Nawóz do trawy

Nawóz YARA do trawników, przyspieszający wzrost. Granulat azotowy w opakowaniu, waga 1kg.
Nawóz YARA do trawników, przyspieszający wzrost. Granulat azotowy w opakowaniu, waga 1kg.
Dla wielu osób pielęgnacja trawnika jest równoznaczna jest tożsama z jego koszeniem i podlewaniem. Jednak równie ważne jest odpowiednie nawożenie trawnika. Bez regularnego dostarczana substancji odżywczych, trawa rośnie kiepsko, a ponadto jest podatna na choroby i szkodniki.

Analiza gleby – gleby kwaśne i zasadowe

Przed przystąpieniem do nawożenia warto pamiętać o kilku czynnikach, które mają wpływ na przyswajalność składników mineralnych. Zalicza się do nich m.in. odczyn gleby oraz szybkość wypłukiwania minerałów. Im gleba jest bardziej piaszczysta, tym szybciej składniki są wypłukiwane w jej głąb. Tym samym nie są już wykorzystywane przez trawę. W takiej sytuacji nawóz do trawy należy stosować częściej lub wybierać nawozy o przedłużonym działaniu.

Bardzo ważną czynnością jest wykonanie analizy gleby pod kątem jej składu oraz określenie stopnia jej kwasowości. Dokładną analizę przeprowadzić może akredytowana stacja chemiczno-rolnicza. W przypadku dużych trawników w takie badanie warto zainwestować. W przypadku gleby kwaśnej należy zastosować wapno nawozowe np. dolomit. Dawka uzależniona jest oczywiście od stopnia kwasowości gleby. Przy glebach zasadowych stosuje się nawozy zakwaszające np. siarczan amonu. Trzeba przy tym pamiętać, że nawozów wapniowych nigdy nie miesza się z innymi nawozami. Poza tym między zastosowaniem wapna i innego nawozu powinien minąć co najmniej miesiąc. Wapnowanie najlepiej jest przeprowadzać jesienią w październiku lub wczesną wiosną – pod koniec marca.

Nawożenie młodych trawników

W przypadku młodych trawników, które założone zostały na wiosnę, pierwsze nawożenie można wykonać po około 2 miesiącach. Stosuje się wówczas nawozy wieloskładnikowe, których oferta na rynku jest spora. W sierpniu wykorzystuje się już nawozy jesienne. Dzięki nim trawnik dobrze zimuje, a trawa zostaje wzmocniona przed kolejnym sezonem wegetacyjnym. Trawnika zasianego jesienią się nie nawozi. Pierwsze nawożenie należy przeprowadzić dopiero na wiosnę. Później postępuje się już tak samo, jak w przypadku trawników wieloletnich.

Nawożenie wiosenne i jesienne

Nawóz SUMIN przeciw żółknięciu źdźbeł trawy. Waga 1kg.
Nawóz SUMIN przeciw żółknięciu źdźbeł trawy. Waga 1kg.
Na wiosnę stosuje się nawozy z przewagą fosforu i potasu. Pomagają one w regeneracji systemów korzeniowych po zimie. Kiedy trawa zaczyna mocniej rosnąć stosuje się nawozy o zwiększonej dawce azotu. Azot to pierwiastek  odpowiedzialny za bujny wzrost oraz intensywny, zielony kolor trawnika. Do wyboru są w tej sytuacji m.in. saletra wapniowa, saletrzak, mocznik czy saletra amonowa. Kolejne nawożenie powtarza się co około 3-4 tygodnie stosując aż do sierpnia nawozy wieloskładnikowe. Mogą one mieć działanie doglebowe lub dolistne. Na samym końcu stosuje się oczywiście nawóz jesienny, w sierpniu po upływie około 30 dni od ostatniego nawożenia. Zawierać on powinien niewiele lub nawet wcale azotu, a więcej potasu i fosforu. Te pierwiastki zwiększają odporność oraz krzewienie się trawy.

W przypadku nawozów naturalnych warto rozsypać kompost. Dobrze przerobiony rozgrabuje się na całej powierzchni trawnika. Taki zabieg wykonuje się kilka razy w ciągu sezonu bez obaw o przenawożenie gleby.

Kalendarz nawożenia

Kalendarz nawożenia trawnika kilkuletniego prezentuje się następująco:

 • październik – wapno nawozowe (dolomit) co 2-3 lata,
 • początek marca – nawóz na mech (siarczan żelaza),
 • początek kwietnia – saletra wapniowa (po wertykulacji),
 • maj-sierpień – co 3 tygodnie, wieloskładnikowy nawóz do trawnika lub saletra wapniowa,
 • sierpień – nawóz jesienny do trawnika.

Najwięcej pracy wymaga zwalczanie mchu pokrywającego trawnik

Poza tym warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach podczas nawożenia trawnika. Przede wszystkim nawozu nie rozsypuje się nigdy na trawie mokrej. W takiej sytuacji nietrudno bowiem o jej uszkodzenie. Po zastosowaniu nawozu konieczne jest obfite podlanie trawnika, aby substancje mineralne dostały się wgłąb ziemi. Poza tym przed nawożeniem dobrze jest trawę skosić. No i na na końcu – należy się trzymać sugerowanych przez producentów dawek nawozów.

Wybór odpowiedniego nawozu do trawnika powinien być też uzależniony od tempa wzrostu trawy, a więc też częstotliwości jej koszenia. Częste koszenie powoduje bowiem usuwanie cennych składników pokarmowych znajdujących się w zielonej części trawy. Im częściej trawnik jest koszony, tym potrzebuje bardziej regularnego i odpowiedniego nawożenia.

Nawozy do trawy RANKING

Poniższe zestawienie uwzględnia najchętniej wybierane nawozy do trawników. Pamiętajmy, aby przy każdym nawożeniu odpowiednio dawkować ilość zgodnie z powyższymi wskazówkami i zaleceniami producenta znajdującymi się m.in. na opakowaniach.

2 opinie o “Nawóz do trawy

 1. Muszę przyznać, że nawożenie dla mnie to czarna magia, tyle jest tych rodzajów nawozów, tyle firm, że aż głowa mała. Dzięki temu krótkiemu artykułowi co nie co mi się wyjaśniło, więc dziękuję.

  Reply
 2. W zeszłym sezonie używałem nawozu Substral i trawnik wyglądał pięknie. Zdrowe źdźbła, świeży zielony kolor, naprawdę super. Jedynie cena była troszkę za wysoka, ale widzę, że potaniał, a więc będę się go trzymać:) Pozdrawiam wszystkich ogrodowych maniaków!

  Reply

Twoja opinia