Planujesz budowę domu na działce – pomyśl od razu o biologicznej oczyszczalni ścieków

Pomimo ciągłego rozwoju technologii i coraz większego dostępu do mediów, niektóre regiony w Polsce wciąż pozostają odcięte od publicznej sieci kanalizacyjnej. Decydując się na zakup działki na terenach oddalonych od miasta, często jeszcze nie zagospodarowanych, musimy liczyć się z brakiem możliwości przyłączenie do sieci kanalizacyjnej. Czy powinniśmy się tym martwić?


Biologiczna przydomowa oczyszczalnia ścieków – ekologiczne i oszczędne rozwiązanie problemu odprowadzania ścieków

Zdecydowanie nie. Postęp technologiczny umożliwia bowiem skorzystanie z nowoczesnego i przyjaznego dla użytkowników i środowiska naturalnego rozwiązania, jakim jest biologiczna przydomowa oczyszczalnia ścieków – alternatywa dla tradycyjnych bezodpływowych zbiorników na nieczystości ciekłe. Pomimo dość wysokich kosztów instalacji, ilości formalności, przez które trzeba na wstępie przebrnąć oraz zdecydowanie większej powierzchni, jaką zajmuje biologiczna oczyszczalnia, długofalowo rozwiązanie to jest dużo tańsze.

Koszt inwestycji, w zależności od typu, zwraca się w czasie od 4 do 8 lat (licząc w stosunku do kosztów budowy i eksploatacji tradycyjnego szamba). Utrzymanie oczyszczalni biologicznej jest łatwiejsze oraz bezpieczniejsze dla środowiska naturalnego. Warto zatem zwrócić uwagę na to rozwiązanie już na etapie doboru odpowiedniego miejsca na budowę domu.


Działka i projekt a ekologiczna oczyszczalnia ścieków

Jeśli wiemy, że do naszej działki nie jest i nie zostanie przed ukończeniem naszej inwestycji, przyłączona sieć kanalizacyjna- musimy rozważyć inne opcje- zdecydować się na tradycyjne szambo lub na przydomową oczyszczalnię ścieków. Wybrane rozwiązanie należy uwzględnić w projekcie. Musimy jednak pamiętać o uprzedniej weryfikacji możliwości wykonania biologicznej przydomowej oczyszczalni ścieków- taka informacja lub wykluczenie możliwości wykonania takiej inwestycji, zawarta będzie w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub w decyzji o warunkach zabudowy.

Jednocześnie należy wziąć pod uwagę techniczne możliwości budowy oczyszczalni na naszej działce. Konieczne jest sprawdzenie poziomu wód gruntowych- musi on bowiem występować na głębokości minimum 1,5 metra poniżej dna systemu rozsączającego. Działka musi też mieć odpowiednią wielkość. Przepisy wskazują na minimalne odległości od obiektów i infrastruktury, jakie należy zachować przy planowaniu biologicznej oczyszczalni ścieków. Dotyczą one zarówno osadnika jak i drenażu. Należy zapewnić ich usytuowanie w odległości minimum 2 metrów od granicy działki, pod uwagę należy wziąć również przyłącza mediów, drzewa, okoliczne studnie (drenaż w odległości min. 30m,  osadnik – 15m) oraz budynki mieszkalne- minimum 5 m.

Jeśli masz odpowiednio dużą działkę i chcesz na niej zbudować dom z biologiczną oczyszczalnią ścieków, wówczas najszybszym rozwiązaniem jest skorzystanie z gotowych projektów. Gotowe projekty domów takie znaleźć możemy na stronie https://projekty.muratordom.pl to bardzo szeroka oferta różnorodnych koncepcji architektonicznych gwarantuje znalezienie idealnego projektu, spełniającego wymogi i wyobrażenia Twoje i Twojej rodziny.

Znając wymiary i rozmieszczenie obiektów na i wokół działki, w zależności od potencjalnej liczby użytkowników – będziesz mógł wraz z wykonawcą dobrać odpowiedniej wielkości zbiornik oraz dostosować metodę drenażu.


Budowa biologicznej oczyszczalni – im szybciej, tym lepiej

Uwzględnienie już na etapie zakupu działki i doboru projektu domu budowy biologicznej przydomowej oczyszczalni ścieków jest zatem niezwykle ważne, gdyż pozwoli nam uniknąć sytuacji problemowych, jakimi z pewnością będą konieczność wykonania odpowiednich przyłączy oraz dodatkowe formalności. Budowa przydomowej biologicznej oczyszczalni ścieków – jako odrębnej inwestycji – wymagać bowiem będzie poniesienia kosztów drugiego projektu oraz uzyskania dodatkowego zezwolenia z właściwego starostwa powiatowego .

Należy pamiętać również o tym, że podczas lub po realizacji inwestycji możemy nie mieć już możliwości zawnioskowania o zezwolenie na instalację biologicznej przydomowej oczyszczalni ścieków- przepisy prawa miejscowego ulegają zmianom i może dojść do wyłączenia takiej opcji- przykładowo- z uwagi na planowane przyłączenie sieci kanalizacyjnej (co w praktyce może być inwestycją rozciągniętą w czasie).

Zdjęcie: Projekt domu A105 – Nasz pomysł z kolekcji Murator, arch. Katarzyna Słupeczańska

Tekst sponsorowany: Projekty domów od MURATORA – https://projekty.muratordom.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Grille węglowe: czy warto kupić tani grill z marketu?

wt. kwi 11 , 2023
Kupując grill węglowy, możesz wybierać spośród różnych wariantów. Przenośny, niewielki […]

Inne poradniki i rankingi sprzętu oraz mebli ogrodowych

CodoOgrodu.net 2023

Serwis poświęcony tematyce ogrodowej. Charakterystyka przydatnych narzędzi oraz akcesoriów, a także rankingi produktów.