Jak przygotować sadzonki kwiatów i krzewów na zimę?

Zima to dość ciężki czas dla większości roślin ogrodowych. Kwiaty zimą muszą być odpowiednio zabezpieczone, by jak najlepiej przetrwały ten okres. Dobre przygotowanie kwiatów na zimę sprawi też, że będą odporniejsze nie tylko na zimowe mrozy, ale także na skoki temperatury w okresie wiosennym czy też na brak wody w podłożu. Przeczytaj nasz krótki poradnik i dowiedz się, jak zadbać o swój ogród w zimie.


Przygotowanie kwiatów na zimę – byliny i pnącza

Dbanie o kwiaty zimą to m.in. odpowiednie przycięcie pędów przed jej nastaniem. Co istotne, pędów bylin nie musisz przycinać tuż nad ziemią. Pozostaw do wiosny ich część, dając tym samym szansę na przezimowanie pożytecznym owadom. Nasiona będą z kolei stanowić zimowy pokarm dla odwiedzających ogród w zimie ptaków. Stare pędy wytniesz na wiosnę. Niskie, należące do bylin, kwiaty zimą warto przykryć ok. 10-centymetrową warstwą trocin czy kory lub stroiszem. Byliny można także osłonić siatką posiadającą drobne oczka lub włókniną.

Sporo spośród pnączy źle znosi zimową pogodę i nie jest w pełni mrozoodporna. W związku z tym, nim nadejdzie zima, zaleca się obsypanie pnączy takich jak np. powojniki, akebie, glicynie czy róże pnące materiałem ściółkującym, np. korą. Tą prostą czynnością zabezpieczysz korzenie i pąki śpiące przed mrozem. Zwróć uwagę na to, by warstwa wokół podstawy pędów miała wysokość między 10 a 20 cm. Dodatkowo przez pierwsze 2-3 lata warto rośliny pnące owinąć słomą, jutą lub agrowłókniną. Zarówno ściółkowanie, jak i owijanie należy wykonać po wystąpieniu pierwszych przymrozków.


Ogród w zimie – krzewy ozdobne

Najlepiej już na przełomie lata i jesieni ograniczyć nawożenie azotowe, które wspomaga rozwój części zielonych, a zwiększyć nawożenie potasem i fosforem. Chodzi o to, by krzewy przed zimą dostatecznie zdrewniały, gdyż takie pędy są bardziej odporne na mróz. Nawożenie fosforowe i potasowe wpłynie na lepsze zdrewnienie wspomnianych pędów. W październiku i listopadzie szczególną wagę przywiązywać trzeba do obfitego podlewania krzewów zimozielonych. W ten sposób zadbasz o dostateczny zapas wody w glebie.

Nim nastaną pierwsze mrozy, wyściółkuj glebę wokół wszystkich krzewów. Szczególnie ważne jest, by tego zabiegu nie pominąć w przypadku nowo posadzonych roślin, a także tych, które maja płytki system korzeniowy. Mowa tu np. o roślinach zimozielonych. Do ściółkowania możesz wykorzystać m.in. trociny, korę, torf, przefermentowany obornik czy też liście. Krzewy zimozielone i kwiaty kwitnące zimą na dworze dobrze jest też zabezpieczyć przed silnymi promieniami zimowego słońca. W tym celu można ustawić coś na wzór parawanu z cienkich deseczek lub położyć cieniówkę ze stroiszu czy agrowłókniny.


Zabezpieczenie kwiatów na zimę – kopczykowanie

Dobrą opieką trzeba otoczyć również odmiany szczepione, których przykładem są choćby róże szlachetne. Takie kwiaty zimą mogą bardzo łatwo przemarznąć, musisz je zatem solidnie okryć aż do miejsca szczepienia. W tym celu należy wykonać kopczykowanie, które polega na przykryciu nasady pędów kolejno: ziemią, liśćmi i obornikiem. Pamiętaj o tym, by kopczyki tworzyć dopiero po pierwszych mrozach. Na wykonanie tej pracy wybierz dni słoneczne i suche. Kolejne warstwy kopczyków usypuj w miarę obniżania się temperatury.


Kwiaty zimą – jak przygotować sadzonki ukorzenione?

Sadzonki wykonane na przełomie lata i jesieni w chwili nastania zimy mają z reguły już dobrze wykształcone korzenie, można je więc przesadzić do doniczek i przechowywać na zewnątrz, wybierając miejsce osłonięte od wiatru i deszczu. Przestrzenie między doniczkami warto wypełnić piaskiem, korą czy torfem, które będą stanowić dodatkową ochronę przed zimnem. Sadzonki kwiatów zimą mogą przezimować również w gruncie. Wybierz zaciszną, osłoniętą część ogrodu, a następnie zrób w ziemi dość szerokie otwory, by nie uszkodzić delikatnych korzeni. Po wsadzeniu roślin ostrożnie zasyp je ziemią, ugniatając ją wokół. Dla lepszej ochrony możesz miejsce to przykryć liśćmi czy korą lub utworzyć kopczyk z ziemi.


Ogród w zimie – jak przygotować sadzonki nieukorzenione?

Krzewy o zdrewniałych łodygach rozmnaża się dopiero, gdy te pozbędą się liści, a więc od końca października nawet do połowy listopada. Większość z nich nie zdąży się zatem ukorzenić przed zimą i trzeba je będzie dobrze zabezpieczyć przed mrozem. Najlepiej umieścić je w pojemnikach wypełnionych wilgotnym piaskiem. Nim to nastąpi musisz wybrane do tego celu gałązki krzewów naciąć u nasady, po czym zanurzyć w ukorzeniaczu. Pojemniki z wilgotnym piaskiem i umieszczonymi w nim sadzonkami trzeba przechować w temperaturze od 0 do 5 stopni, np. w piwnicy czy garażu. Pamiętaj, by stale utrzymywać wilgotność piasku w pojemnikach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Jak wybrać domek na działkę rekreacyjną? Zobacz to nim kupisz!

pon. lis 29 , 2021
Szukasz niewielkiego domku na działkę letniskową? Przedstawiamy kilka propozycji domków […]

Inne poradniki i rankingi sprzętu oraz mebli ogrodowych

CodoOgrodu.net 2023

Serwis poświęcony tematyce ogrodowej. Charakterystyka przydatnych narzędzi oraz akcesoriów, a także rankingi produktów.