Oczko wodne

Oczko wodne w ogrodzie jest marzeniem każdej posiadaczki nawet niewielkiego ogrodu. Ma ono zastąpić naturalnie wyglądający staw, w którym otoczone kamieniami kwiaty pięknie rosną, kwitną i pływają. Od naszego pomysłu zależy wielkość i kształt oczka.

Oczko wodne w ogrodzie doskonale spełnia swoją rolę dekoracyjną. Stanowi również schronienie dla różnych gatunków roślin, owadów, płazów czy też ptaków oraz ryb.
Oczko wodne w ogrodzie doskonale spełnia swoją rolę dekoracyjną. Stanowi również schronienie dla różnych gatunków roślin, owadów, płazów czy też ptaków oraz ryb.

Miejsce na oczko powinno być wolne od nasadzeń drzew i krzewów, aby masowo spadające liście nie powodowały zanieczyszczenia i gnicia w wodzie. Trzeba pamiętać, że oczka wodne o powierzchni powyżej 30 mkw. zgodnie z art. 30 ust. 1 Ustawy o Prawie Budowlanym wymagają pozwolenia na budowę.


Jak zrobić …

 • Kształt oczka wytyczymy za pomocą grubego sznurka, liny lub węża ogrodowego rozkładając na powierzchni ziemi, kształt dostosowujemy do naszych preferencji. Następnie wykopujemy ziemię ze środka naszego przyszłego oczka.
 • Na dnie można zrobić wykopy na wysokość około 30-40 cm jako półki, będą to miejsca na pojemniki z roślinami. Dno koniecznie należy oczyścić z ostrych kamyków, korzeni roślin, szkła i innych drobniejszych odpadów, aby nie podziurawiły folii. Następnie podsypać warstwą około 5 cm piasku. Można jeszcze dno wyłożyć włókniną i wówczas położyć folię izolacyjną najlepiej ciemną o grubości 1 mm. Brzegi folii muszą wystawać, a po napełnieniu oczka wodą, kiedy folia dobrze się rozmieści, odciąć pas tak, aby został zapas około 30 cm szerokości. Zapas folii powinno się przyłożyć warstwą darni, płytami lub kamieniami. Zależy czy chcemy, aby brzeg oczka wyglądał naturalnie z rosnącymi roślinami czy położone wokół płyty tworzyły stabilne podłoże bez nasadzeń.
 • Na potrzeby kaskady wykorzystujemy łupki kamienne, a ich układane warstwy należy połączyć za pomocą zaprawy betonowej (pamiętajmy, że nie robimy tego od frontu, tylko od tyłu, aby nie była ona widoczna). Wąż ogrodowy wraz ze zraszaczem można ukryć za kamieniami.
 • Do wykończenia brzegu przydadzą się płaskie kamienie oraz żwir, pod którymi spokojnie można ukryć wąż ogrodowy „zasilający” kaskadę w wodę. Przy brzegu oczywiście należy znaleźć miejsce na filtr, który zakopujemy.
 • Na potrzeby dekoracyjnej roślinności wokół oczka wodnego potrzebna nam będzie żyzna gleba.
 • Alternatywnie zamiast kaskady możemy zdecydować się na strumień łagodnie opadający z półek skalnych.

Rośliny w oczku wodnym

Jeśli już mamy przygotowane dno i świeżo nalaną wodę do oczka, powinniśmy odczekać aż woda osiągnie temperaturę otoczenia. Teraz dopiero jest czas na posadzenie roślinności, która nie tylko przyciąga atrakcyjnym wyglądem, ale wzbogaca wodę w tlen, daje schronienie wielu owadom, ślimakom, żabom.


Akcesoria do oczek wodnych RANKING

Zestawienie najchętniej wybieranych akcesoriów do oczek wodnych. Ranking powstał w oparciu o porównywarkę Nokaut.pl i jest aktualizowany na bieżąco.


*zestawienie w oparciu o cenę zakupu i popularność


Przed wysadzeniem roślin powinniśmy wiedzieć na jakiej głębokości wody rosną poszczególne gatunki, i tak w wodzie w strefie:

 • płytkiej (30-50 cm sadzimy miniaturowe odmiany lilii wodnej, grzybieńczyka wodnego, pałkę wodną),
 • głębokiej (od 120-150 cm nadaje się grzybień biały, grążel żółty, moczarka kanadyjska, strzałka szerokolistna).

Filtry i pompy do oczek wodnych RANKING

Zestawienie najchętniej wybieranych filtrów i pomp do oczek wodnych. Ranking powstał w oparciu o porównywarkę Nokaut.pl i jest aktualizowany na bieżąco.

*zestawienie w oparciu o cenę zakupu i popularność


Roślinność w oczku wodnym najlepiej jest umieszczać w pojemnikach do tego przeznaczonych, które napełnia się mieszanką piasku i gliny w proporcji 1:1. W tak przygotowane podłoże sadzimy sadzonki roślin, wstawiamy do oczka i obsypujemy żwirem. Pozwoli to na utrzymanie pojemników w jednym miejscu bez możliwości przemieszczania.

W oczku wodnym sadzimy rośliny, które są naturalnymi sprzymierzeńcami w walce z glonami zanieczyszczającymi wodę. Wśród nich są urokliwe grzybienie, grzybieńczyki, mięta wodna, rdestnica, okrężnica, trzcina i sitowie.

Na powierzchni wody świetnie rosną i pływają: rzęsa, pistia, osoka aloesowata, hiacynt wodny, żabiściek pływający.

wkomponowane w ogród oczko wodne
wkomponowane w ogród oczko wodne

W strefie bagiennej należy posadzić kaczeniec, jaskier wielki, kosaciec żółty oraz japoński, krwawnicę pospolitą, niezapominajkę błotną, pałkę, strzałkę wodna, kroplik, tatarak zwyczajny. Brzegi oczka wodnego, o ile jest pozostawione miejsce można obsadzić między innymi: liliowcem ogrodowym, języczkiem pomarańczowym, funkią, kosaćcem syberyjskim, pełnikiem europejskim, tojeścią rozesłaną i kropkowaną.

Od kilku lat oczko wodne stało się popularnym i bardzo ciekawym elementem wielu ogrodów, ale i małych ogródków. Wyposażone dodatkowo w fontanny, kaskady, rzeźby stwarza atrakcyjne miejsce do wypoczynku, a podświetlone reflektorami, lampami czy lampionami uprzyjemnia gorące wieczory.

Oczko wodne stanowi również schronienie dla różnych gatunków owadów, płazów, gadów itp.


Oczka wodne i akcesoria RANKING

Zestawienie chętnie wybieranych niecek i akcesoriów do oczek wodnych. Ranking powstał w oparciu o porównywarkę Nokaut.pl i jest aktualizowany na bieżąco.


*zestawienie w oparciu o cenę zakupu i popularność


3 opinie o “Oczko wodne

 1. Swego czasu z moim ojcem samemu zrobiliśmy oczko wodne w jego ogrodzie. Prawdę powiedziawszy to dość prosta sprawa. Wykopaliśmy odpowiednio dużą dziurę, usunęliśmy wszystkie kamienie, korzenie itp. itd., a potem wyłożyliśmy dziurę specjalną folią przeznaczoną do oczek wodnych i w zasadzie to tyle. Później wiadomo, trzeba dołożyć roślin, można filtr, czy jakąś fontannę, co kto lubi:) Myślę, że to lepsza opcja niż kupno gotowego oczka, ponieważ możemy zrobić oczko wodne o dokładnie takich wymiarach i kształcie jak chcemy.

  Reply
 2. W życiu nie zdecydowałbym się na budowę oczka wodnego u siebie w ogrodzie. Mam wrażenie, że są to brudne bajora, które tylko przyciągają robactwo. Nikt mi nie powie, że właśnie przez oczka wodne jest więcej komarów. Żeby oczko wodne było ładne, potrzebny jest filtr i częste usuwanie dzikich roślin. Już wole sobie zbudować grill.

  Reply
 3. Muszę się zgodzić z Bobo. Parę lat temu na działce u mojego ojca zrobiliśmy oczko wodne, nie duże bo z cztery metry kwadratowe. Było bardzo ładne, zadbane, nawet rybki tam włożyliśmy. Po czasie zadomowiły się żabki, które ładnie kumkały wieczorami. No ale niestety minęły dwa miesiące i gehenna się zaczęła. Robactwa pełno, komarów mnóstwo i zaczęło śmierdzieć. Nie wiem, może coś źle zrobiliśmy, ale już nigdy nie zbuduje oczka wodnego i każdemu odradzam!

  Reply

Twoja opinia