Folia paroprzepuszczalna – zastosowanie w budownictwie

Budując dom z poddaszem mieszkalnym, konieczne jest jego dobre ocieplenie. Najczęściej w tym celu stosowana jest wełna mineralna, która wymaga odpowiedniego zabezpieczenia przed wilgocią.

Przed zawilgoceniem należy chronić nie tylko sam materiał izolacyjny, ale też elementy konstrukcyjne budynku, które bezpośrednio się z nim stykają.

Powszechnie stosowanym produktem do izolacji wełny mineralnej są folie paroprzepuszczalne, a także folie paroizolacyjne – stosowane wewnątrz budynku.


Folia paroprzepuszczalna – charakterystyka

Folie paroprzepuszczalne inaczej nazywane są foliami pierwszego krycia. Nazwa ta wynika z tego, że folia układana jest zaraz po ociepleniu poddasza. Zadaniem folii jest ochrona ocieplenia przed mechanicznymi uszkodzeniami, a także ochrona przed wilgocią, pozwalająca równocześnie na odparowanie wody z ocieplenia. Folie paroprzepuszczalne mogą być używane jako tymczasowe pokrycie dachu maksymalnie do czterech miesięcy. Najważniejszym zadaniem folii paroprzepuszczalnej jest odprowadzanie wilgoci z poddasza.


Jak wybrać folię paroprzepuszczalną?

Wybierając odpowiedni rodzaj folii paroprzepuszczalnej, to na co musimy zwrócić szczególną uwagę, to współczynnik paroprzepuszczalności Sd oraz współczynnik wytrzymałości na uszkodzenia. Jeżeli planujemy zastosować folię jako tymczasowe pokrycie dachu, jej wytrzymałość powinna wynosić ponad 300 N, dla odcinka o szerokości 5 cm. Zwróćmy też uwagę na strukturę folii, która powinna być perforowana i mieć malutkie, lejowate otwory.


Jak wygląda montaż folii paroprzepuszczalnej?

Folię paroprzepuszczalną montuje się na krokwiach, zaczynając od okapu, folia schodzi w dół. Poziome rzędy folii łączone są na zakładkę, stroną właściwą do zewnątrz. Folia powinna być dobrze naciągnięta. Do mocowania folii używa się zszywek lub gwoździ. W razie uszkodzenia/rozerwania folii konieczne jest użycie łaty foliowej, przyklejonej taśmą dwustronną, w celu załatania dziury. Szczególną ostrożność należy zachować podczas rozciągania folii w okolicy kominów oraz okien. Folia nie może się fałdować czy załamywać.


Czym folia paroprzepuszczalna różni się od foli paroizolacyjnej?

Podstawową różnicą między folią paroprzepuszczalną a folią paroizolacyjną są ich przeznaczenie oraz właściwości. Folie paroprzepuszczalne stosuje się na zewnątrz krokwi, a jej zadaniem jest odprowadzanie wilgoci na zewnątrz. Z kolei folie paroizolacyjne stosowane są od wewnątrz krokwi i ich rola polega na hamowaniu wilgoci z zewnątrz. Oba rodzaje folii są ważnymi elementami izolacji dachu, jednak aby spełniały swoje zadanie, należy wybierać właściwie. Bezwzględnie należy pamiętać o właściwościach i przeznaczeniu folii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Meble ogrodowe 2020, czyli jakie meble ogrodowe Polacy kupowali w 2020 roku?

czw. sty 14 , 2021
W wyposażeniu każdego ogrodu punktem obowiązkowym jest także dobór odpowiednich […]
parasol ogrodowy

Inne poradniki i rankingi sprzętu oraz mebli ogrodowych

CodoOgrodu.net 2023

Serwis poświęcony tematyce ogrodowej. Charakterystyka przydatnych narzędzi oraz akcesoriów, a także rankingi produktów.