstraszacz ptaków – sztuczny kruk
Wizualne metody odstraszania ptaków również są skuteczne i nieszkodliwe dla ptactwa. Należą do nich:

  • Makiety drapieżnych ptaków,
  • odblaskowe taśmy,
  • urządzenia laserowe
  • gumowe węże
  • wypchane drapieżne ptaki

Wizualne metody skutecznie chronią rośliny oraz elewację.


Warto łączyć rozwiązania

Aby maksymalnie zwiększyć skuteczność odstraszania ptaków, warto stosować systemy odstraszania symultaniczne. Połączenie wizualnych metod wraz z dźwiękowymi może przynieść niespodziewane efekty. Strach na wróble najlepiej jeśli wytwarza również huki lub odgłosy drapieżników.


Odstraszacze ptaków RANKING

Zestawienie najchętniej wybieranych odstraszaczy na ptaki – gołębie, wróble, wrony, kruki itp. Ranking jest aktualizowany na bieżąco.


Indywidualna decyzja

To indywidualny wybór, czy zdecydujecie się na domowe sposoby, czy może profesjonalne rozwiązania. Na pewno domowe sposoby są tańsze i poradzą sobie z ptakami, przynajmniej przez jakiś moment. Natomiast profesjonalne odstraszacze dźwiękowe, czy nawet całe moduły odstraszające zapewnią taka ochronę na dłuższy czas i nawet na wielkich powierzchniach.

Twoja opinia