Garaż blaszany czy murowany?

garaż drewnopodobny Interstal

Kiedy w domu pojawia się kolejny samochód, lub potrzebujesz dodatkowej przestrzeni dla uporządkowania narzędzi i sprzętów – powstaje potrzeba posiadania nowego garażu. Wówczas rozpoczyna się proces poszukiwania odpowiedniego modelu i materiału z którego będzie wykonany. Garaże murowane i blaszane cieszą się największą popularnością wśród użytkowników. Które rozwiązanie jest lepsze i dlaczego? Poznaj zalety i wady obydwu rozwiązań, a następnie wybierz najlepszą opcją dla siebie.


Aspekty wizualne garaży

Kiedyś garaż murowany zdecydowanie przewyższał ten blaszany jeśli chodzi o estetykę wykonania. Obecnie w ofercie producentów, zajmujących się wykonywaniem i instalacją garaży blaszanych, znajdziemy mnóstwo atrakcyjnych modeli w wielu kolorach i wariantach. Możemy wybrać blaszak pokryty akrylową farbą, lub z model ocynkowany, bądź garaż z blachy imitującej drewno. Dzięki takim rozwiązaniom, montaż garażu blaszanego okaże się również wyjątkowym elementem działki, nie zaburzając jej stylu. Imitacja drewna idealnie wpasowuje się w przestrzeń ogrodu i stanowi materiał o wiele twardszy niż drewno. Garaż murowany zawsze można pomalować na dowolny kolor, ale nie będzie on tak trafnie wpasowany w design ogrodu. Podejmując decyzję o tym, który garaż wybrać, warto zapoznać się z ofertą dobrego producenta, gdzie znajdziemy garaże blaszane, wówczas będziemy pewni, że wybieramy wysokiej jakości produkt.

garaż blaszany Interstal


Czas wykonania inwestycji

Pod tym względem czas wzniesienia blaszanego garażu jest o wiele krótszy dla modelu murowanego. Nie zachodzi tu przede wszystkim potrzeba specjalistycznego przygotowania terenu pod budowę, tak jak w przypadku garażu murowanego, gdzie musimy zatrudnić geodetę, projektanta, jak również dopełnić formalności administracyjnych, dotyczących wydania pozwolenia na budowę. Kiedy powierzchnia garażu blaszanego nie przekracza 35 m2, wystarczy tylko dokonać zgłoszenia. Murowany garaż wymaga jednak wykonania fundamentów, a co za tym idzie generuje spore nakłady czasu, pracy i finansów. Czas wzniesienia blaszaka jest krótki, ponieważ są ekipy, które profesjonalnie zamontują go w kilkanaście godzin. Blaszane garaże są zatem lepszą alternatywa dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na zbyt długi proces oczekiwania na garaż.


Co z funkcjonalnością?

Kiedyś blaszane garaże nie były tak dopracowane i jakościowe, a dzisiaj dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii, stanowią trwałe i funkcjonalne rozwiązanie. Modele wykonane z ocynkowanej blachy są odporne na rdzę, niekorzystne warunki atmosferyczne, takie jak mróz, wiatr, śnieg czy słońce. Jedynym minusem jest nośność dźwięku, bo kiedy na zewnątrz pada deszcz, w środku mamy do czynienia z hałasem. Jeśli chodzi o funkcjonalność to garaż blaszany nie odbiega pod tym względem od garażu murowanego. Garaże blaszane, jeśli są adekwatnie wykończone zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz – będą zapewniały świetne termiczne warunki.

garaż z blachy imitującej drewno


Zobacz również: Wyrzynarka do obróbki drewna


Kwestie utrzymania i eksploatacji

W przypadku blaszanego garażu koszty utrzymania praktycznie nie istnieją. Jeżeli blacha jest ocynkowana, nie wymaga żadnych impregnacyjnych i pielęgnacyjnych zabiegów. Jedyną czynnością, którą powinniśmy wykonywać, jest usuwanie zabrudzeń  z jego powierzchni.

W kwestii murowanego garażu, koszty utrzymania są wyższe i zależne od techniki wykończenia elewacji. Jeżeli nasz garaż pomalowany został malarską farbą, wówczas będzie wymagał odnawiania. Wygodnym ale kosztownym rozwiązaniem jest wykończenie za pomocą klinkierowych płytek.


Podsumowanie

Garaż blaszany wydaje się w tej sytuacji korzystnym rozwiązaniem. To opcja estetyczna i niedroga, która nie wymaga konserwacji. Wybór blaszaka to również zyskowne rozwiązanie z uwagi na odporność względem warunków pogodowych. Blaszak może zostać szybko wybudowany przy mniejszych nakładach czasu i pracy.

Ogrodowe zapytania:

  • Garaze z jakich materialow

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Markizy Tarasowe - dlaczego warto się na nie zdecydować?

wt. wrz 29 , 2020
Markizy tarasowe to rozwiązanie, które niesie wiele korzyści zarówno pod […]

Inne poradniki i rankingi sprzętu oraz mebli ogrodowych

CodoOgrodu.net 2023

Serwis poświęcony tematyce ogrodowej. Charakterystyka przydatnych narzędzi oraz akcesoriów, a także rankingi produktów.