Rozdrabniarka do gałęzi

rozdrabniacz do gałęzi zębatkowy Hecht
rozdrabniacz do gałęzi zębatkowy Hecht
Rozdrabniarki do gałęzi to nieoceniona pomoc przy porządkowaniu swojego ogrodu. Początkowo używane na większych, mocno zalesionych terenach jak parki czy skwery zieleni. Obecnie coraz częściej stosowane w gospodarstwach domowych, gdyż zdecydowanie ułatwiają prace porządkowe, zwłaszcza jesienią.

Jak sama nazwa wskazuje, przede wszystkim rozdrabniają pędy, byliny oraz cieńsze gałęzie. Dzięki takim zabiegom, coś co w normalnych warunkach zajmowałoby sporo miejsca bądź wymagało dodatkowej pracy (spalenie, przewiezienie w inne miejsce) zostaje drobno zmielone i nie zajmuje wiele przestrzeni. Dodatkowo bardzo szybko ulega biodegradacji, zatem jest to świetne rozwiązanie dla ludzi ceniących ekologię. Jeśli ktoś chce zagospodarować resztki inaczej, może dać ponieść się inwencji twórczej. Tak rozdrobnione resztki świetnie nadadzą się jako wyściółka pod rośliny.


Jak wybrać rozdrabniarkę do gałęzi?

Przeznaczone głównie do prac ogrodowych rozdrabniarki do gałęzi idealnie nadają się do rozdrabniania gałązek, pędów oraz byli, a w przypadku mocniejszych modeli nadają się nawet na większe gałęzie. Na zdjęciu rozdrabniarka do gałęzi firmy Bosch. Fotografia: domitech.pl.
Przeznaczone głównie do prac ogrodowych rozdrabniarki do gałęzi idealnie nadają się do rozdrabniania gałązek, pędów oraz byli, a w przypadku mocniejszych modeli nadają się nawet na większe gałęzie. Na zdjęciu rozdrabniarka do gałęzi firmy Bosch. Fotografia: domitech.pl.
Istnieje wiele kryteriów, jednak można wyodrębnić kilka najważniejszych i najistotniejszych. Przede wszystkim zasilanie i moc. Do uporządkowania mniejszych terenów polecane są rozdrabniarki elektryczne o umiarkowanej mocy. Ich ograniczeniem jest kabel, którego długość zwykle nie jest imponująca oraz konieczność podłączenia do źródła prądu. Takie rozdrabniarki najlepiej sprawdzą się w mniejszych ogrodach. Istnieją także rozdrabniarki spalinowe, jednak są zwykle wykorzystywane do celów komercyjnych i na dużych obszarach.

Istotny jest także element tnący, bo to on determinuje skuteczność. Jeśli w naszym ogrodzie na ogół znajdują się małe elementy, drobne pędy czy byliny, wystarczą obracające się noże, które bez problemu powinny poradzić sobie z małymi elementami. Jeśli zaś potrzebujemy urządzenia do rozdrabniania większych elementów, dobrze będzie zaopatrzyć się w urządzenie z napędem ślimakowym lub turbinowym.


Rodzaje mechanizmów w rozdrabniarkach do gałęzi

Rozdrabniacz do gałęzi w zależności od modelu może posiadać różne mechanizmy, których zadaniem jest rozdrabnianie. Rozróżnia się:

 • rozdrabniarki z głowicą zębatą – inaczej wiórkarki, ze względu na konstrukcję i stosowany mechanizm gałęzie są cięte do 3 cm, można je z powodzeniem przeznaczyć np. na ściółkę, do palenia w piecu lub rozpałkę na ognisko. W przypadku gałęzi przeznaczonych na kompost im mniejsze kawałki, tym szybciej ulegają biodegradacji. Zalety – tego typu rozdrabniacze cechuje cicha praca i mniejsze wibracje ze względu na mniejszą prędkość obrotową wałka zębatego, są przy tym bardzo trwałe i łatwe w regulacji, nie trzeba też ostrzyć noża. Wada natomiast to problem z rozdrabnianiem świeżych gałęzi;
 • nóż rozdrabniający – rozdrabniarki tego typu posiadają większą prędkość obrotową, nie mają większego problemu ze świeżymi gałęziami (do 4 cm średnicy), warto wybierać modele mające powyżej 2 kW mocy. Zaleta to wysoka trwałość i duża wydajność, wadą natomiast jest konieczność ostrzenia noży lub (w przypadku większego zużycia) ich wymiany.

Istotnym elementem jest ciężar urządzenia. Pomimo tego, że zwykle wyposażone są w kółka, które ułatwiają przemieszczanie się z rozdrabniarką, to trzeba mieć na uwadze fakt, że są to urządzenia dosyć ciężki i nieporęczne. Ich waga zazwyczaj waha się pomiędzy 10-30kg. Jeśli posiadamy duże podwórko, posługiwanie się przez dłuższy czas tak ciężkim urządzeniem może stać się uciążliwe.


O czym pamiętać używając rozdrabniarkę do gałęzi?

Podczas pracy z tak niebezpiecznymi urządzeniami zawsze należy pamiętać o bezpieczeństwie. Warto wybrać takie urządzenie, które będzie miało lampkę informującą o podłączeniu do źródła zasilania, pozwoli to uniknąć przykrych niespodzianek. Dodatkowo każdy użytkownik powinien zaopatrzyć się w okulary, które zapobiegną wpadaniu małych drobin wydalanych podczas pracy urządzenia i rękawice ochronne dobrze dopasowane do ramion i przedramion. W razie zablokowania się gałązek w urządzeniu, dobrze mieć pod ręką drążek, którymi będziemy mogli bezpiecznie przepchnąć zawartość dalej.

Aby nasza rozdrabniarka służyła nam dobrze przez wiele lat, należy pamiętać o jej odpowiedni konserwacji. Po każdym rozdrabnianiu powinnyśmy dokładnie ją wyczyścić i odstawić w bezpieczne, a przede wszystkim, suche miejsce, do którego nie mają dostępu dzieci.

Odpowiednio zabezpieczona rozdrabniarka do gałęzi będzie nieocenioną pomocą przy porządkowaniu ogrodu i pozbywaniu się stert zalegających gałęzi, pędów i bylin, a przetworzone resztki możemy wykorzystać na wiele sposobów na naszym podwórku.


Rozdrabniarki do gałęzi RANKING

Zestawienie najchętniej wybieranych rozdrabniarek do gałęzi. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut.pl i jest aktualizowany na bieżąco.

7 opinie o “Rozdrabniarka do gałęzi

 1. To urządzenie, to już naprawdę kupi chyba tylko ktoś kto po pierwsze ma ogród naprawdę dużych rozmiarów, a po drugie jego ogród musi być mocno zalesiony. W innym wypadku kompletnie nie widzę sensu, tym bardziej, że to nie są tanie urządzenia i trochę kosztują. Oczywiście w takim wypadku to na pewno jest niezwykle wygodne rozwiązanie i jego zakup jest uzasadniony, jednak nie rozumiem gdy ktoś kupuje rozdrabniarkę do gałęzi, a na działce/ogrodzie ma cztery drzewka i pięć krzewów;)

  Reply
 2. Ja mam właśnie sporo drzew na ogrodzie i mocno krzewiących się krzewów, które często muszę ucinać i formować w pożądany kształt. Tych gałęzi trochę się zbiera, a potem muszę z siekierką się męczyć kolejne godziny. Więc poważnie myślę nad kupnem takiej rozdrabniarki do gałęzi. Tak do 1000 złotych myślę, że kupie coś sensownego.

  Reply
 3. Osobiście na swojej działce nie używam rozdrabniarki do gałęzi, ponieważ nie mam takiej potrzeby (mój ogród nie ma dużej ilości drzew ani krzewów) Natomiast mój sąsiad często korzysta ze swojej i jest taki miły, że daje mi rozdrobnione resztki gałęzi, które świetnie nadają się jako wyściółka pod rośliny. Sposób ekologiczny i tani, w moim przypadku darmowy 🙂 Dzięki sąsiad!

  Reply
 4. Rozdrabniacz do gałęzi przydaje mi się głównie w okresie jesiennym, oraz w tym roku przydał się w czasie wzmożonych wiatrów. Wybrałem oczywiście firmę Bosch, bo ich darzę największym zaufaniem, większość narzędzi w moim ogrodzie pochodzi właśnie od tego producenta, bo są trwałe i solidnie wykonane. Bardzo polecam!

  Reply
 5. Zgadzam się z przedmówcą w stu procentach! Rozdrabniacz do gałęzi to coś wspaniałego w okresie takim jak jesień. Bardzo przydatne narzędzie, w zasadzie mam je dopiero dwa sezony, ale już tak przywykłem, że nie wyobrażam sobie pracy bez niego.

  Reply
 6. Potrzebuję rozdrabniacza który będzie charakteryzować się dużą wydajnością. W moim ogrodzie potrzeba mocnego rozdrabniacza do gałęzi ze względu na dużą ilość patyków i innego rodzaju „przeszkód” do usunięcia. Może mi ktoś coś polecić?

  Reply
 7. Zakup rozdrabniarki jest o tyle ważny, że trzeba zdecydować się, czy będziemy jej używać do dużych, czy też mniejszych gałęzi. Do tego trzeba wziąć pod uwagę moc, oraz rodzaj mechanizmu rozdrabniającego. Posiadam w swoim ogrodzie rozdrabniarkę i mogę powiedzieć, że jest to bardzo użyteczne narzędzie 😉

  Reply

Twoja opinia