Frezarka

Jaka frezarka?Osoby uwielbiające majsterkować z pewnością doceniają przydatność frezarki, która pozwala obrobić skrawaniem powierzchnie płaskie, czyli różnego rodzaju rowki, gwinty i koła zębate. Frez porusza się ruchem obrotowym. sama natomiast obróbka tym narzędziem nazywana jest oczywiście frezowaniem.

Jaką frezarkę wybrać?

Frezarki obecnie oferowane mogą być jednowrzecionowe lub wielowrzecionowe. Najbardziej typowe frezarki zostały przekształcone w obrabiarki CNC. Najczęściej kupuje się i stosuje frezarki pionowe, poziome, uniwersalne, do drewna, do kół zębatych oraz do gwintów.

Ceny frezarek są bardzo zróżnicowane – zaczynają się od kilkuset złotych, a kończą nawet na kilkuset tysięcy złotych. Frezarka konsolowa to wydatek rzędu zazwyczaj kilkudziesięciu tysięcy złotych i pozwala obrabiać duże elementy o wadze nawet kilku tysięcy kilogramów.

Frezarki dolnowrzecionowe RANKING


*zestawienie w oparciu o cenę zakupu i popularność

Frezarki górnowrzecionowe RANKING


*zestawienie w oparciu o cenę zakupu i popularność

Droższe frezarki posiadają m.in.:

 • uniwersalną głowicę skrętną,
 • uchwyt frezarski,
 • centralne smarowanie,
 • system chłodzący,
 • lampę led,
 • dodatkowe akcesoria,
 • kompleksową instrukcję obsługi.

Do domowego użytku można kupić frezarkę w cenie do 1000 złotych, której wydajność powinna nas zadowolić.

Frezarki do metalu pozwalają produkować i przerabiać seryjne elementy. Są solidne, masywne i dokładne, wiodącymi krajami je produkującymi są Polska oraz Bułgaria. Frezarki mogą posiadać sterowanie standardowe lub CNC.

Frezarki ręczne RANKING


*zestawienie w oparciu o cenę zakupu i popularność

Frezarki łożowe produkuje się przede wszystkim w Czechach. Są one niezbędne do obrabiania różnych materiałów. Maszyna jest odlewem żeliwnym, stojanem, silnie użebrowanym. Masywna konstrukcja pozwala na dokładną obróbkę i bardzo długą żywotność maszyny. Mogą to być frezarki konwencjonalne lub numeryczne w wersjach pionowej, uniwersalnej oraz narzędziowej. Można je sterować konwencjonalnie oraz numerycznie.

Wiertarko-frezarki RANKING


*zestawienie w oparciu o cenę zakupu i popularność

Najbardziej nowoczesne CNC

Frezarka CNC jest obrabiarką, która przeznaczona jest do skrawania różnych powierzchni. Frezarki nowej generacji są sterowane numerycznie. Ich cechami charakterystycznymi są:

 • wysoka sztywność,
 • praca z wrzeciona pionowego lub poziomego,
 • wysuwna pinola, dzięki której możliwe są wiertarskie działania,
 • obroty wrzeciona osiągają czasami nawet do 8000 obrotów na minutę,
 • programowanie dialogowe.

Frezarki CNC są znane od wielu lat, a zaprojektowano je pod koniec lat 40. w USA, w MIT. Dzięki funkcjom matematycznym opracowano sterowanie przetwarzające wartości wejściowe połączeń i schematów. Możliwe było to dzięki przetwarzaniu danych w sposób elektronicznych. CNC oznacza Computer Numerical Control, czyli komputerową kontrolę numeryczną, popularną oraz pozwalającą sterować urządzeniem szybko i bez większych komplikacji. Frezarki CNC są sukcesywnie doskonalone, natomiast podstawa ich działania pozostaje dokładnie taka sama.

Duży wpływ na wydajność urządzenia ma oczywiście jego moc – im większa, tym wydajniejszy sprzęt.

Frezarki i strugarki do drewna RANKING


*zestawienie w oparciu o cenę zakupu i popularność

3 opinie o “Frezarka

 1. Po co komu w domu frezarka? O ile ktoś się zawodowo nie zajmuje frezowaniem to nie potrafię sobie wyobrazić, co miałoby uzasadniać spory wydatek, jakim jest zakup frezarki. To jeden z tych sprzętów, który przeciętnemu Kowalskiemu przydaje się z 2, może 3 razy w życiu i zawsze pożyczamy go od znajomego, który wykorzystuje go w celach zawodowych. Chyba, że o czymś nie wiem i frezarkę można wykorzystywać w jeszcze jakimś innym celu, może ktoś mnie oświeci?

  Reply
 2. Zgadzam się z przedmówcą, mój mąż jeden jedyny raz potrzebował frezarki i właśnie pożyczył ją od kolegi. Częściej ja korzystam z frezarek, ale są to oczywiście frezarki kosmetyczne:) Do zdejmowania hybryd, oraz do manicure. Polecam każdemu 😉

  Reply
 3. Jeśli chodzi o strugi ręczne to mogę polecić markę Einhell. Jej sprzęt cechuje najwyższa jakość, stosunkowo atrakcyjna cena, a przede wszystkim świetny i rzetelny serwis gwarancyjny i pogwarancyjny. Mam już trzeci egzemplarz i naprawdę warto zainwestować w te cuda. Profesjonalizm, najwyższa klasa i funkcjonalność.

  Reply

Twoja opinia