Ławka ogrodowa

Ławka ogrodowa wykonana z drewna to najpopularniejsza forma ławeczki, wybierana przez użytkowników. Elegancja i stabilna, świetnie komponuje się z naszym ogrodem. Trzeba pamiętać jednak o sukcesywnej impregnacji, a także o ograniczonych możliwościach mobilnych.
Ławka ogrodowa wykonana z drewna to najpopularniejsza forma ławeczki, wybierana przez użytkowników. Elegancja i stabilna, świetnie komponuje się z naszym ogrodem. Trzeba pamiętać jednak o sukcesywnej impregnacji, a także o ograniczonych możliwościach mobilnych.
Poza huśtawkami i hamakami, które są uwielbiane przez osoby w różnym wieku, nie tylko przez maluchów, jest jeszcze jeden element ogrodowego wystroju, o którym można powiedzieć, że ma wyjątkowy charakter. Osobom uważającym, że ławka ogrodowa to zbędny rupieć zabierający miejsce, przyda się przebrnięcie do końca publikacji. Osoby, które uważają inaczej, znajdą tu być może nowe potwierdzenia, przemawiające za ławkami w ogrodach.


Przeznaczenie ławeczki

Ławka sprzyja „zwolnieniu na chwilę”, przełączeniu się na niższe obroty i złapaniu chwili równowagi, oddechu. Wystarczy usiąść, widać to doskonale w miejskich parkach. Osoby starsze, które nauczone doświadczeniem, już wiedzą, że nie muszą się spieszyć. Młode osoby, odpoczywające, słuchające muzyki, czytające książki, bądź po prostu rozmawiające z rówieśnikami. A jak to jest z ławkami w ogrodzie? Przydają się, czy przeszkadzają? Są raczej pożądane, czy ludzie raczej podchodzą do nich obojętnie? Patrząc na to, jak chętnie ludzie korzystają z ławek, raczej można z dużym prawdopodobieństwem założyć, że ławka w ogrodzie, to jest to!

Gdzie taką ławkę kupić i jaka właściwie być powinna, żeby wpasowała się w ogród najlepiej? O ile pierwsza część pytania to lista kilku opcji, na część drugą będzie już tyle samo odpowiedzi, ilu samych szczęśliwych właścicieli ogrodów, poszukujących właśnie ławki dla siebie. Mamy pełen przekrój możliwości – zaczynając od lekkich ławek z rattanu, wikliny, tworzyw sztucznych, przez cięższe, solidniejsze i „poważniejsze” drewniane ławki lub metalowe ławeczki. Są również i takie, łączące ze sobą drewno i metal, na przykład z kutymi oparciami i innymi motywami, eleganckie, efektowne i zdecydowanie wyróżniające się wyjątkowym stylem.

Każdy element wybierany do naszego ogrodu powinien współgrać z innymi elementami. Nie inaczej jest w przypadku mebli ogrodowych – bardzo ważne jest zachowanie odpowiedniego stylu oraz spójności architektonicznej. Ponadto ławeczka ogrodowa powinna się cechować wygodą, mobilnością, odpowiednią trwałością, a także nie stanowić wielkiego wyzwania w konserwacji. Najlepszym rozwiązaniem jest kupno ławki ogrodowej razem z innymi meblami w zestawie, co zapewni nam spójność stylu.

Zakupioną ławeczkę warto ustawić w miejscach odsłoniętych, nie w pobliżu drzewek czy krzewów. Trawnik lub też przy drzwiach wejściowych – to dobre miejsce. Warto postawić ją tam, gdzie będziemy mogli w zaciszu podziwiać efekt naszej pracy i piękno ogródka.

Szerokość oraz głębokość ławki mają niepośrednie znaczenie. Wpływają one na komfort użytkowania, jednak ławka przy dużych gabarytach odznacza się znacznie mniejszą mobilnością, co znacząco utrudnia jej przestawianie. Ze względu na zróżnicowane kształty z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Funkcjonalność ławeczki

 • oparcie wpływa na komfort jej użytkowania, rekomendowane są osobom często korzystającym z ławki ogrodowej,
 • podłokietniki również podnoszą wygodę, ponadto wpływają również na poprawę bezpieczeństwa użytkowania ławki,
 • ławki z dodatkiem kratki to idealny element dekoracyjny, który można wykorzystać umieszczając na niej odmiany roślin pnących, np. winogrono,
 • tzw. ławki cateringowe często posiadają funkcję łatwego składania, przez co mogą być z powodzeniem wykorzystywane przy okazji organizowania spotkań towarzyskich w ogrodzie.

Ławka ogrodowa a materiał

Najczęściej ławka ogrodowa wykonana jest z drewna – najpopularniejsze to rodzime gatunki, takie jak świerk, sosna czy też modrzew. Drewniane ławeczki idealnie komponują się z otoczeniem ogrodu ze względu na swoją naturalność, przez co stanowią znakomity element dekoracyjny. Ponadto są one wygodne w stosowaniu, szeroko dostępne na rynku, a ponadto cechują się eleganckim wyglądem. Drewniana ławka często występuje również z dodatkami żeliwnymi, co jest rekomendowane przy tradycyjnej koncepcji ogrodu. Drewno wymaga jednak impregnacji, ponadto wilgoć nie wpływa dobrze na jego trwałość. Jeżeli chcemy postawić ławkę blisko oczka wodnego czy też basenu, warto rozważyć zakup ławeczki wykonanej z drewna egzotycznego.

ławka ogrodowa drewniana
ławka ogrodowa drewniana

Ławki ogrodowe drewniane RANKING

Zestawienie najchętniej wybieranych drewnianych ławek ogrodowych. Ranking jest aktualizowany na bieżąco.


Ławka ogrodowa wykonana z palety to tańsza odmiana ławeczki, którą z powodzeniem możemy sami zrobić. Warto jednak takie drewno odpowiednio oheblować i oszlifować, aby uniknąć nieprzyjemnego spotkania z drzazgami. Są lekkie i mobilne, natomiast cechuje je ograniczona wytrzymałość na czynniki mechaniczne i zewnętrzne, podobnie jak tanie ławki plastikowe.

Ławki żeliwne bądź metalowe wykonane w całości z tego rodzaju materiału to rzadkość. Metal służy zazwyczaj jako element dekoracyjny lub dodatkowy konstrukcji, spotyka się zazwyczaj ławki aluminiowe bądź siatkowe, które cechują się lekką konstrukcją oraz dużą mobilnością. Celem ochrony przed korozją stosuje się środki antykorozyjne, ławki o większej trwałości wykonane są z metalu ocynkowanego, oksydowanego albo chromowanego. Popularna jest także hybryda – konstrukcja ławeczki wykonana jest z metalu, natomiast siedzisko z drewna.

ławka ogrodowa metalowa
ławka ogrodowa metalowa

Drogie, ale sukcesywnie zyskujące na popularności meble wykonane z technorattanu to ciekawa alternatywa dla innych materiałów. Są one odporne na czynniki zewnętrzne, wygodne i trwałe, a także mobilne. Tworzywo sztuczne, jakim jest technorattan, idealnie komponuje się z nowoczesną koncepcją architektury ogrodowej.

Ławki wykonane z kamienia lub też betonu zapewniają trwałość, jednak cechują się mniejszą elegancją oraz bardzo ograniczoną mobilnością, przez co ich lokalizację powinniśmy dokładnie przemyśleć.

Gdzie szukać ławeczki?

Mamy więc do wyboru sklepy z meblami, nie tylko ogrodowymi, w wielu miastach. Zarówno takie, które sprzedają meble o różnym przeznaczeniu, jak i takie, wyspecjalizowane w tej jednej, konkretnej meblowej kategorii. Można przebierać w modelach – praktycznie każda stylistyka, począwszy od klasyki, poprzez najbardziej „udziwnione i nowoczesne” formy, dyktowane aktualnymi trendami w obszarze designu. Każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Drobna uwaga, jeśli chodzi o zakupy internetowe. Warto mieć na uwadze, że zakup mebli tą drogą wiąże się z pewnego rodzaju ryzykiem. Jest kilka powodów, a te z pozoru oczywiste, najczęściej stanowią powód rozczarowania i frustracji, gdy ktoś kupuje ławkę lub inne meble do ogrodu.

A to, że kupiona ławka wygląda inaczej, niż prezentowała się na zdjęciach. To znów, że materiał wykonania różni się od tego, który był podany w opisie. Wreszcie, że wcale nie wygląda tak ładnie w słońcu. Mnożenie przykładów w tym przypadku jest niezmiernie proste.

Co więc zrobić, żeby ławka była taka, jak sobie tego życzymy? Po pierwsze, znaleźć tą „jedyną”, następnie – sprawdzić dokładnie, czy aby na zdjęciach prezentuje się tak samo dobrze, jak w Internecie/sklepowej gazetce/ofercie/gdziekolwiek, a następnie – jeśli wszystko się zgadza, zabrać ją do siebie. To zakup meblowy jak każdy inny, wiadomo, że jeśli chcemy by coś nam pasowało w stu procentach, będziemy szukać, czasem nawet długi czas, nie zadowolimy się byle hasełkiem z promocji i nie wiadomo jakimi korzyściami, które są podawane tylko i wyłącznie po to, żeby podkręcić sprzedaż jakiegoś produktu. A fakty są takie, że wybór ławki i tak cieszy najbardziej dopiero wówczas, gdy postawimy ją w ogrodzie, a następnie – po prostu na niej usiądziemy, zaczniemy doceniać, jak bardzo wyjątkowy mebel, choć z pozoru, niby taki zwyczajny.


Ławki ogrodowe RANKING

Zestawienie najchętniej wybieranych ławek ogrodowych. Ranking jest aktualizowany na bieżąco.

4 opinie o “Ławka ogrodowa

 1. Jeśli chodzi o ławkę ogrodową to tylko taka z prawdziwego drewna. Ta wykonana z olchy, którą zaprezentował Kris jest bardzo ładna. Drewno ma ten niepowtarzalny urok, który jest nie do podrobienia. Z góry radzę odpuścić wszystkie chińskie badziewia, które możemy dostać za kilkadziesiąt złotych w popularnych marketach budowlanych – po miesiącu wyglądają tak, że będziemy chcieli się ich jak najszybciej pozbyć.

  Reply
 2. Dla mnie ławka w ogrodzie to zupełnie zbędna rzecz. No chyba, że posiada się ogród tak duży, że żeby go przejść trzeba sobie robić przerwy 😉 Oczywiście żartuje, można ładnie zaaranżować taką ławeczkę, ale po prostu wole miejsce do wypoczynku, składające się z foteli czy krzeseł, stołu i dalej z hamaku czy ławki – huśtawki. Kwestia gustu.

  Reply
 3. Ławka, ławką, ale musimy pamiętać o poduszkach na nią. Nie ma nic gorszego od siedzenia na twardej, zimnej ławce. Jest mnóstwo ładnych poduszek na ławki, jej grubość także możemy dopasować do siebie. Wystarczy pojechać do centrum handlowego i się rozejrzeć, teraz na jesień powinny być promocję, więc nic tylko kupować za pół ceny. Albo samemu uszyć, to też nie jest duży problem.

  Reply

Twoja opinia