Jak założyć elegancki ogród przed domem?

elegancki przydomowy ogród

Ogród przed domem to wizytówka każdej nieruchomości, pod warunkiem, że spełnia pewne kryteria estetyczne, wizualne i jest odpowiednio przemyślany i zaprojektowany. Taki elegancki ogród może znacząco podnieść atrakcyjność całego otoczenia. Zatem dla właścicieli domów, którzy nie mają pomysłu na swój ogród, bądź też brak im wiedzy i umiejętności na temat chociażby doboru roślin i architektury ogrodowej, rozwiązaniem jest pomoc osoby bądź firmy zajmującej się profesjonalnym zakładaniem ogrodów.


Od czego zacząć czyli najważniejszy jest plan

Zanim rozpoczniesz projektowanie ogrodu, warto przemyśleć, jakie są nasze preferencje i oczekiwania wobec niego. Sporządzenie planu to kluczowy krok, dlatego warto się zastanowić, czy ma on być utrzymany w tradycyjnym stylu czy może bardziej nowoczesnym. Trzeba też określić, czy mają się w nim znaleźć rośliny kwitnące i krzewy ozdobne, czy stawiamy raczej na minimalizm, także jeśli chodzi o ilość i rodzaj roślin. Dobór roślin to jeden z najważniejszych elementów oryginalnego ogrodu. Warto wybierać rośliny o zróżnicowanym okresie kwitnienia, co umożliwi cieszenie się pięknem ogrodu przez cały sezon. Ważne aby zachować harmonię kolorów i różnorodność form, co dodatkowo wzbogaci wizualne doznania.

Równie istotne jest zaprojektowanie ścieżek bądź alejek – nie tylko dla zwiększenia funkcjonalności  ogrodu, ale także dodając ogrodowi bardziej eleganckiego charakteru. Można wybierać spośród różnych materiałów, takich jak kostka brukowa, kamień czy drewno. W eleganckim, oryginalnym ogrodzie przyda się również oświetlenie, które podkreśli styl tej przestrzeni. Warto postawić na lampy, które dodadzą charakteru i podkreślą piękno roślin. Najlepiej umieścić oświetlenie wzdłuż ścieżek, przy wejściu do domu oraz w strategicznych punktach ogrodu.


Realizacja projektu ogrodu i co dalej?

Po zrealizowaniu planu, nasz stylowy ogród z pewnością wymaga jeszcze dopracowania. Warto wygospodarować w nim miejsce do wypoczynku czy spożywania posiłków, a tu niezbędne będą meble ogrodowe. Warto wybierać te z wysokiej jakości materiałów, takich jak drewno czy metal. Trwałym, a przy tym estetycznym rozwiązaniem jest także popularny od kilku lat technorattan.

Równie istotnym etapem tworzenia i prowadzenia stylowych ogrodów jest ich regularna pielęgnacja oraz konserwacja. Przycinanie roślin, utrzymanie ścieżek czy dbanie o meble ogrodowe sprawi, że ogród będzie przez długi czas cieszył oko swoją urodą.

Współczesne trendy w projektowaniu ogrodów skupiają się przede wszystkim na zrównoważonym krajobrazie. W eleganckich ogrodach przydomowych warto więc stosować rodzime rośliny, tworzyć systemy zbierania deszczówki i wyznaczyć miejsce na kompostownik. Można też zagospodarować część ogrodu na tzw. ogród naturalny, w który nie ingerujemy, nie kosimy. Jest on zdecydowanie tańszy i może stanowić świetne miejsce dla dzikich zwierząt czy owadów. Jeśli takie elementy będą ładnie zaaranżowane i osłonięte, to nasza troska o środowisko nie zaburzy stylu i piękna ogrodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Przęsła ogrodzeniowe. Na jakie się najlepiej zdecydować? Poradnik i Ranking przęseł do ogrodzeń!

wt. lut 27 , 2024
Przęsła wykorzystywane w ogrodzeniach to elementy konstrukcyjne, które stanowią wypełnienie […]
przęsła ogrodzeniowe

Inne poradniki i rankingi sprzętu oraz mebli ogrodowych

CodoOgrodu.net 2023

Serwis poświęcony tematyce ogrodowej. Charakterystyka przydatnych narzędzi oraz akcesoriów, a także rankingi produktów.