Bielenie drzew to czynność, która – dla osób nie posiadających własnego ogrodu – stanowi często swego rodzaju zagadkę. Po co zatem bielić drzewa i czy można zrezygnować ze wspomnianego zabiegu?
Posiadanie własnego ogrodu to nie lada wyzwanie. Zwłaszcza, jeśli nigdy wcześniej nie mieliśmy pod opieką drzew, krzewów czy też innego rodzaju roślin. Nic zatem dziwnego, że temat ten rodzi wręcz niezliczoną ilość pytań. W końcu nikt z nas nie chciałby, aby z powodu niewiedzy stan przydomowego ogrodu pogarszał się z sezonu na sezon. Aby uniknąć tego rodzaju kłopotu warto poznać podstawowe zabiegi mające na celu pielęgnację roślin. Jednym z nich jest bielenie drzew.
Na czym polega bielenie drzew?
Bielenie drzew jest zabiegiem niezwykle charakterystycznym, który z pewnością kojarzy zdecydowana większość osób. W teorii zabieg ten polega po prostu na pomalowaniu pnia drzewa białą farbą. A jak jest w praktyce? W rzeczywistości bielenie drzew ma na celu ochronę roślin (głównie drzew owocowych) przed działaniem promieni słonecznych. Bielenia dokonuje się zimą oraz wczesną wiosną. Warto dodać, iż poza pniem farbą pokrywa się również grubsze gałęzie, a nierzadko także krzewy owocowe posiadające dość wyraźnie zaznaczony pień, na który nie pada cień rzucany przez gałązki.
Cel zabiegu
Jak zostało to już wspomniane, głównym celem bielenia jest ochrona drzew przed zbyt ostrym działaniem promieni słonecznych. Zimą zabieg ten dodatkowo zapobiega powstawaniu uszkodzeń na powierzchni roślin, natomiast wiosną opóźnia moment rozpoczęcia wegetacji i tym samym przeciwdziała zniszczeniu zalążków owoców, co mogłoby nastąpić na skutek nagłego spadku temperatury.
Jak bielić drzewa?
Bielenie drzew można wykonać na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest pomalowanie drzewa przy użyciu szerokiego pędzla. Sposób ten jest jednak czasochłonny i dość mozolny. Zdecydowanie efektywniejsza jest metoda natryskowa. Oczywiście przed przystąpieniem do zabiegu należy poczytać o tym, jak przeprowadzić bielenie drzew opryskiwaczem krok po kroku. Niemniej jednak warto dodać, że w tym przypadku możliwe jest użycie tych samych opryskiwaczy, których używamy do nawożenia dolistnego.
Czym bielić?
Wspomniana wielokrotnie „biała farba” to w rzeczywistości wapno palone bądź też świeżo gaszone. Wapno należy wymieszać z wodą w proporcji 5:1. Jeśli zdecydowaliśmy się na metodę natryskową, wówczas uzyskana farba – określana mianem mleka wapnowego – powinna mieć właśnie konsystencję mleka. Jeśli natomiast wybraliśmy malowanie pędzlem, należy dążyć do otrzymania konsystencji zbliżonej do śmietany.