Odśnieżarki spalinowe i elektryczne

Odśnieżarki spalinowe to propozycja dla tych osób, które posiadają spoty teren do odśnieżania. Ze względu na brak kabla zasilającego są one bardzo wygodne w eksploatacji. Warto przy ich wyborze zwrócić uwagę na moc silnika oraz typu układu jezdnego: gąsienicowy lub kołowy.
Odśnieżarki spalinowe to propozycja dla tych osób, które posiadają spoty teren do odśnieżania. Ze względu na brak kabla zasilającego są one bardzo wygodne w eksploatacji. Warto przy ich wyborze zwrócić uwagę na moc silnika oraz typu układu jezdnego: gąsienicowy lub kołowy.

W trakcie zimy rośliny i zwierzęta zapadają w letarg, wszystko staje się senne, na zewnątrz wiatr i śnieg. Niestety człowiek nie ma czasu na chwilę wytchnienia, zwłaszcza jeśli posiada samochód i chce pozbyć się zbędnego puchu podwórka. Z pomocą przychodzi nam technologia i … odśnieżarki.


Łopata czy odśnieżarka?

Kiedyś nie były nam znane takie technologie. Każdy do odśnieżania używał łopaty — co dalej jest częstą praktyką — i przez długie godziny, dzień po dniu, tydzień po tygodniu, próbował uporać się ze zwałami śniegu zalegającymi tam, gdzie ich nie chcemy. Z pomocą przychodzą nam urządzenia elektryczne, znacznie ułatwiające i usprawniające prace.

Mimo wszystko nie zawsze wydawanie całkiem sporych ilości pieniędzy ma sens. Jeśli zależy nam na odśnieżeniu małego skwerku, chodnika czy tylko i wyłącznie podjazdu, warto zastanowić się nad sensem kupowania odśnieżarki. W przypadku konieczności odśnieżenia tylko małej powierzchni, łopata powinna wystarczyć.

Jeśli jednak jesteśmy zmuszeni do poradzenia sobie ze sporą ilością metrażu, wygodnym rozwiązaniem będzie zakup odśnieżarki. Obecnie na rynku mamy bardzo sporo różnych dostępnych modeli. Przy wyborze należy zatrzymać się na chwilę przy parametrach. Odśnieżarki o dużej mocy dobrze sprawdzą się przy odśnieżaniu np. drogi dojazdowej, mówiąc najprościej — na bardzo dużych obszarach terenu. Jeżeli nie mamy aż takiego zapotrzebowania, nie powinniśmy przepłacać i wybrać coś o mniejszej mocy silnika. Zaoszczędzimy sporo gotówki, a taki sprzęt w zupełności nam wystarczy.

Ważnym aspektem są także koszta utrzymania i eksploatacji odśnieżarki. Jeśli zdecydujemy się na urządzenie bez napędu, zaoszczędzimy z pewnością na kosztach paliwa. Mimo wszystko, kiedy zależy nam na naprawdę szybkiej i sprawnej pracy, to odśnieżarka z napędem będzie zdecydowanie lepszym i trafniejszym wyborem.


Odśnieżarka spalinowa i elektryczna

Możemy wyróżnić dwa rodzaje odśnieżarek: elektryczne i spalinowe.


Odśnieżarki elektryczne

Odśnieżarka elektryczna sprawdza się podczas usuwania grubych warstw śniegu. Niestety ogranicza nas zasięg kabla, gdyż wymagane jest stałe podłączenie do źródła zasilania, co w przypadku posiadaczy sporych działek może być dużym utrudnieniem.

Odśnieżarki elektryczne
Zalety Wady
+ bardziej kompaktowe rozmiary sprawiają, że zdecydowanie łatwiej jest je przechowywać, gdyż nie zajmują dużo miejsca
+ wysoka sprawność na niezbyt duże powierzchnie
+ nie wymagają specjalnych zabiegów konserwacyjnych
+ niższa cena w porównaniu z odśnieżarkami spalinowymi
+ lekkość i łatwość obsługi urządzenia
+ niewielkie rozmiary oraz niższa masa własna pozytywnie wpływają na zwrotność odśnieżarek elektrycznych
+ nie emitują zbytniego hałasu, przez co idealnie nadają do odśnieżania terenów o dużej gęstości zabudowań
– wymagają stałego źródła zasilania
– cechują się mniejszą niż w przypadku modeli spalinowych szerokością roboczą
– mniejsza moc wpływa na wydajność – nie są rekomendowane do usuwania grubych warstw zbitego i twardego śniegu
– okablowanie nastręcza problemów w przypadku pracy na dużych powierzchniach

Odśnieżarki elektryczne RANKING

Zestawienie najchętniej wybieranych odśnieżarek elektrycznych, znajdujących się w dziale Odśnieżarki. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut.pl i jest aktualizowany każdego dnia.


Odśnieżarki spalinowe

Odśnieżarki spalinowe można wykorzystywać dwojako: na małych terenach i dużych; jest to uzależnione od rodzaju silnika, dla tych pierwszych są to silniki dwusuwowe, a dla drugich czterosuwowe. Są one bardzo skuteczne, wyrzucają bowiem śnieg na odpowiednią odległość, dzięki czemu praca idzie sprawnie i bardzo szybko. Dodatkowo, wbrew pozorom, nie zajmują aż tak wiele miejsca, więc nie ma problemu z ich przechowaniem poza sezonem zimowym.

Odśnieżarki spalinowe
Zalety Wady
+ silnik spalinowy wpływa na wydajność oraz mobilność urządzenia – nie potrzebujemy źródła zasilania, co mogłoby być kłopotliwe przy ośnieżaniu sporej powierzchni
+ duża moc silnika spalinowego
+ spora szerokość robocza wpływa na zwiększenie wydajności i przyspieszenie odśnieżania
+ są wydajniejsze w porównaniu z wersjami elektrycznymi
– spora masa własna ogranicza mobilność
– są droższe w porównaniu z odśnieżarkami elektrycznymi
– emitują spaliny
– większy emitowany hałas niż w przypadku modeli elektrycznych

Odśnieżarki spalinowe RANKING

Zestawienie najchętniej wybieranych odśnieżarek spalinowych, znajdujących się w dziale Odśnieżarki. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut.pl i jest aktualizowany każdego dnia.


Spośród odśnieżarek możemy również wybrać te z kołowym układem jezdnym lub też o typie gąsienicowym. Pierwsze z nich idealnie nadają się do manewrowania wokół domu, podjazdu oraz chodnika. Przy nierównych powierzchniach idealnie sprawdzają się natomiast odśnieżarki gąsienicowe.

Podsumowując, jeśli lubimy ruch i pracę na mroźnym powietrzu, cenimy wysiłek fizyczny a teren, który mamy odśnieżyć nie jest ogromny, możemy pozostać przy standardowym i powszechnie znanym wyjściu, jakim jest łopata.

Jeśli jednak chcemy zaoszczędzić czas (niekoniecznie pieniądze) i zależy nam na szybkiej, efektywnej pracy, powinniśmy poważnie przemyśleć zakup odśnieżarki, która zdecydowanie ułatwi życie. Przy jej wyborze należy kierować się nie tylko względami cenowymi i wcześniej wspominanymi parametrami. Warto wybrać takie urządzenie, które jest wykonane z solidnych materiałów i jest udzielana na nie przynajmniej dwuletnia gwarancja.

Pieniądze, które będziemy zmuszeni wydać nie są małe, warto więc się zabezpieczyć. Trzeba także pamiętać o odpowiednim przechowywaniu odśnieżarki i czyszczeniu jej po każdym użyciu. Takim sposobem zapewnimy sobie nieocenioną pomoc na długie lata.


Odśnieżarki RANKING

Zestawienie najchętniej wybieranych odśnieżarek, dostępnych w sklepach online. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut.pl i jest aktualizowany każdego dnia.


5 opinie o “Odśnieżarki spalinowe i elektryczne

 1. Taka odśnieżarka spalinowa wydaje się być całkiem niezłym rozwiązaniem. Ktoś może powiedzieć, że po co wydawać tyle pieniędzy jeśli zima trwa w Polsce tylko dwa miesiące, jednak jeżeli ktoś miał do czynienia z odśnieżaniem to od razu zmieni zdanie. Można oszaleć kiedy odśnieżasz dwa, a nawet trzy razy dziennie i wciąż pada świeży śnieg, najgorzej. Moim zdaniem jeśli kogoś stać to niech kupuje odśnieżarkę spalinową lub elektryczną.

  Reply
 2. Jasne, jeżeli kogoś stać niech kupuje. Nie ma co się spierać, że taka maszyna nie ułatwia i nie przyspiesza pracy. Gdybym miał kasę na zbyciu może i bym kupił, ale jeszcze nigdy nie widziałem takiej odśnieżarki w akcji u na przykład sąsiadów. nie znam nikogo kto by taką posiadał. Mamy za małe tereny i za mało kasy, żeby kupować takie gadżety. Łopata daje rade.

  Reply
 3. Do odśnieżenia swojego terenu wystarczy mi w zupełności szeroka łopata. Odśnieżarki spalinowe i elektryczne są na pewno świetne w użytkowaniu i praca z nimi idzie raz, dwa. Ale faktycznie większość z nas nie ma aż tak dużego terenu żeby kupno takiej odśnieżarki się opłacało. Mój ogródek ma 40 metrów, do tego kawałek ulicy przed domem, odśnieżenie zajmuje mi z dwie godziny. Jak syn przyjedzie do pomocy to krócej.

  Reply
 4. W moim rejonie, gdzie zazwyczaj dosypie śniegu, paru sąsiadów posiada coś takiego i sam zastanawiam się nad kupnem takiej odśnieżarki spalinowej z napędem. Ciekawa sprawa, ale cena też jest dosyć „ciekawa”. Może na przyszły sezon, kto wie..

  Reply
 5. Posiadam odśnieżarkę elektryczną i bardzo ją sobie chwalę, ułatwia znacznie pracę. Niestety, ale dobra maszyna do odśnieżania trochę kosztuje, dlatego trzeba rozważyć, czy faktycznie jej potrzebujemy. Jeżeli zastanawiacie się czy warto – zdecydowanie tak. Sam byłem kiedyś do tego sceptycznie nastawiony, ale teraz wiem, że to był dobry zakup.

  Reply

Twoja opinia