Fotele ogrodowe

Fotele ogrodowe drewniane z dodatkiem poduszek znakomicie komponują się z naszym ogrodem oraz tarasem. Należy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji oraz impregnacji drewna, co zapewni jego lepszą ochronę przed zmienną aurą.
Fotele ogrodowe drewniane z dodatkiem poduszek znakomicie komponują się z naszym ogrodem oraz tarasem. Należy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji oraz impregnacji drewna, co zapewni jego lepszą ochronę przed zmienną aurą.
Wśród mebli ogrodowych to zdecydowanie jedne z najważniejszych i najczęściej wybieranych elementów. Nie ma się czemu dziwić, w końcu ogród sprzyja spędzaniu czasu z bliskimi, spotkaniom rodzinnym i w gronie znajomych. A na czymś przecież trzeba usiąść.

No właśnie, na co zwrócić uwagę, gdy chcemy wybrać ogrodowe fotele? Czy jest jakaś uniwersalna recepta na wybór idealnego mebla o tym przeznaczeniu? Zdecydowanie tak, a kluczem, jak przy wielu innych zakupach jest to, żebyśmy dobrze wiedzieli, czego właściwie chcemy. Oto kilka kryteriów, które niewątpliwie są ważne.


1. Materiał wykonania

Fotele ogrodowe drewniane

Tutaj mamy do swojego wyboru całe mnóstwo możliwości. Zwolennicy bardziej tradycyjnych i klasycznych mebli ogrodowych chętnie wybiorą drewno. Drewniane fotele owszem, prezentują się efektownie, są mocne i wygodne. Warto jednak pamiętać, by po zakupie, a jeszcze przed rozpoczęciem użytkowania, zaimpregnować fotele. Chyba, że kupujemy modele, które zostały już zaimpregnowane fabrycznie. Jeśli nie, w marketach budowlanych i sklepach malarskich bez problemu znajdziemy skuteczny i profesjonalny impregnat do mebli drewnianych.

Modele foteli ogrodowych wykonane z drewna są przyjemne w dotyku, idealnie komponują się z ogrodem oraz tarasem. Ponadto cechuje je bezpieczeństwo użytkowania, gdyż nie wywołują one reakcji alergicznych ze względu na wykonanie z naturalnego surowca. Już sam ich wygląd nastraja niezwykle optymistycznie.

Niestety fotele drewniane do ogrodu mają również i swoje wady. Z pewnością należą do nich konieczność cyklicznej impregnacji oraz pielęgnacji, gdyż są podatne na czynniki mechaniczne oraz atmosferyczne. Należy je chronić przed deszczem, a w okresie zimowym najlepiej schować w garażu lub zamkniętej altanie. Często na ich powierzchni, zwłaszcza po dłuższych czasie i silnej ekspozycji na słońce, zauważalne są przebarwienia oraz plamy. Niewątpliwie ważnym czynnikiem jest tutaj jakość drewna – odmiany krajowe posiadają niższą cenę, jednak są znacznie mniej trwałe niż konstrukcje wykonane z drewna egzotycznego.

drewniane fotele ogrodowe ze stolikiem
drewniane fotele ogrodowe ze stolikiem

Fotele ogrodowe rattanowe oraz wiklinowe

Jeżeli konstrukcje drewniane nas nie przekonują, możemy zdecydować się na fotele ogrodowe z wikliny lub rattanu. Ładnie komponują się z otoczeniem, można je barwić na wiele wariantów kolorystycznych, są lżejsze od modeli drewnianych, co zwiększa ich mobilność. Jeżeli nie podoba nas się charakterystyczne trzeszczenie fotela wiklinowego, model rattanowy rozwiąże ten problem.

Rattan i wiklina – również popularne i chętnie wybierane materiały. Tu jednak należy zwrócić uwagę na to, by nie wystawiać takich foteli na działanie opadów atmosferycznych. Nadmierne słońce też nie jest dobrym pomysłem, powoduje bowiem obsuszanie i podwyższenie kruchości mebli wiklinowych. Rattan, z racji większej elastyczności, jest nieco bardziej odporny na takie czynniki.

wiklinowy fotel ogrodowy
wiklinowy fotel ogrodowy

Wady foteli z wikliny i rattanu? Nie są zbyt trwałe i odporne na czynniki mechaniczne oraz atmosferyczne. Przy nieprawidłowej impregnacji na ich powierzchni odkłada się trudny do usunięcia brud oraz przebarwienia, często ulegają odkształceniu, tracą pierwotny kolor, a kolejny problem to pleśń. Fotele wykonane z tych materiałów powinniśmy przechowywać w pomieszczeniach o niezbyt wysokiej temperaturze, niskiej wilgotności, gdyż nie są one zbyt odporne na wilgoć, działanie promieni słonecznych oraz ujemne temperatury. Kolejny minus to uciążliwa impregnacja.

rattanowe fotele ogrodowe ze stolikiem
rattanowe fotele ogrodowe ze stolikiem

Fotele ogrodowe z technorattanu

I tutaj pojawiają się konstrukcje wykonane z technorattanu, stosunkowo mało popularne na naszym rynku. Cechuje je wysoka odporność na czynniki zewnętrzne (mróz, słońce, deszcz itp.), nie wymagają konserwacji, mogą z powodzeniem zimować w ogrodzie, utrzymanie ich w czystości jest łatwe i nie zabiera dużo czasu, mają dużą różnorodność wariantów kolorystycznych.

Wadą natomiast jest ich wysoka cena w porównaniu z fotelami ogrodowymi wykonanymi z wikliny czy rattanu.

fotele ogrodowe z technorattanu
fotele ogrodowe z technorattanu

Fotele ogrodowe metalowe

Kolejna propozycja do rozważenia to fotele do ogrodu wykonane z metalu. Korzyści płynące z posiadania odmian metalowych to duża stabilność i wytrzymałość na duży ciężar (trudniej je odkształcić), są łatwe w utrzymaniu czystości, a ponadto na ich powierzchni nie odkłada się pleśń oraz bakterie.

O co trzeba zadbać posiadając fotele metalowe? Przede wszystkim trzeba je otoczyć specjalną troskę jeżeli chodzi o zabezpieczenie przed korozją (jeżeli producent nie pokrył ich odpowiednim środkiem). Ze względu na mniejszy komfort siedzenia rekomendowane jest stosowanie na siedzisko i oparcie miękkich poduszek.

metalowe fotele ogrodowe
metalowe fotele ogrodowe

Fotele ogrodowe plastikowe

Fotele wykonane z plastiku to ekonomiczny wariant fotela do ogrodu. Są one lekkie i łatwe w utrzymaniu czystości, ponadto są odporne na niskie temperatury i wodę, a także mamy do wyboru wiele wariantów kolorystycznych.

Z pewnością nie są one jednak demonem elegancji, przy wysokich temperaturach i nadmiernej ekspozycji na słońce mają tendencję do odkształcania się oraz blaknięcia koloru, są mniej wytrzymałe niż fotele z drewna.

fotel ogrodowy plastikowy
fotel ogrodowy plastikowy

2. Ceny foteli ogrodowych

Ciekawostka, o której pewnie sporo osób jeszcze nie wie. Standardem jest dzisiaj sytuacja, w której to pod wpływem reklam – w telewizji, gazetkach promocyjnych, ktoś nagle postanawia pojechać do marketu i kupić meble ogrodowe, gdyż akurat są w promocji. Żeby było jasne, nie ma w tym nic złego. Jednak trzeba wykazać się trochę zimną kalkulacją i rozsądkiem. Produkty proponowane w promocji zazwyczaj pochodzą z masowej produkcji i nie zawsze ich jakość jest zgodna, po pierwsze – z naszymi oczekiwaniami, po drugie – z zapewnieniami producenta. Oczywiście, można przecież dokonać zwrotu, ale umówmy się – w polskich realiach, oczekiwanie na rozpatrzenie reklamacji, a potem późniejsze ewentualne odwoływanie się – to po prostu kompletna strata czasu, a przede wszystkim – nerwów.

Przechodząc do meritum – cena najtańszym modeli to zaledwie kilkadziesiąt zł, natomiast najdroższe konstrukcje to już wydatek nawet kilku tysięcy zł.


3. Design foteli ogrodowych

To kryterium, które zaczyna odgrywać coraz większą rolę w preferencjach zakupowych Polaków, jeżeli chodzi o meble, nie tylko same fotele czy też krzesła do ogrodu. Tak jest – wszystko wynika z tego, że mamy do czynienia z coraz większą świadomością nowych trendów, ludzie po prostu chcą wybierać takie rozwiązania, które jeszcze parę lat temu były albo całkowicie niedostępne, bądź też osiągalne tylko dla wąskiej grupy konsumentów. A teraz? Fotele spotykamy w różnych formach i kształtach, w rozmaitych rozmiarach i wykonane z użyciem oryginalnych materiałów. Niby zwykły ogrodowy fotel, a może przecież stanowić bardzo ciekawe uzupełnienie ogrodowego wnętrza.


4. Ważne!

Przy wybieraniu foteli ogrodowych naprawdę warto szukać rozwiązań, modeli i egzemplarzy dostępnych w Internecie. Dlaczego? Czasami, gdy trafimy bezpośrednio na strony producentów, nawet mniejszych firm, możemy liczyć na znacznie bardziej korzystne warunki zakupu oraz gwarancji. To rozwiązanie, które praktykuje wiele osób i naprawdę, obawy są tu kompletnie bezzasadne. Szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że mamy do czynienia z coraz większym wachlarzem możliwości do wyboru. Tak jest, praktycznie każdy wybierze dzisiaj dla siebie coś, co będzie stanowiło odpowiedź na najbardziej istotne kryteria.


Fotele ogrodowe RANKING

Zestawienie najpopularniejszych i najchętniej wybieranych foteli ogrodowych na podstawie serwisu Nokaut.pl. Ranking produktów aktualizowany jest na bieżąco każdego dnia.

3 opinie o “Fotele ogrodowe

  1. Fotele ogrodowe naprawdę robią robotę! Wyglądają bardzo ładnie, zarówno ustawione na tarasie, jak i bezpośrednio na trawie. Mi bardzo podobają się wiklinowe, bardzo stylowe, dodatkowo wytrzymałe, a po odpowiedniej impregnacji nie straszna im żadna pogoda. Drewniane fotele też sprawdzą się bardzo fajnie, zrezygnowałbym natomiast z plastikowych – brzydkie i niewygodne.

    Reply
  2. U mnie najlepiej na działce sprawdziły się meble z technorattanu. Wyglądają w miarę naturalnie (oczywiście zależy jaki kolor wybierzemy) ponieważ są robione na podobieństwo wikliny. Są wytrzymałe jak plastikowe, nie są ciężkie jak drewniane, nie potrzebują konserwacji – wystarczy zlać wodą z węża. Ogólnie same plusy, więc polecam serdecznie.

    Reply
  3. Zgodzę się z autorem artykułu, że należy szukać mebli i foteli ogrodowych w internecie. Uważam, że przed zakupem czegokolwiek, trzeba to sprawdzić najpierw w internecie. Parę lat temu kupowałem lodówkę, nie używałem internetu tak jak teraz i się nieźle naciąłem. Różnica w cenie mojej lodówki była ogromna, bo prawie 1000 zł!! Od tamtej pory zawsze używam porównywarki cen, na przykład ceneo czy skąpiec.

    Reply

Twoja opinia