Aby mieć piękny trawnik w sezonie, nie wystarczy regularne nawadnianie i cykliczne koszenie. To znacznie więcej czynności, których trzeba wykonać, aby kolor, długość i gęstość posianej trawy były na zadowalającym poziomie. Zobacz, w jaki sposób zadbać o przydomowy trawnik w okresie jesiennym i jak przygotować trawę do wegetacji przez zimniejsze miesiące.
Podstawą do utrzymania trawnika w doskonałej kondycji przez cały rok jest regularne przycinanie trawy do wysokości ok. 3-4 centymetrów. W okresie jesiennym trawa jest już delikatnie narażona na oddziaływanie niższych temperatur, dlatego ostatnie koszenie trzeba przeprowadzić średnio w drugiej połowie października. W ten sposób można zmniejszyć ryzyko przemarznięcia trawy i wystąpienia tzw. pleśni śniegowej.
Gdzie kupić akcesoria do uprawy roślin i trawników?
Aby przygotować swój trawnik do zimowania, warto zaopatrzyć się w sprawdzone akcesoria do upraw. Te możesz zamówić w sklepie internetowym GrowShop, gdzie znajdziesz nie tylko gadżety do upraw, ale także: doniczki, systemy nawodnienia, namioty uprawowe, a nawet środki do ochrony roślin.
Zanim zaczniesz jakiekolwiek działania związane z pielęgnacją i przygotowaniem trawnika do wegetacji w okresie jesiennym, koniecznie zaopatrz się w niezbędne narzędzia. Do tego przydadzą Ci się: metalowe grabie, nożyce do przycinania trawy przy krawężnikach i przy rabatach, a także worki na odpady zielone.
Grabienie i wertykulacja trawnika – o tym nie można zapomnieć jesienią!
Wraz z nadejściem jesieni warto zdecydować się na wygrabienie całego trawnika oraz wertykulację. To proces, który polega na wyczesywaniu darni – najlepiej ostrymi grabiami metalowymi. W ten sposób pozbędziesz się z trawnika chorych źdźbeł trawy oraz filcu, który może niekorzystnie wpływać na stan trawy w okresie zimowania.
Jeśli pozostawisz nadmiar filcu w trawniku, niestety będzie to sprzyjało rozwojowi pleśni śniegowej oraz występowaniem chorób grzybowych, z którymi często trzeba walczyć nawet przez cały sezon wiosenny.
A może aeracja trawnika jesienią?
Proces aeracji to nic innego, jak nakłuwanie darni na głębokość średnio do 10 centymetrów. Można do tego wykorzystać profesjonalne aeratory spalinowe, elektryczne lub tradycyjnie – nakładki na buty, w których trzeba urządzić sobie spacer po całym trawniku.
Dzięki prawidłowej aeracji pozbędziesz się mchu, filcu oraz zredukujesz ryzyko rozprzestrzeniania się chorób, które mogą zniszczyć całą powierzchnię trawnika. Alternatywnie aerację da się wykonać widłami, choć to dość czasochłonne i wymagające zajęcie.
Czy nawozy jesienne do trawnika są potrzebne?
W celu wzmocnienia trawnika jesienią i przygotowania go do okresu zimowania przydatne są także profesjonalne nawozy Biobizz. Bez problemu zamówisz je w sklepie internetowym GrowShop.
Celem jesiennego nawożenia trawnika jest wzmocnienie systemu korzeniowego oraz uaktywnienie procesów związanych z transportem substancji odżywczych z liści do węzłów korzennych. Dzięki temu wiosną z trawnika wyrastają nowe, piękne pędy oraz korzenie.
W celu skutecznego nawożenia trawnika jesienią warto wykorzystać sprawdzone nawozy Biobizz zawierające fosfor i potas. Najlepiej wybierać też takie, które są pozbawione azotu, gdyż ten może pobudzać trawę do wzrostu. Procedurę nawożenia trawnika jesienią warto zacząć na przełomie października i listopada, kiedy trawa ma ostatnie podrygi wzrostu. Uzupełniając składniki odżywcze w glebie, zyskasz gwarancję, że trawa bezproblemowo przetrwa nawet srogą zimę.
Profesjonalny i skuteczny marketing Internetowy dla małych oraz średnich firm, które chcą budować silną markę znajdziesz pod tym adresem 4rtweb.pl.