Tokarka

tokarkiDo obrabiania skrawaniem mniejszych i większych przedmiotów świetnie nadaje się urządzenie zwane tokarką, pozwalające obrabiać przedmioty w kształcie wałka, stożka lub kuli, czyli brył trójwymiarowych, a także gwinty zewnętrzne i wewnętrzne.

W tokarce wykorzystuje się wiertło, nóż tokarski lub inne specjalistyczne narzędzia. Najłatwiejsze jest toczenie przedmiotów na tokarce starego typu, czyli takiej bez wyposażenia elektronicznego, łatwej w obsłudze i stosunkowo niedrogiej.

Coraz więcej firm wykorzystuje do pracy bardzo nowoczesne tokarki CNC, czyli sterowane komputerowo i odpowiednie do wykonywania skomplikowanych prac. Tego typu urządzenia znajdują się na górnej półce cenowej, ich obsługa wymaga szkolenia oraz pewnej zręczności i większych zdolności manualnych.


Jaką tokarkę kupić?

Do wyboru mamy różnorodne typy tokarek:

 • kłowe,
 • uchwytowe,
 • tarczowe,
 • karuzelowe,
 • zegarmistrzowskie,
 • zataczarki,
 • tokarki specjalne,
 • rewolwerowe.

Tokarki kłowe można z kolei podzielić na:

 • uniwersalne,
 • produkcyjne,
 • precyzyjne,
 • ciężkie,
 • kopiarki,
 • wielonożowe.

Tokarki kłowe są idealne do wszelkiego rodzaju prac tokarskich, poza gwintowaniem.

Duże firmy wybierają najczęściej tokarki uniwersalne, do drewna, karuzelowe, rewolwerowe, pociągowe, automaty i półautomaty.

Tokarka pociągowa składa się z łoża tokarki, wrzecienników, wrzeciona, konika, suportu, nawrotnicy, kół zmianowych, skrzynki posuwów oraz imaków. Niektóre tokarki są dedykowane wyłącznie obróbkom metalu, inne nadają się do obrabiania drewna. Najlepszym rozwiązaniem do użytku domowego są urządzenia wielofunkcyjne, o różnorodnych możliwościach.


Tokarki do drewna RANKING

Zestawienie obejmuje chętnie wybierane tokarki do drewna. Ranking powstał w oparciu o porównywarki cenowe i jest aktualizowany na bieżąco.

TOP Tokarki do drewna Producent Cena
1Holzstar DB 450HolzstarCena
2Holzstar DB 1100HolzstarCena
3Proma DSL-1100VPromaCena
4Holzstar DB 900HolzstarCena
5Proma DSO-1000PromaCena

Jaka tokarka do drewna?

=> Tokarki do drewna <=


Tokarki do metalu RANKING

Zestawienie obejmuje chętnie wybierane tokarki do metalu. Ranking powstał w oparciu o porównywarki cenowe i jest aktualizowany na bieżąco.


Jaka tokarka do metalu?

=> Tokarki do metalu <=


Ceny tokarek są mocno zróżnicowane: zaczynają się od kilkuset złotych, a kończą na ponad 100000 złotych. Cena najczęściej idzie w parze z jakością. Do prywatnego użytku wystarczy tańsza tokarka.

Tokarki są zazwyczaj dużymi maszynami, posiadającymi wiertło, nóż skrawający, gwintownik, narzędzia szlifujące, z elementem ruchomym w postaci wrzeciona. Obróbka obrotowa oraz profesjonalne zastosowanie to ważne cechy wybieranego sprzętu. Majsterkowiczom do użytku domowego wystarczyć powinna frezarka, jednak nie ma ona tak wielu funkcji tak tokarka.

Do warsztatu domowego mniej skomplikowane i mniejsze urządzenie z pewnością będzie wystarczające. Większe gabarytowo tokarki nadają się na potrzeby zastosowań przemysłowych.


Co decyduje o wydajności pracy tokarki?

 • im wyższa głębokość skrawania obrabianego materiału, tym szybciej zostanie wykonana praca; z kolei mniejsza głębokość powoduje zmniejszenie wydajności przy zachowaniu wyższej precyzji;
 • wskaźnik posuwu (oznaczany jako p) jest uzależniony od rodzaju materiału przeznaczonego do obróbki – zmianę położenia noża w momencie jednego obrotu wykonujemy właśnie na podstawie cech obrabianego przedmiotu;
 • siła oddzielania wiórów od przedmiotu, zwana inaczej siłą skrawania (oznaczenie F) – na tej podstawie wiemy już, jakie materiały mogą zostać poddane obróbce;
 • odmienne prędkości obrotowe są dedykowane dla różnych rodzajów materiałów poddawanych skrawaniu – zbyt duża wartość w stosunku do obrabianego przedmiotu może mieć negatywny wpływ na trwałość tokarki. Warto wybierać sprzęt pozwalający na regulację ilości wykonywanych obrotów przez element roboczy.

Tokarki RANKING

Zestawienie obejmuje najchętniej wybierane tokarki, w tym modele uniwersalne. Ranking powstał w oparciu o porównywarki cenowe i jest aktualizowany na bieżąco.


Jaka tokarka uniwersalna?

=> Tokarki uniwersalne <=


Tokarki są z regułami pokaźnymi rozmiarowo urządzeniami, w których obróbka następuje poprzez ruch obrotowy wrzeciona wraz z elementem do obróbki. Do zastosowań profesjonalnych są jak najbardziej wskazane, natomiast tokarki uniwersalne ze względu na z reguły słabszy silnik może cechować się mniejszą wydajnością. W skład głowicy roboczej wchodzą m.in. narzędzia odpowiedzialne za szlifowanie, wiertło, gwintownik czy nóż skrawający.


3 opinie o “Tokarka

 1. Przede wszystkim zależy do czego nam potrzebna taka tokarka. Metal czy drewno? Osobiście nie wydaje mi się, by była to rzecz mega potrzebna w przeciętnym domu/ogrodzie. Jeśli jednak ktoś bardzo chce to polecam wybrać sprzęt sprawdzonych marek, bo tylko taki gwarantuje dobre i długie używanie. Bezawaryjność jest w tym przypadku bardzo ważna, gdyż naprawy tokarki kosztują niemało.

  Reply
 2. W życiu nie używałem tokarki, nawet chyba nie widziałem jej w „akcji” Nie wiem do czego miałaby mi się przydać w moim ogrodzie, chyba, że do robienia jakiś ozdóbek. Ale, żeby używać jej raz na ruski rok to chyba nie ma sensu wydawać tyle kasy.

  Reply
 3. Obojętnie już po co się sprzęt kupuję, czy do małego ogrodu, czy wielkiego, czy do firmy remontowej. Sprzęt musi być porządny i na gwarancji. Denerwują mnie ludzie, którzy kupują chińskie badziewie na ryneczku, a później się dziwią, że sprzęt się psuje albo kiepsko działa. Miałem takiego „oszczędnego” sąsiada, przez ciągłe naprawy wydawał o wiele więcej pieniędzy. A mówiłem mu i tłumaczyłem, że to bez sensu to on swoje.

  Reply

Twoja opinia