Dlaczego warto stosować środki ochrony roślin?

Chcąc zapewnić roślinom ochronę przed chorobami i szkodnikami, wpływem warunków atmosferycznych, a także wspomóc ich wzrost, stosuje się środki ochrony roślin. Gdzie warto je kupować? O czym pamiętać podczas wyboru środków ochrony roślin? Więcej informacji na ten temat znajdziemy w poniższym artykule.

środki ochrony roślin


Ochrona roślin — podział chemicznych środków ochrony roślin

Ochrona roślin przed specyficznymi grupami szkodników stanowi jeden najczęściej stosowanych kryteriów klasyfikacji. Pod tym względem możemy wyróżnić cztery podstawowe grupy produktów o największym znaczeniu: herbicydy, fungicydy, insektycydy i regulatory wzrostu.  Pierwsze środki chwastobójcze, które służą do eliminowania roślinności niepożądanej w łanie rośliny uprawnej. Fungicydy  są preparatami przeznaczonymi do eliminowania grzybów patogenicznych. W tej grupie można znaleźć środki działające wgłębnie, powierzchniowo oraz systemicznie.

Substancje biologicznie, które są zawarte w fungicydach, mogą działać wyniszczająco i zapobiegawczo, jednak bardzo często jedna substancja wykazuje więcej niż jeden sposób działania. Insektycydy są środkami ochrony roślin, które pomagają w  zwalczaniu szkodników, bardzo często są to produkty o bardzo małej selektywności w stosunku do organizmów pożytecznych. Insektycydy mogą wykazywać działanie żołądkowe, kontaktowe lub gazowe na szkodniki, a w stosunku do rośliny wykazują działanie powierzchniowe, systemiczne lub wgłębne. Ostatnia grupa działa na różnych płaszczyznach, „formując” roślinę tak, aby jej wzrost nie był zakłócony przez niepożądane wyleganie, które wpływa na zmniejszenie sprawności zbioru.


Stosowanie środków ochrony roślin

Chcąc ochronić rośliny przed chorobami i szkodnikami, warto zainwestować we środki ochrony roślin, które zapewniają im lepsze warunki do rozwoju i wzrostu. Skuteczna ochrona przed chwastami i szkodnikami prowadzi do zwiększenia jakości i ilości plonów. Nowoczesne środki ochrony roślin, stosowane zgodnie z normami integrowanej ochrony, przyczyniają się do zrównoważonego rozwoju rolnictwa, minimalizując negatywny wpływ na środowisko. Efektywna ochrona roślin może również mieć wpływ na redukcję strat, co oznacza lepsze niższe koszty produkcji i wykorzystanie zasobów.

Stanowczo nie warto oszczędzać na jakości środków ochrony roślin. W tym momencie rynek profesjonalnych preparatów jest pełen rozmaitych produktów, z tego powody podczas poszukiwań najlepszego środka, nie warto kierować się tylko ceną, lecz opiniami innych specjalistów na jego temat. Najczęściej produkty znanych firm cechują się najlepszą skutecznością i jakością, głównie ze względu na to, iż podlegają nieustannym badaniom i kontrolom nad ich oddziaływaniem na rośliny i środowisko naturalne. Co więcej, produkty wiodących marek są bogate w wiele innowacyjnych substancji, zapewniających wysoką skuteczność, doskonałą jakość i bezpieczeństwo stosowania. Więcej na ten temat na stronie: https://sklep.rudnikagro.pl/pl/c/Srodki-ochrony-roslin/13.


Szeroki asortyment

Środki ochrony roślin używa się w  celu ograniczenia strat w produkcji roślinnej, które powodują różne szkodniki – np. larwy, owady, ślimaki czy chwasty. Należy je używać w ostateczności, gdy zawiodą niechemiczne i naturalne metody. Jest to integrowana ochrona roślin, która nie tylko jest dobrą praktyką, ale także obowiązkiem prawnym. Używanie pestycydów uważa się za element zrównoważonego rolnictwa, które pozwala powiększyć plony, nie zagrażając jednocześnie środowisku naturalnemu i różnorodności biologicznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Węgiel drzewny. Jaki najlepszy do grillowania? Poradnik i Ranking brykietu

pt. lut 16 , 2024
Węgiel drzewny jest produktem otrzymywanym w procesie pirolizy drewna, czyli […]
węgiel drzewny do grillowania

Inne poradniki i rankingi sprzętu oraz mebli ogrodowych

CodoOgrodu.net 2023

Serwis poświęcony tematyce ogrodowej. Charakterystyka przydatnych narzędzi oraz akcesoriów, a także rankingi produktów.