Ogrodnictwo stawia na LNG – dlaczego?

LNG zdobyło uznanie przemysłu. Pozwala na sprostanie proekologicznym wyzwaniom stawianym przez Unię Europejską, utrzymanie rentowności przedsiębiorstwa (m.in. opcja dofinansowania kogeneracji gazowej) oraz gwarantuje ciągłość produkcji nawet w przypadku problemów z gazociągiem. Dla ogrodnictwa jego potencjał jest jeszcze większy.


Szklarnie i kogeneracja

W szklarniach świetnie sprawdza się kogeneracja (CHP). W jednym procesie generowane jest ciepło potrzebne do ogrzewania roślin oraz energia elektryczna do zasilania lamp uprawowych. Gaz ziemny zapewnia kogenerację wysokosprawną: całkowita wydajność systemu kogeneracyjnego może sięgać nawet 90%.

Dla właścicieli prowadzących uprawy szklarniowe na skalę przemysłową CHP jest strategicznym posunięciem: ogranicza szkodliwy wpływ produkcji na środowisko i należy do rozwiązań dofinansowywanych przez rząd polski (premie kogeneracyjna lub gwarantowana).

Przy kogeneracji mamy do wyboru kilka technologii. Do napędzania nowoczesnych silników gazowych zazwyczaj stosuje się gaz z sieci, ale w sytuacji, gdy nie jest on dostępny (brak przyłącza, awaria, remonty itp.) można skorzystać z LNG. Jeśli Twoja firma wybiera instalację LNG od DUON, nie musisz martwić się o skomplikowane formalności związane z procesem projektowania, kosztami budowy czy dostosowania zakładu.


Co branża ogrodnicza zyskuje dzięki LNG?

Szeroko pojęte bezpieczeństwo i niezależność:

  • korzystanie z rozwiązań opartych na błękitnym paliwie w dowolnej lokalizacji, nawet bez dostępu do gazociągu,
  • odporność na kryzysy, takie jak opóźnienia w budowie gazociągu, brak zgody na przyłącze, prace remontowe,
  • LNG charakteryzuje wysoka temperatura samozapłonu – jest bezpieczniejszy od np. benzyny czy oleju napędowego,
  • czystość LNG (ewentualny wyciek nie zaszkodzi okolicy instalacji).

Ponadto, dzięki LNG firma może sprostać wyzwaniom narzucanym przez Zielony Ład:

  • redukcja emisji CO2,
  • niskie emisje NOx, SOx, pyłów PM (czy obowiązują Cię te terminy? Sprawdź w artykule „Dyrektywa MCP – zostało 1,5 roku. Czas na działanie!”),
  • osiągnięcie efektywności energetycznej: LNG pozwala na uzyskanie białego certyfikatu przyznawanego przez URE.

Inwestowanie w LNG pozwala przygotować się ogrodnictwu na (nie tak odległą) przyszłość: stosunkowo łatwo zastąpić LNG skroplonym biometanem (bioLNG).

Atut w biznesie

Ślad węglowy i zrównoważona produkcja stają się coraz istotniejsze – zarówno dla konsumentów, jak i kontrahentów. Wielu zagranicznych przedsiębiorców przekłada ekologiczność produkcji nad samą cenę produktu. Przejście z węgla na LNG oznacza, że firma ogrodnicza zmniejsza swój ślad węglowy – może to wykorzystać w rozmaitych działaniach marketingowych i rozmowach biznesowych.


LNG to dobry wybór na dziś i jutro

Dla Polski gaz ziemny długo będzie opłacalnym paliwem przejściowym (więcej o bieżącej sytuacji błękitnego paliwa przeczytasz tutaj), a UE uwzględnia go w taksonomii zrównoważonego finansowania. To dobry znak dla ogrodnictwa, dla którego LNG jest wygodnym, sprawdzonym i wszechstronnym rozwiązaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Jak wybrać pompę ręczną do studni? Wszystko, co musisz o nich wiedzieć!

pon. lip 10 , 2023
Jak wybrać pompę ręczną do studni? W chwili, gdy na […]
pompa ręczna do studni

Inne poradniki i rankingi sprzętu oraz mebli ogrodowych

CodoOgrodu.net 2023

Serwis poświęcony tematyce ogrodowej. Charakterystyka przydatnych narzędzi oraz akcesoriów, a także rankingi produktów.