Markizy Tarasowe – dlaczego warto się na nie zdecydować?

Markizy tarasowe to rozwiązanie, które niesie wiele korzyści zarówno pod względem aranżacyjnym, jak i praktycznym. Markizę tarasową można zamontować nie tylko na tarasie, ale też na balkonie. Zobacz, dlaczego warto.

Markiza tarasowa – jak wygląda i czym jest?

Markiza tarasowa to rodzaj zadaszenia. Jednak inaczej niż w przypadku pergoli, markizę można złożyć, kiedy nie jest potrzebna. Chociaż nazwa nie dla wszystkich jest jednoznaczna, na pewno każdy widział markizę przynajmniej jeden raz. To dość charakterystyczne zadaszenie z tkaniny umocowanej na stelażu. Najczęściej widywało się je nad wejściami sklepów i ogródkami restauracji. Coraz częściej markizy goszczą w prywatnych domach. Warto tu zaznaczyć, że markizy produkowane są z grubych tkanin odpornych na warunki atmosferyczne. Nie tylko deszcz, którego oczywiście nie przepuszczają, ale także promieniowanie UV. Dobrej jakości markiza zostanie z nami przez lata, a jej kolor nie wyblaknie.

Markiza tarasowa – kiedy warto się na nią zdecydować?

Praktycznie zawsze, jeśli szukasz osłony przed słońcem lub deszczem. Markiza to nie tylko ozdoba (można ją dobrać pod kolor elewacji, stolarki otworowej lub zastosować zasadę kontrastu), ale też praktyczna osłona. Jeśli lubisz wypoczywać na tarasie, na pewno będzie potrzebna. Promienie słoneczne są przyjemne na plaży, ale przy domu na dłuższą metę potrafią zmęczyć. Lekki wiaterek cieszy tyko do chwili, w której nie wrzuci nam jesiennego liścia do kawy. A nagły wiosenny deszcz nie powinien spać na świeżo nakryty do obiadu stół. To najbardziej oczywiste powody, dla których warto mieć markizę tarasową, ale na pewno można znaleźć ich więcej.

Markiza tarasowa kontra parasol

Markizy tarasowe wygrywają, nie ma do co tego wątpliwości. Po pierwsze markizy są na ogół większe niż parasole, po drugie – paradoksalnie zajmują mniej miejsca. Markizę montuje się do ściany, nie musimy rezerwować na nią miejsca na podłodze. Parasol wymaga takowego i to często w centralnej części np. stołu. Podstawa parasola przeszkadza, noga zasłania gości, ogólnie jest to mało komfortowe rozwiązanie. No i nie każdy stół ogrodowy nadaje się do włożenia do niego parasola.

Przy tym wszystkim trzeba pamiętać, że markiza jest nowocześniejszym rozwiązaniem. Można nią sterować za pomocą pilota, jeśli zdecydujemy się na taką opcję. Dzięki temu można rozwinąć markizę, nie wychodząc z domu, np. gdy nagle zacznie padać deszcz, albo zechcemy osłonić sypialnię przed wpadającym do niej słońcem. Parasol jest pod tym względem zdecydowanie mniej praktyczny.

Markiza tarasowa nad oknem salonowym i sypialnianym – czy warto?

Tak, z kilku powodów. Po pierwsze markiza nad oknem salonowym to najczęściej zadaszenie tarasu, a o zaletach takiego rozwiązania zostało wspomniane wyżej. Po drugie markiza chroni nie tylko to, co ma pod sobą. Rozłożona markiza pomaga utrzymać chłód w pomieszczeniu, nie wpuszcza do środka słońca, co jest nie do przecenienia w lecie.Więcej na temat markiz tarasowych dowiesz się z artykułu: Tak dodatkowo ochronisz się przed słońcem.

Markiza nad oknem w sypialni jest niezastąpiona, jeśli wychodzi ono na południe lub na wschód. Nie tylko ustrzeżemy się przed słońcem padającym od rana na twarz, ale i zadbamy, by wieczorem w sypialni było chłodno.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Lampy industrialne - do jakich wnętrz pasują?

czw. paź 15 , 2020
Styl industrialny staje się coraz bardziej powszechny. Wiele osób wybiera […]

Inne poradniki i rankingi sprzętu oraz mebli ogrodowych

CodoOgrodu.net 2023

Serwis poświęcony tematyce ogrodowej. Charakterystyka przydatnych narzędzi oraz akcesoriów, a także rankingi produktów.