7 kroków jak przygotować glebę w ogrodzie – co jest potrzebne i jak to zrobić?

przygotowanie ogrodu

Jeśli chcesz cieszyć się pięknymi roślinami oraz urodzajem owoców i warzyw, najpierw musisz przygotować glebę w swoim ogrodzie, by była odpowiednio napowietrzona i pełna składników odżywczych. Dowiedz się, jak to zrobić i jakie narzędzia będą Ci do tego potrzebne.

Przygotowanie gleby krok po kroku

Prawidłowe wzrastanie roślin wymaga nie tylko regularnego nawadniania, nawożenia i dostatecznej ilości słońca, ale również prawidłowo przygotowanej, tj. napowietrzonej i pełnej składników odżywczych gleby.

Po pierwsze – oczyść glebę

W pierwszej kolejności upewnij się, że w ziemi nie znajdują się żadne śmieci, szczególnie jeśli na działce lub w ogrodzie prowadziłeś prace budowlane. W glebie nie powinno być kawałków gruzu, opakowań ani także uschniętych lub zgniłych resztek roślin.

Po drugie – pozbądź się chwastów

Lepiej jest pozbyć się chwastów bez stosowania środków chemicznych, by nie zmienić jej pH lub nie narazić innych roślin na działanie środków chwastobójczych. Dużo skuteczniejsze, choć wymagające nieco więcej wysiłku, jest zaoranie gleby i wyciągnięcie chwastów wraz z rozłogami. Jeśli chcesz uniknąć żmudnego i wymagającego przekopywania ziemi szpadlem lub widłami, użyj glebogryzarki.

Po trzecie – zaoraj glebę

Glebogryzarka to narzędzie, które pomoże Ci nie tylko w usunięciu chwastów, ale również skutecznym napowietrzaniu i spulchnianiu gleby. Zaoraną jesienią glebę pozostaw niezagrabioną do wiosny. Dzięki temu podczas zamarzania i rozmarzania poprawi się jej struktura. Wiosną powinny zacząć kiełkować pozostałości chwastów, co ułatwi ich znalezienie i usunięcie.

Po piąte – zadbaj o odpowiednią strukturę gleby

Zbyt piaszczysta gleba będzie szybko wysychać, a także przepuszczać wodę i składniki odżywcze do głębszych warstw. Należy wzbogacić ją o próchnicę, której dobrym źródłem będą kompostownik lub obornik. Pomogą również mielona glina oraz odkwaszony torf.

Z kolei zbyt gliniasta gleba nie wchłania wody, podczas suszy zmienia się w twardą skorupę i pęka, a wiosną nagrzewa się bardzo powoli, przez co opóźnia się wzrost roślin. Należy rozluźnić ją, dodając gruboziarnistego piasku lub drobnego żwiru.

Po szóste – ureguluj pH gleby

Optymalne pH gleby jest obojętne (7) lub lekko kwasowe (od 6 do 7). pH gleby zmierzysz przy użyciu prostego kwasomierza polowego lub elektronicznego. Zbyt silny odczyn kwasowy gleby możesz zneutralizować nawozem wapniowym – np. dolomitem lub kredą mieloną.

Po siódme – wykorzystuj kompost

W każdym ogrodzie powinien znaleźć się kompostownik, czyli pojemnik przeznaczony do składowania odpadów biologicznych, które w wyniku przemian metabolicznych zamieniają się w naturalny i przyjazny środowisku nawóz. Do kompostu możesz wrzucać:

  • resztki po roślinnym jedzeniu,
  • skorupki jaj,
  • fusy po kawie i herbacie,
  • chwasty (pozbawione nasion),
  • zwiędłe rośliny,
  • siano i słomę,
  • skoszoną trawę (jednak nie w zbyt grubych warstwach, ponieważ może zacząć gnić – max. 10 cm),
  • drobne gałęzie.

Pamiętając o tych kilku krokach, zapewnisz swoim roślinom żyzną, pełną składników odżywczych, odpowiednio zawilgoconą i napowietrzoną glebę. Odrobina pracy z pewnością przyniesie oczekiwane efekty w postaci pięknych roślin lub smacznych, zdrowych warzyw i owoców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Jak walczyć z komarami w ogrodzie?

pon. sie 17 , 2020
W gorącym sezonie jest jeden nieprzyjemny moment, który może zepsuć […]
komary

Inne poradniki i rankingi sprzętu oraz mebli ogrodowych

CodoOgrodu.net 2023

Serwis poświęcony tematyce ogrodowej. Charakterystyka przydatnych narzędzi oraz akcesoriów, a także rankingi produktów.