Jak zbudować pergolę tarasową? Przewodnik po budowie pergoli

Nawet wtedy, gdy masz mały ogródek, chcesz, aby był on letnią strefą relaksu obok domu. Starasz się, aby wyglądał pięknie i chcesz w nim wypoczywać. Między innymi dlatego budujesz taras, na którym ustawiasz meble, rośliny i urządzasz rodzinne imprezy lub spotkania ze znajomymi, a ciepłymi popołudniami przesiadujesz z książką i kubkiem ulubionego napoju i chociaż kochasz słońce, to bardzo przeszkadza Ci to, kiedy razi Cię w oczy i grzeje zbyt mocno. Poszukujesz więc cienia i wpadasz na pomysł budowy pergoli tarasowej. Tylko jak się do tego zabrać? Podpowiemy.


Co to w zasadzie jest pergola tarasowa?

Pergola tarasowa to nic innego jak altana pozbawiona ścianek, która chroni przed słońcem, i tworzy otwarte pomieszczenie w zewnętrznej strefie relaksu. Dzięki niej przebywanie na świeżym powietrzu staje się przyjemniejsze, a architektura wokół domu zyskuje estetyczną, dekoracyjną konstrukcję, która najczęściej wykonywana jest z drewna, choć popularne są także pergole aluminiowe, które mają wiele zalet.

Wśród wielu zalet pergoli tarasowej, wymienić należy przede wszystkim ochronę przed słońcem i to zarówno użytkowników tarasu, jak i wnętrza domu, jeśli pergola stoi bezpośrednio przy oknach tarasowych. Wówczas promienie słoneczne tłumione są poprzez konstrukcję pergoli i wnętrze się nie nagrzewa. Taką pergolę na tarasie można zaaranżować jak salon ogrodowy i cieszyć się spędzonymi tam chwilami w czasie wypoczynku.


Pergola ogrodowa — Co musisz wiedzieć, zanim zaczniesz budowę?

Jeśli chcesz samodzielnie zrobić pergolę tarasową, to kluczowy będzie wybór materiału. Najczęściej, osoby decydujące się na postawienie pergoli na tarasie wybierają drewno. Pergolę drewnianą łatwo zbudować z elementów, które można zakupić praktycznie w każdym tartaku, czy markecie budowlanym. Potrzebne Ci będzie:

  • kilka pionowych słupów do narożników (najczęściej 4, ale zależy to od kształtu pergoli);
  • metalowe kotwy mocujące do tarasu lub betonowych słupów (w zależności od wielkości konstrukcji);
  • wkręty, obejmy i śruby mocujące;
  • belki boczne, które stanowią podstawę zadaszenia;
  • zadaszenie, na przykład w postaci pergoli tkaninowej;
  • linki i haki, jeśli montujesz zadaszenie tekstylne.

Gdy zdobędziesz już wszystkie elementy, możesz przystąpić do budowy.


Jak zbudować pergolę tarasową ogrodową?

Pergola to konstrukcja, która może być wykorzystywana do wielu różnych celów. Może służyć jako miejsce do siedzenia, jadalnia, a nawet miejsce do przechowywania narzędzi ogrodowych. Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić przed rozpoczęciem budowy pergoli, jest znalezienie dla niej idealnej lokalizacji. Pomoże to określić wysokość konstrukcji i ilość i rodzaj materiałów, jakie są potrzebne do budowy. Następnym krokiem jest podjęcie decyzji, jaki rodzaj pokrycia dachowego chcesz umieścić na swojej pergoli. Masz kilka opcji: drewno, metal, szkło, albo tkaninę. Idealnie sprawdzają się w tym przypadku rolety ogrodowe z tkaniny poliestrowej.


Wskazówki i porady, podczas budowy pergoli

Budowa drewnianych konstrukcji ogrodowych wymaga użycia odpowiednich narzędzi, środków czyszczących i konserwujących. Budowę zawsze zaczynaj od przygotowania drewna i nakładania środków ochronnych. Potrzebna Ci będzie piła, szlifierka, papier ścierny, szczoteczka do oczyszczenia powierzchni, olej do drewna lub bejca i pędzelek, którym pomalujesz wszystkie drewniane elementy.

Jak widzisz, chociaż zadanie nie jest trudne, wymaga nieco pracy. Tymczasem możesz skorzystać z gotowego rozwiązania i kupić pergole na taras, zrobione z aluminium, które mają wiele zalet. Wyróżnia je ciekawy design i są bardzo lekkie, a przy tym stabilne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Jakie rolety wybrać i na co zwrócić uwagę?

niedz. paź 16 , 2022
Urządzanie domu może być procesem bardzo przyjemnym i niełatwym jednocześnie […]

Inne poradniki i rankingi sprzętu oraz mebli ogrodowych

CodoOgrodu.net 2023

Serwis poświęcony tematyce ogrodowej. Charakterystyka przydatnych narzędzi oraz akcesoriów, a także rankingi produktów.