Wyrzynarka

Wyrzynarka elektryczna marki Metabo, model STEB 70 Quick.
Wyrzynarka elektryczna marki Metabo, model STEB 70 Quick.
To przydatne narzędzie pozwala przycinać elementy oraz wycinać dekoracje, szczególnie przydatne podczas drobnych prac domowych i ogrodowych. Dzięki wyrzynarce możemy wycinać zarówno linie proste, jak i krzywe. Nadaje się do przycinania drewna oraz tworzyw podobnych do drewna (w tym paneli). Ceny wyrzynarek wahają się od około 70-80 do dobrych kilku tysięcy złotych. W zależności od przeznaczenia oraz intensywności eksploatacji należy wybierać inną wyrzynarkę do domowego warsztatu, a inną do profesjonalnego zastosowania w firmie, w której produkcja ma charakter masowy i codzienny.

Jakie są parametry wyrzynarek?

Przy wyborze odpowiedniej wyrzynarki należy zwracać uwagę na następujące funkcje oraz parametry:

 • maksymalna głębokość cięcia: drewna, metalu i tworzywa sztucznego (dla każdego materiału są z reguły inne wartości),
 • regulacja kąta wychylenia w różnych kierunkach,
 • regulacja skoku dzięki kilkustopniowej skali (najlepiej wybrać taką mającą przynajmniej 1000 skoków na minutę),
 • klucz imbusowy,
 • przyłącze służące do odsysania pyłów, w tym celu stosuje się chociażby dyszę, do której podłącza się odkurzacz; niekiedy na wyposażeniu znajduje się również mechanizm służący do zdmuchiwania pyłu, odpadków czy też trocin,
 • moc urządzenia wpływa w ogromnym stopniu na wydajność urządzenia, do cięższych prac warto wybierać model dysponujący mocą powyżej 500 W,
 • typ uchwytu, który powinien być przystosowany do różnych rodzajów brzeszczotów,
 • prowadnica równoległa,
 • laserowy wskaźnik cięcia ułatwia nacinanie materiału, co zwiększa precyzję urządzenia podczas pracy,
 • brzeszczot – warto kupić co najmniej kilka typów do cięcia różnych materiałów.

Do wyrzynarki warto również dokupić metalową przykładnicę i cyrkiel. Celem odpowiedniej konserwacji przyda nam się smar do brzeszczotów, dzięki któremu element ten nie przegrzewa się.

Wyrzynarka zamontowana pionowo staje się stacjonarną piłą pod warunkiem, że przymocowana zostanie imadłem do podłoża.

Ze względu na rodzaj zasilania rozróżnia się wyrzynarki akumulatorowe oraz elektryczne, podłączane do prądu. Większą mobilnością rzecz jasna cechują się te pierwsze, w przypadku modeli elektrycznych konieczny jest dostęp do źródła prądu.

Wyrzynarki elektryczne sieciowe RANKING

Przy wyborze konkretnego modelu należy zwracać uwagę na wagę urządzenia, cięższe modele w długotrwałej i intensywnej eksploatacji potęgują zmęczenie.

Co powinniśmy wiedzieć o pracy z wyrzynarką?

Należy przyciskać wyrzynarkę do materiału, nie może ona wpadać w drgania, gdyż zmniejsza to znacząco precyzję jej działania. Bardzo twarde materiały należy ciąć powoli, podrzynania nie wolno stosować podczas cięcia metalu. Wyrzynarkę prowadzi się równomiernie, w jednym tempie.

Wyrzynarka jest urządzeniem, które na pewno przyda się podczas remontów, prac dekoratorskich czy drobnego majsterkowania.

Wyrzynarki akumulatorowe RANKING

Ogrodowe zapytania:

 • wyrzynarka do paneli
 • jaka wyżynarka do metalu
 • wyrzynarka do drewna ranking

4 opinie o “Wyrzynarka

 1. Dobre wyrzynarki oferuje DeWalt i to w niezłej cenie. Warto też rozejrzeć się za promocjami, gdyż możemy wtedy dostać fajny sprzęt w niskiej cenie. Sam używam właśnie DeWalta i naprawdę jestem zadowolony, do domowych zastosowań sprawdza się świetnie. Sąsiad ma z kolei jakiś chiński wynalazek bez nazwy i przeklina dzień w którym się na niego zdecydował, także lepiej kupować markowy sprzęt.

  Reply
 2. Zakupiłem wyrzynarkę firmy Festfool, ponieważ chciałem dzieciom zbudować domek na drzewie. A w domku niezbędne są okienka itp. Sprawdziła się bardzo dobrze, ja nawet jako laik, potrafiłem się nią obsługiwać. Domek jest, dzieci zadowolone, wyrzynarkę pożyczyłem koledze:)

  Reply
 3. De Walt jest podobny dobry. Wiem to od kuzaja, bo prowadzi firmę. Nie dużą, ale wyrzynarka jest mu potrzebna i postanowił właśnie tej firmy zakupić. Chwali, że się nie zacina, gładko sunie i jest dokładna. Ja tam na takiej robocie się nie znam bo bardziej w elektryce siedzę, ale o drewnie to on wie wszystko. Pozdrawiaaaaam

  Reply

Twoja opinia