Jak zabezpieczyć uprawy przed zwierzętami?

Dorodne warzywa i soczyste owoce smakują jeszcze bardziej, jeśli samemu się je wyhodowało. O grządki i inne uprawy należy dbać, nie zapominając o regularnych zabiegach pielęgnacyjnych. Warto zatroszczyć się także o zabezpieczenie terenu, tak by dzikie zwierzęta nie zniszczyły upraw, które są tak cenne. O czym warto pamiętać?

Grodzenie upraw

Pierwszym sposobem na ochronę upraw jest ich ogrodzenie. Mur z siatki czy płot osłonowy będzie skuteczną barierą dla zwierząt. Rodzaj ogrodzenia oraz materiał, z jakiego został wykonany warto dopasować do charakteru upraw, jak i bliskości dzikich zwierząt. Jeśli Twoja działka znajduje się w nieznacznym oddaleniu od terenów leśnych możesz się spodziewać niezapowiedzianych odwiedzin saren czy też dzików. Ich przybycie z pewnością zauważysz po rozkopanej ziemi i uszkodzonych warzywach. Możesz temu zapobiec, mocując ogrodzenie.

jak zabezpieczyć uprawy przed zwierzętami?

Warto zwrócić szczególną uwagę na wysokość płotu – zbyt niska sprawi, że zwierzęta pokonają przeszkodę. Polecamy ogrodzenia o wysokości 2 m. by zapobiec podkopanie warto wylać podmurówkę. Jeśli decydujesz się na siatkę ogrodzeniową, zwróć uwagę na rozstaw oczek, jak i materiał wykonania. Szeroki wybór materiałów ogrodzeniowych znajdziesz tutaj: https://www.castorama.pl/produkty/ogrod/bramy-i-ogrodzenia/siatki/siatki-ogrodzeniowe.html.

Jak poradzić sobie z dzikami?

Niestety siatka ogrodzeniowa nie będzie przeszkodą dla dzika. Silne zwierzę może z łatwością zniszczyć ogrodzenie. Jeśli posiadasz duże uprawy i zależy Ci na obfitych zbiorach, wykorzystaj pastucha elektrycznego. Niestety rozwiązanie nie należy do tanich, jednak jest skuteczne – w przypadku dużych plantacji sprawdza się. Wytworzone pole magnetyczne jest wyczuwane przez zwierzęta, dlatego ogrodzenie jest przez nie omijane.

Jak ochronić nasiona lub owoce przed ptakami?

W tym przypadku niestety nie możesz się odgrodzić od ptaków. Aby je odstraszyć warto wykonać imitację postaci ludzkiej – stracha na wróble. Niekiedy sprawdzają się także imitacje zwierząt drapieżnych. Jeśli ptaki wydziobują owoce na przykład wiśni można spróbować zawiesić na drzewie folię aluminiową lub butelki, które wprawione w ruch przez wiatr będą odstraszały zwierzęta. Niestety ptaki z czasem mogą się do nich przyzwyczaić i nie będą traktowały ich jako zagrożenia. Niekiedy zdarza się, że ptaki atakują grządki i wydziobują nasiona – można wtedy obsadzić grządki różą lub berberysem, który stworzy naturalny płot.

jak zabezpieczyć uprawy przed zwierzętami?

Jak zabezpieczyć drzewka przed sarnami?

Wielu działkowców z pewnością spotkało się z sytuacją obgryzienia kory drzewek owocowych przez sarny. Aby zabezpieczyć pień przed zwierzętami można obłożyć pień matą słomianą, perforowaną osłoną lub produktem z wikliny. Czasami stosuje się plastikowe tuby, jednak i te metody niekiedy zawodzą, ponieważ zwierzęta są sprytniejsze. Jednym ze sposobów jest także nałożenie na korę substancji odstraszających– tzw. repelentów zapachowych. Warto zwrócić uwagę, aby zabieg powtarzać co jakiś czas.

2 opinie o “Jak zabezpieczyć uprawy przed zwierzętami?

  1. Najgorsze są szpaki, prawie połowa moich czereśni wydziobana. Jak parę sztuk zasiądzie do jedzenia na gałęziach to chwila i drzewo puste. Zacząłem wieszać stare płyty CD na sznurkach i na razie pomaga, zobaczymy czy się nie przyzwyczają i znowu będą przylatywać.

    Reply
  2. No niestety, takie uroki życia na wsi, z dala od miasta – trzeba się liczyć z tym, że poznamy się z bliska z naturą w całej jej okazałości, również ze zwierzętami. Sam nie mam tego problemu – bo nic nie uprawiam – ale sąsiad ciągle walczy z jakimiś ptaszyskami, które obsiadają mu grządki. Tragedia.

    Reply

Twoja opinia