Jak zbudować ogrodowy piec do pizzy opalany drewnem?

pizza z pieca na drewno

Lekkie i cienkie ciasto, chrupiące brzegi i wyjątkowy smak. W jaki sposób powstaje tradycyjna włoska pizza? Tajemnica przygotowywania tego przysmaku to specjalny piec opalany drewnem. Warto postawić go we własnym ogrodzie. Podpowiadamy, jak wykonać go niewielkim kosztem.

Pyszna pizza w ogrodzie

Piec do pizzy to idealne narzędzie dla amatorów niezwykłych kulinarnych doznań. Jego podstawowa rola to oczywiście przygotowywanie słynnego włoskiego przysmaku tradycyjnymi metodami. Pizza upieczona w specjalnym piecu opalanym drewnem ma wyjątkowy smak, z którym nie mogą równać się jej odpowiedniki przyrządzone w elektrycznych lub gazowych piecykach.  W piecu opalanym drewnem możemy wykonać nie tylko pizzę. Świetnie sprawdzi się on do przygotowywania chleba i pieczenia mięs. Będzie też przydatny podczas duszenia potraw oraz grillowania.

Specjalny piec do pizzy zajmuje sporo miejsca. Dlatego postawienie go we wnętrzu domu jest najczęściej niemożliwe. Najlepiej umiejscowić go zatem w ogrodzie. Biesiadowanie pizzy na świeżym powietrzu to z resztą świetny pomysł na spotkanie rodzinne lub w gronie znajomych. To także dobre miejsce na rozwijanie kucharskiego kunsztu. Na łonie natury wszystko smakuje lepiej! Piec do pizzy będzie też oryginalnym elementem wyposażenia ogrodu, który świetnie się prezentuje oraz podnosi wartość nieruchomości.


Zobacz również: Wyrzynarka do obróbki drewna


Konstrukcja i materiały

Piec do pizzy opalany drewnem powinien posiadać kształt okrągłej kopuły lub przeciętej na pół beczki. Dzięki takiej konstrukcji ciepło utrzymuje się na poziomie podłogi, zapewniając równomierny wypiek. Przy jego wznoszeniu należy korzystać z odpowiednich materiałów, które wytrzymają bardzo wysokie temperatury. Są to przede wszystkim cegły szamotowe, glina, piasek oraz odporna na działanie wysokich temperatur zaprawa. W sieci znajdziemy wiele  ogniotrwałych materiałów, które zostały zaprojektowane specjalnie z myślą o budowie tego rodzaju urządzeń.

Rodzaj materiałów będzie miał zasadnicze znaczenie nie tylko dla trwałości pieca. Od nich będzie też zależeć, jak długo będzie się nagrzewał i oddawał ciepło. Piece z cegły są bardzo oszczędne: zużywają efektywnie 75 procent ciepła wytwarzanego przez ogień, a pozostała część zostaje odprowadzona przez komin. Są też proste w konserwacji i bardzo trwałe. W tego rodzaju konstrukcjach świetnie sprawdzą się cegły szamotowe, które mają zdolność wytrzymywania bardzo wysokich temperatur. Wykonywane są z gliny ogniotrwałej o wysokiej zawartości tlenku glinu.

Do postawienia pieca do pizzy możemy też użyć gliny. Ciepło wytwarzane w piecu wykonanym z takiego materiału rozkłada się równomiernie i długo utrzymuje się w jego wnętrzu. Dzięki temu na jednym palenisku możemy przygotować więcej potraw. Do postawienia pieca z gliny najczęściej potrzeba też piasku i słomy. Piasek zmniejsza kurczliwość zaprawy, a słoma pełni funkcję izolacyjną. Piece gliniane są tańsze w budowie, z drugiej strony są mniej wytrzymałe.

pizza w rozgrzanym piecu

Przed rozpoczęciem budowy

Koszt postawienia pieca zależy od jego rozmiaru oraz rodzaju użytych materiałów. Najwięcej zapłacimy, jeśli to zadanie powierzymy profesjonalnej ekipie. Warto skorzystać z tej opcji, jeśli nie mamy czasu i ochoty na czasochłonne prace murarskie. To także najlepszy sposób, by postawić estetyczną i trwałą konstrukcję, która będzie sprawnie działać przez wiele lat. Piec do pizzy można też postawić samodzielnie. Wymaga to sporo pracy i zaangażowania, ale daje też znaczną satysfakcję. Pozwala też zmniejszyć koszty. Podczas prac murarskich możemy użyć gotowych wkładów, które należy samodzielnie obudować. W sklepie możemy też nabyć gotowy do złożenia zestaw. Przy bardzo napiętym budżecie skorzystajmy z surowców naturalnych oraz pochodzących z recyklingu.

Jaki rozmiar pieca wybrać? Zależy to od ilości przygotowywanego jedzenia, wielkości pizzy, budżetu oraz przestrzeni dostępnej na posesji. Pamiętajmy, że im większy piec, tym więcej materiałów potrzebujemy do jego postawienia, co wiąże się z większymi wydatkami. Aby ogrzać większe palenisko, będziemy też potrzebować więcej paliwa. Przydomowy piec do pizzy opalany drewnem ma zwykle średnicę od 85 do 130 cm.

Przed przystąpieniem do budowy przygotujmy plan konstrukcji. Zastanówmy się też nad jego umiejscowieniem na terenie posesji. Najlepiej, jeśli stanie w miejscu osłoniętym przed deszczem i promieniami słonecznym. Dzięki temu będzie działał dłużej, a jego obsługa będzie wygodniejsza. Z drugiej strony warto pamiętać o jego odpowiednim wyeksponowaniu na działce. Dobrze zaprojektowany piec może być bowiem wyjątkową ozdobą posesji.

Stawiamy piec krok po kroku

Podstawa

Jak zacząć budowę? Pierwszym etapem jest przygotowanie płaskiej podstawy. Ważne by była równa, trwała i stabilna. Najlepszym rozwiązaniem będzie betonowy fundament. Jeśli stawiamy piec na istniejącej konstrukcji, upewnijmy się, że wytrzyma ona jego ciężar. Kolejny krok to wymurowanie cokołu, na którym spocznie piec. Wykonuje się go najczęściej z cegieł lub kamieni, choć spotykane są także cokoły drewniane. Fundament pieca powinien być przede wszystkim stabilny i zdolny udźwignąć ciężar murowanej kopuły. Musi również zapewnić sprawną  izolację od dołu, a także być umiejscowiony na wygodnej dla nas wysokości. Przy jego projektowaniu uwzględnijmy też inne funkcje, które będzie pełnił. Warto zastanowić się nad stworzeniem dodatkowego blatu, miejsca na przechowywanie drewna lub wędzarni.

Palenisko

Kolejny krok to przygotowanie miejsca, w którym znajdzie się palenisko. Będzie też ono służyć do pieczenia pizzy lub chleba. Taka podstawa musi być płaska i równa. Pierwszy etap jej budowy to ułożenie warstwy gliny o grubości kilkunastu centymetrów, w której można umieścić także piasek lub słomę. Skutecznym sposobem na wykonanie izolacji paleniska jest ułożenie na spodzie warstwy szklanych butelek lub tłuczonego szkła. Przed przystąpieniem do dalszych prac, należy cierpliwie poczekać aż glina wyschnie. Ten proces może potrwać nawet kilka tygodni. Po wyschnięciu glinianej podstawy na spodzie pieca należy ułożyć cegły szamotowe połączone specjalną zaprawą. Dajmy jej czas na wyschnięcie.

Kopuła

Następny etap to budowa kopuły, czyli komory piekarniczej. Zwykle ma ona wysokość 3/4 szerokości. Do jej wykonania przyda się przygotowane wcześniej drewniane rusztowanie, na którym należy układać cegły szamotowe. Łączymy je zaprawą, pamiętając, by spoiny były jak najmniejsze. Dzięki temu unikniemy niepożądanych strat ciepła. Drewniany stelaż możemy usunąć po wyschnięciu zaprawy.

Komora piekarnicza może też powstać wyłącznie z gliny. W takim przypadku zamiast drewnianego stelaża usypujemy kopiec z piasku, któremu nadajemy kształt kopuły. Należy obłożyć go mokrymi gazetami oraz gliną, a następnie zaczekać aż konstrukcja wyschnie. W kolejnym etapie wycinamy otwór i wygarniamy przez niego piasek. Wewnątrz rozniecamy niewielkie palenisko, które przyspieszy wysychanie glinianej zaprawy wewnątrz konstrukcji.

Komin i otwory

Ważną częścią pieca do pizzy jest komin. Poprawia on cyrkulację powietrza we wnętrzu, zapewnia odprowadzanie dymu i rozprasza część zgromadzonego ciepła. Jego wysokość uzależniona jest od wielkości pieca. Inaczej niż w przypadku typowych pieców do wypieku chleba, umieszcza się go zawsze w przedniej części. To ważne dla zapewnienia prawidłowej cyrkulacji powietrza oraz zmniejszenia strat energii cieplnej. Komin można wykonać przy użyciu wkładów kominowych łączonych za pomocą ognioodpornej zaprawy. Pamiętajmy też o wykonaniu dodatkowego otworu wentylacyjnego.

Na tym etapie powstaje też  główny otwór, przez który do wnętrza pieca wkładana jest pizza. Zwykle sięga on na wysokość 63% kopuły. Tradycyjne piece opalane drewnem nie wymagają montażu drzwi. Warto je jednak zainstalować, by zmniejszyć straty ciepła i wydłużyć czas, w którym w piecu można przygotowywać inne potrawy. Drzwiczki mogą być wykonane z różnych materiałów. Najlepiej sprawdzają się wrota stalowe ze względu na ich trwałość i odporność na ogień.

Wykończenie

Ostatnim etapem budowy jest odpowiednie wykończenie pieca. Jak to zrobić? Tutaj liczą się przede wszystkim indywidualne preferencje. Zaizolowaną kopułę można przykryć siatką zbrojeniową, na którą nakłada się cement lub obłożyć cegłą. Okładzina służy jako dodatkowa warstwa izolacyjna i zwiększa zdolność akumulacji ciepła.

Jak korzystać z pieca?

Przed pierwszym uruchomieniem pieca koniecznie upewnijmy się, że wszystkie materiały stwardniały i wyschły. Następnie rozpalamy niewielkie palenisko, które należy utrzymywać przez nawet 6 godzin. Następnie pozwólmy, by powoli stygło.  A jak użytkować piec na co dzień? Należy go podgrzewać stopniowo, aby uniknąć pęknięcia kopuły. Każdorazowo może to zająć nawet dwie godziny. Po osiągnięciu wymaganej temperatury palenisko należy przesunąć w głąb komory.

Pizzę przygotowujemy w piecu w sąsiedztwie z otwartego ognia. Należy jedynie zwrócić uwagę, aby podczas pieczenia nie stykała się ona bezpośrednio z płomieniami. W najlepiej przygotowanych piecach wypiek powinien być gotowy do spożycia już po 90 sekundach. Dobrze zaizolowany piec pozostanie gorący jeszcze przez długi czas. Zgromadzone w piecu ciepło warto wykorzystać do przygotowania innych potraw, które można piec w niższych temperaturach.

Konserwacja pieca ogranicza się zwykle do jego regularnego czyszczenia. Pamiętajmy, by usuwać z niego popiół oraz sprawdzać stan czystości i drożności komina. W trakcie użytkowania na ścianach pieca mogą się pojawić niewielkie pęknięcia. To powszechne zjawisko, które nie powinno być przyczyną niepokoju. Aby je zminimalizować, przed rozpaleniem ognia upewnijmy się, że ściany pieca są całkowicie suche.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Nawadnianie małego ogrodu - co warto wiedzieć?

śr. lut 26 , 2020
Analizując ostatnie lata pod względem opadów, dochodzimy do wniosku, że […]
konewka metalowa w ogrodzie

Inne poradniki i rankingi sprzętu oraz mebli ogrodowych

CodoOgrodu.net 2023

Serwis poświęcony tematyce ogrodowej. Charakterystyka przydatnych narzędzi oraz akcesoriów, a także rankingi produktów.