Rozdrabniarka do gałęzi

Rozdrabniarki do gałęzi to nieoceniona pomoc przy porządkowaniu swojego ogrodu. Początkowo używane na większych, mocno zalesionych terenach jak parki czy skwery zieleni. Obecnie coraz częściej stosowane w gospodarstwach domowych, gdyż zdecydowanie ułatwiają prace porządkowe, zwłaszcza jesienią. Jak sama nazwa wskazuje, przede wszystkim rozdrabniają pędy, byliny oraz cieńsze gałęzie. Dzięki takim zabiegom, coś co w normalnych warunkach zajmowałoby sporo miejsca bądź wymagało dodatkowej pracy (spalenie, przewiezienie w inne miejsce) zostaje drobno zmielone i nie zajmuje wiele przestrzeni. Dodatkowo bardzo szybko ulega biodegradacji, zatem jest to świetne rozwiązanie dla ludzi ceniących ekologię. Jeśli ktoś chce zagospodarować resztki inaczej, może dać ponieść się inwencji twórczej. Tak rozdrobnione resztki świetnie nadadzą się jako wyściółka pod rośliny.

Jak wybrać rozdrabniarkę do gałęzi?

Istnieje wiele kryteriów, jednak można wyodrębnić kilka najważniejszych i najistotniejszych. Przede wszystkim zasilanie i moc. Do uporządkowania mniejszych terenów polecane są rozdrabniarki elektryczne o umiarkowanej mocy. Ich ograniczeniem jest kabel, którego długość zwykle nie jest imponująca oraz konieczność podłączenia do źródła prądu. Takie rozdrabniarki najlepiej sprawdzą się w mniejszych ogrodach. Istnieją także rozdrabniarki spalinowe, jednak są zwykle wykorzystywane do celów komercyjnych i na dużych obszarach.

Rozdrabniarki do gałęzi RANKING

Zestawienie najpopularniejszych rozdrabniarek do gałęzi. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut.pl:

Przeznaczone głównie do prac ogrodowych rozdrabniarki do gałęzi idealnie nadają się do rozdrabniania gałązek, pędów oraz byli, a w przypadku mocniejszych modeli nadają się nawet na większe gałęzie. Na zdjęciu rozdrabniarka do gałęzi firmy Bosch. Fotografia: domitech.pl.
Przeznaczone głównie do prac ogrodowych rozdrabniarki do gałęzi idealnie nadają się do rozdrabniania gałązek, pędów oraz byli, a w przypadku mocniejszych modeli nadają się nawet na większe gałęzie. Na zdjęciu rozdrabniarka do gałęzi firmy Bosch. Fotografia: domitech.pl.
Istotny jest także element tnący, bo to on determinuje skuteczność. Jeśli w naszym ogrodzie na ogół znajdują się małe elementy, drobne pędy czy byliny, wystarczą obracające się noże, które bez problemu powinny poradzić sobie z małymi elementami. Jeśli zaś potrzebujemy urządzenia do rozdrabniania większych elementów, dobrze będzie zaopatrzyć się w urządzenie z napędem ślimakowym lub turbinowym.

Istotnym elementem jest ciężar urządzenia. Pomimo tego, że zwykle wyposażone są w kółka, które ułatwiają przemieszczanie się z rozdrabniarką, to trzeba mieć na uwadze fakt, że są to urządzenia dosyć ciężki i nieporęczne. Ich waga zazwyczaj waha się pomiędzy 10-30kg. Jeśli posiadamy duże podwórko, posługiwanie się przez dłuższy czas tak ciężkim urządzeniem może stać się uciążliwe.

O czym pamiętać używając rozdrabniarkę do gałęzi?

Podczas pracy z tak niebezpiecznymi urządzeniami zawsze należy pamiętać o bezpieczeństwie. Warto wybrać takie urządzenie, które będzie miało lampkę informującą o podłączeniu do źródła zasilania, pozwoli to uniknąć przykrych niespodzianek. Dodatkowo każdy użytkownik powinien zaopatrzyć się w okulary, które zapobiegną wpadaniu małych drobin wydalanych podczas pracy urządzenia i rękawice ochronne dobrze dopasowane do ramion i przedramion. W razie zablokowania się gałązek w urządzeniu, dobrze mieć pod ręką drążek, którymi będziemy mogli bezpiecznie przepchnąć zawartość dalej.

Aby nasza rozdrabniarka służyła nam dobrze przez wiele lat, należy pamiętać o jej odpowiedni konserwacji. Po każdym czyszczeniu powinnyśmy dokładnie ją wyczyścić i odstawić w bezpieczne, a przede wszystkim, suche miejsce, do którego nie mają dostępu dzieci.

Odpowiednio zabezpieczona rozdrabniarka do gałęzi będzie nieocenioną pomocą przy porządkowaniu ogrodu i pozbywaniu się stert zalegających gałęzi, pędów i bylin, a przetworzone resztki możemy wykorzystać na wiele sposobów na naszym podwórku.

Oferty i ranking rozdrabniarek do gałęzi

Zestawienie uwzględnia rozdrabniarki do gałęzi, które posiadają największą ilość ofert. Dane pochodzą z serwisu Nokaut.pl. Warto zapoznać się również z opiniami internautów.

3 opinie o “Rozdrabniarka do gałęzi

  1. To urządzenie, to już naprawdę kupi chyba tylko ktoś kto po pierwsze ma ogród naprawdę dużych rozmiarów, a po drugie jego ogród musi być mocno zalesiony. W innym wypadku kompletnie nie widzę sensu, tym bardziej, że to nie są tanie urządzenia i trochę kosztują. Oczywiście w takim wypadku to na pewno jest niezwykle wygodne rozwiązanie i jego zakup jest uzasadniony, jednak nie rozumiem gdy ktoś kupuje rozdrabniarkę do gałęzi, a na działce/ogrodzie ma cztery drzewka i pięć krzewów;)

    Reply
  2. Ja mam właśnie sporo drzew na ogrodzie i mocno krzewiących się krzewów, które często muszę ucinać i formować w pożądany kształt. Tych gałęzi trochę się zbiera, a potem muszę z siekierką się męczyć kolejne godziny. Więc poważnie myślę nad kupnem takiej rozdrabniarki do gałęzi. Tak do 1000 złotych myślę, że kupie coś sensownego.

    Reply
  3. Osobiście na swojej działce nie używam rozdrabniarki do gałęzi, ponieważ nie mam takiej potrzeby (mój ogród nie ma dużej ilości drzew ani krzewów) Natomiast mój sąsiad często korzysta ze swojej i jest taki miły, że daje mi rozdrobnione resztki gałęzi, które świetnie nadają się jako wyściółka pod rośliny. Sposób ekologiczny i tani, w moim przypadku darmowy 🙂 Dzięki sąsiad!

    Reply

Twoja opinia