Glebogryzarka ogrodowa spalinowa i elektryczna

Glebogryzarki spalinowe znakomicie nadają się na większe powierzchnie ogrodowe. Na zdjęciu glebogryzarka spalinowa ogrodowa Texas Hobby 370TG. Fotografia: imged.pl.
Glebogryzarki spalinowe znakomicie nadają się na większe powierzchnie ogrodowe. Na zdjęciu glebogryzarka spalinowa ogrodowa Texas Hobby 370TG. Fotografia: imged.pl.
Co to jest glebogryzarka? Nazwa glebogryzarka jest bardzo dosłownym przedstawieniem funkcji, która jest jej nadrzędnym zadaniem, a mianowicie spulchnianie gleby, niezbędne w przygotowaniach ziemi pod wysiew nasion, czy też wymieszaniu gleby z nawozem, którego użyliśmy.

Jest ona nowocześniejszą wersją popularnego wciąż w małych ogródkach szpadla czy wideł. Jeśli jednak zawczasu chcemy zapobiec pracochłonnemu, ręcznemu przekopywaniu naszego terenu zieleni, zainwestujmy właśnie w glebogryzarkę.

Znaczenie przy wyborze glebogryzarki ma chociażby przeznaczenie naszego ogrodu. Inny model powinien być przez nas rozpatrywany, gdy nasz ogród pełni funkcję jedynie użytkową (same warzywa i owoce przeznaczone do konsumpcji), a jeszcze inny, gdy nasz ogród przejawia cechy typowo ozdobne.


Glebogryzarki elektryczne

Jednym z dwóch rodzajów glebogryzarek są jej odmiany elektryczne. Zasilane silnikiem wymagającym podłączenia do prądu mogą być nieco uciążliwe, jednak dzięki temu nie wydzielają one szkodliwych spalin, jak glebogryzarki spalinowe, drugi rodzaj tego sprzętu, a także są o wiele cichsze, co z całą pewnością docenią zwłaszcza nasi sąsiedzi. Wspomniany przewód będzie jednak uciążliwy głównie w przypadku większych terenów wymagających spulchniania gleby. Podłączanie do kolejnych przedłużaczy nie będzie wtedy dobrym rozwiązaniem, chociaż niewątpliwie tańszym niż spalinowa opcja.


Glebogryzarki spalinowe

To dzięki nim zaoszczędzimy wiele czasu i energii na troszkę większych obszarach działkowych, nawet tych bez podłącza energii elektrycznej. Choć ich cena nie jest niska, zaczyna się w okolicach 600zł za najtańsze modele, to bez wątpienia szybko docenimy ich walory. Wyposażone w zespół napędowy z silnikiem na czele oraz przekładnie redukcyjną ze sprzęgłem doskonale poradzą sobie z cięciem nawet twardej gleby. Wybierając spośród nich zwróćmy uwagę na jakże przydatną funkcję biegu wstecznego. Dzięki niemu pielęgnacja naszej działki stanie się o wiele prostsza i przyjemniejsza, a co za tym idzie, także i znacznie szybsza, niż ma to miejsce w przypadku bardziej ubogich modeli.

Dla osób posiadających działki bardziej pokaźnych rozmiarów praktyczne okażą się glebogryzarki ogrodowe przypominające traktory czy mikrociągniki, które dodatkowo wyposażyć możemy w brony, pługi czy kultywatory. Jest to opcja o wiele bardziej kosztowna, jednak pozwalająca na zaoszczędzenie miejsca przechowywania. Wielofunkcyjność jednego urządzenia jest przecież ogromnie ekonomiczna.


Glebogryzarki ciągnikowe

Cechują się sporą szerokością pracy, sięgającą zazwyczaj ponad 1,5 m. Nadają się do spulchniania oraz przemieszczania gleby na sporej powierzchni, gdzie liczy się odpowiednia wydajność urządzenia. Modele ciągnikowe świetnie nadają się również do mieszania stosowanych nawozów z glebą, wyrywania całych połaci chwastów czy też kruszenia brył zbitej ziemi. Poniżej glebogryzarka ciągnikowa TL 135 podczas pracy:


Glebogryzarki spalinowe i elektryczne RANKING

Zestawienie najchętniej wybieranych glebogryzarek elektrycznych i spalinowych. Ranking został stworzony na podstawie serwisu Nokaut.pl i jest aktualizowany na bieżąco.


Co jest ważne przy wyborze glebogryzarki?

Co ma znaczenie przy wyborze glebogryzarki? Zwracajmy uwagę na:

 • szerokość konstrukcji roboczej glebogryzarki – dla niewielkiej powierzchni ogródka wystarczy nam w zupełności glebogryzarka do 40 cm szerokości. Przy większych powierzchniach znacznie lepiej radzą sobie modele o szerokości ponad 50 cm. Wśród szerokiej gamy glebogryzarek są również i takie o uniwersalnych rozmiarach 45 cm, dedykowanych do pracy zarówno przy mniejszych powierzchniach, jak i większych ogrodach.
 • moc jednostki napędowej – rekomendowane jest stosowanie glebogryzarki o mocy przynajmniej 0,6 kW na większe powierzchnie ogrodowe i ziemi gliniastej oraz zbitej, gdzie duża moc sprzętu ma ogromne znaczenie. Przy małych ogródkach z pewnością wystarczą egzemplarze dysponujące mocą silnika z przedziału 0,2-0,5 kW.
 • możliwości mobilne – komfort manewrowania urządzeniem jest bardzo istotna w kontekście pracy w ogrodzie. Warte rozważenia są zatem te posiadające bieg wsteczny, dzięki któremu ułatwimy sobie manewr zawracania. Przy glebogryzarce spalinowej odpada nam problem kabla elektrycznego, który jest niezwykle uciążliwy zwłaszcza przy pracy na większych połaciach ogrodowych oraz w przypadku dużej ilości krzewów i drzewek w ogrodzie.
 • indywidualne ustawianie parametrów glebogryzarki, które pozwoli nam np. regulować obroty ostrza oraz głębokość roboczą.

Glebogryzarka i środki ostrożności

Sprzedawane obecnie glebogryzarki posiadają szereg atestów i certyfikatów umożliwiających ich sprzedaż, a także bezpieczne użytkowanie. Nic nie zastąpi jednak naszej własnej ostrożności. Należy za każdym razem skontrolować ewentualne wycieki paliwa czy też uszkodzenia przewodu zasilającego, aby nie doszło do żadnego wypadku. Niebagatelizowanie małych pęknięć czy przetarć może zaoszczędzić nam późniejszych, znacznie poważniejszych zniszczeń. Zawsze każdą wątpliwość najlepiej jest skonsultować ze sprzedawcą bądź producentem.

Działając samodzielnie nie zapominajmy o pierwotnym odcięciu źródła zasilania. To niby tak oczywiste działanie, często bywa pomijane przez naprawiających, pogarszających jeszcze bardziej zaistniałą sytuację.

W trakcie dokonywania zabiegu przygotowania podłoża pod nasze uprawy nie zapominajmy o prawidłowym ubiorze gwarantującym szybkość i bezproblemowość wykonywanej czynności. Szczególną ostrożność zachowajmy przy dużej wilgotności powietrza, ryzyku pojawienia się opadów atmosferycznych, a także przy wszelkich nierównościach ukształtowania naszego terenu.

To niepozorne urządzenie może i nie jest trudne w obsłudze, jednak wymaga od nas zaangażowania i sumienności, by szybko przyniosło zamierzony cel działania.


Glebogryzarki najczęściej oferowane i opiniowane RANKING

Zestawienie uwzględnia glebogryzarki, które posiadają największą ilość ofert. Dane pochodzą z serwisu Nokaut.pl. Warto przeanalizować również opinie internautów.


Ogrodowe zapytania:

 • glebogryzarka elektryczna opinie

6 opinie o “Glebogryzarka ogrodowa spalinowa i elektryczna

 1. w kraju w którym prąd pochodzi ze spalania węgla pisanie że elektryczne glebogryzarki nie wytwarzają szkodliwych spalin jest niezręczne.

  Reply
  1. Oj nie przesadzałbym. Podana informacja jest poprawna – elektryczne glebogryzarki nie wytwarzają spalin, żadnego błędu logicznego tu nie widzę;) Poza tym jest to pewna forma ochrony środowiska, w końcu użycie spalinowej glebogryzarki skutkowałoby wytworzeniem dodatkowych spalin, a prąd tak czy tak zostałby wyprodukowany, a więc spaliny będące skutkiem ubocznym procesu jego powstawania trafią do atmosfery niezależnie od tego jaki rodzaj glebogryzarki wybierzemy.

   Reply
 2. Jeśli chcemy mieć dobrą glebę w której przyjmie się niemal każdy rodzaj roślin warto zainwestować w glebogryzarkę. Nie ma właściwie różnicy czy będzie to glebogryzarka spalinowa czy elektryczna, ważne by wykonywała swoje zadanie. Dobrze spulchniona gleba to podstawa w każdym ogrodzie, a przynajmniej tak powinno być. Gorąco polecam takie rozwiązanie.

  Reply
 3. Faktycznie czy to glebogryzarka elektryczna, ręczna czy spalinowa – bez różnicy. Żeby tylko spełniała swoją funkcję, mianowicie spulchnianie gleby, niezbędne do przygotowania ziemi pod wysiew naszych ziaren, czy też wymieszaniu gleby z nawozem, którego przed chwilą użyliśmy. Mnie wystarczy glebogryzarka ręczna, a nie mam malutkiego ogródka.

  Reply
 4. Glebogryzarka jest u mnie w ogrodzie zdecydowanie bardzo ważnym narzędziem. Używam spalinowej z napędem bo jest dla mnie zdecydowanie wygodniejsza i szybciej mogę oporządzić co danego dnia zaplanuje. Bardzo ciekawy materiał 😉

  Reply
 5. Bardzo przydatny ranking! Dzięki wam na wiosnę będę miała nową glebogryzarkę do truskawek. Mam nadzieję, że się sprawdzi i będzie łatwa w obsłudze bo tylko o to się teraz boje.

  Reply

Twoja opinia