Opalarka

Opalarka to swego rodzaju pistolet z dyszą, przez którą nadmuchiwane jest gorące powietrze. Model elektryczny może być używany do roztapiania starej farby z powierzchni drewnianych (tutaj ważne jest, czy opalarka może być używana do opalania drewna – warto zapoznać się ze specyfikacją techniczną) przed nałożeniem nowej warstwy. Za pomocą opalarki stara farba bardzo szybko usuwana jest z powierzchni ścian czy urządzeń.

Jaka opalarka elektryczna?

Dzięki temu urządzeniu można również zgrzewać lub formować elementy z tworzyw sztucznych, suszyć pomalowane lub lakierowane powierzchnie, odmrażać instalacje wodociągowe, możliwe jest też luzowanie mocno zakręconych lub zardzewiałych śrub np. na drewnianych elementach. Opalarką lutuje się też połączenia instalacji w wodociągach, czasami stosuje się je również do rozpalania grilla w lecie.


Co powinna posiadać opalarka?

Im wyższa moc opalarki, tym wydajniej pracuje. Pożądaną funkcją tego urządzenia jest płynna regulacja temperatury nadmuchu, podobnie zresztą jak zakresu i przedziału temperatury.

Opalarki można ustawiać dyszą do góry. Nakładki na dyszę modelują strumień ciepłego powietrza, a dysze połączone ze skrobakiem pozwalają usuwać roztopioną farbę. Droższe modele posiadają ciekłokrystaliczne wyświetlacze, na których pojawiają się m.in. informacje o zmianach temperatury wydmuchiwanego powietrza. Opalarką można także odnowić samochód, usuwając zbędne elementy i nadając pojazdowi nowy styl.

Najtańsze modele można kupić już za nieco ponad 50 złotych, natomiast najdroższe kosztują znacznie powyżej 1000 złotych.

Podstawowe funkcje opalarki:

 • temperatura gorącego powietrza od 80 do 600°C,
 • trzystopniowa regulację nadmuchu,
 • ochrona przed przegrzaniem.

W zestawie natomiast powinny znajdować się:

 • dysza robocza,
 • szpachelka,
 • rączka skrobaka,
 • końcówka skrobaka (co najmniej trzy sztuki).

Droższe modele posiadają ponadto:

 • pokrętło do regulowania temperatury,
 • regulację powietrza za pomocą dżojstika,
 • pokazują temperaturę powietrza na wyświetlaczu LCD,
 • diodę sygnalizującą nagrzanie urządzenia,
 • zabezpieczenia grzałki,
 • bezpiecznik termiczny,
 • przewód zasilający o długości co najmniej 3 metrów.

Na rynku oferowane są również bezprzewodowe opalarki gazowe, wygodniejsze w eksploatacji ze względu na brak przewodu elektrycznego. Zazwyczaj rura wylotowa ma średnicę wynoszącą 34 milimetry. Ze względu na niewielkie gabaryty oraz małą wagę (najczęściej w granicach 1 kg) sprzęt ten jest wygodny w eksploatacji i bardzo mobilny.

ręczna opalarka gazowa z palnikiem
ręczna opalarka gazowa z palnikiem

Popularne są również zestawy naprawcze z opalarką do spawania plastików, pozwalające naprawić szybko np. uszkodzony zderzak. Realizuje się to metodą zatapiania siatki ze stali nierdzewnej, bez ryzyka niepowodzenia, zranienia czy uszkodzenia ciała.

Zalety opalarek elektrycznych:

  sprawniejsze usuwanie starych warstw lakierniczych oraz farby,
  sprawna obróbka termiczna materiałów o charakterystyce termoplastycznej,
  odmrażanie instalacji wodnych,
  lutowanie metali,
  zgrzewanie oklein na meblach drewnianych,
  umożliwiają szybsze rozpalenie grilla,
  różnorodność nasadek, dzięki czemu możemy regulować strumień gorącego powietrza w zależności od aktualnych potrzeb.

Wady opalarek elektrycznych:

  stosunkowo łatwo możemy ulec poparzeniu podczas pracy, istnieje również spore ryzyko pożaru przy nieprawidłowym i nieumiejętnym użytkowaniu,
  stara farba oraz elementy lutownicze w efekcie działania na nie wysokich temperatur uwalniają szkodliwe lotne związki chemiczne (koniecznie używajmy maski z filtrem węglowym),
  obróbki termiczne z wykorzystaniem należy wykonywać w budynkach do tego przeznaczonych, z dobrą wentylacją, zachowując wszelkie środki bezpieczeństwa,
  wymagają źródła zasilania.

Opalarki RANKING

Zestawienie najchętniej wybieranych opalarek gazowych i elektrycznych na Codoogrodu.net. Ranking powstał w oparciu o porównywarkę Nokaut i jest aktualizowany na bieżąco.

Ogrodowe zapytania:

 • jaka opalarka

3 opinie o “Opalarka

 1. Trochę taki gadżet ale nawet przydatny. Sam używałem przez krótki okres opalarki marki Skil i muszę powiedzieć, że w domowych pracach sprawdzała się znakomicie. Znajomy nadal jej używa, już chyba drugi rok i z tego co wiem to nadal spisuje się bez zarzutu. Trzeba jednak pamiętać o odpowiedniej konserwacji sprzętu!

  Reply
 2. Znam jeszcze jeden sposób na użytkowanie takiego sprzętu – podpiekanie tostów czy pieczenie kiełbasek 😉 Serio, gdy pracowałem na budowie, często zimą w ten sposób podgrzewaliśmy jedzenie. Jak ktoś pracował na budowie to wie jak na budowie jest;p Trzeba sobie radzić, nie zawsze była dostępna mikrofala.

  Reply
 3. Opalarka to obowiązkowe urządzenie podczas każdego większego malowania. Nie wyobrażam sobie zrywania dziesiątek metrów kwadratowych starej farby bez pomocy opalarki. Przy jej udziale chwila-moment i sprawa załatwiona. Szczególnie polecam firmę Bosch – niezawodny sprzęt!

  Reply

Twoja opinia