Strug

Strug ręczny elektryczny marki Bosch, model GHO 15-82.
Strug ręczny elektryczny marki Bosch, model GHO 15-82.
Dzięki temu prostemu konstrukcyjnie narzędziu można strugać i z grubsza obrabiać elementy drewniane stosowane podczas remontu domu czy prac w ogrodzie. Strugi posiadają wały z ostrzami – są to zazwyczaj dwa, trzy lub cztery ostrza, różnią się także dokładnością oraz osprzętem dodatkowym. W modelach elektrycznych wał z nożem jest napędzany prądem i posiada moc od 0,5 do 1 kW.

Parametry techniczne strugów

Jaki strug elektryczny?Strugi służą do obrabiania desek, a nie pozwolą wygładzić całych mebli, gdyż nie mają takich możliwości technicznych. W modelach podłączanych do prądu moc silnika jest ważnym parametrem – im większa moc, tym lepiej pracuje się z twardymi gatunkami drewna, przekłada się ona również na żywotność i trwałość urządzenia.

Strug o mocy do 500 W oraz prędkości obrotowej do 1500 obrotów na minutę nadaje się dla hobbystów, profesjonaliści będą wymagali znacznie większej wydajności, do zastosowań profesjonalnych wymagana jest moc przynajmniej 1000 W. Strug obrabia nawierzchnie pobieżnie, dokładniejsze obrabianie jest zadaniem szlifierki.

Strugi elektryczne RANKING

Funkcjami dodatkowymi strugów są na przykład:

 • felcowanie, czyli wycinanie rowków w drewnie,
 • struganie powierzchni płaskich.

Heblarki RANKING

Jaka heblarka?Wygodnym rozwiązaniem są strugi elektryczne stołowe przytwierdzane do stołu, których nie trzeba trzymać w ręce. Są to strugi szerokie, znacznie szersze od strugów ręcznych, napędzane są prądem elektrycznym.

Ceny strugów są mocno zróżnicowane – zaczynają się od kilkudziesięciu zł, a kończą na dobrych kilku tysiącach złotych. Strugi ręczne są lekkie i małe, ważą około 2-5 kilogramów, modele stacjonarne są znacznie cięższe i przypominają wyglądem małe kombajny – tego rodzaju urządzenia są rekomendowane do stosowania w firmach budowlanych i profesjonalnych warsztatach.

Jaki strug ręczny?Nowoczesny strug może mieć trzy podwójne noże, co wpływa znacząco na wydajność jego pracy. Strugając warto zadbać o bezpieczeństwo i osłonić twarz maską, a na ręce założyć rękawice robocze. Ochroni to oczy przed pyłem, a ręce przed zranieniem. Alternatywą dla maski są okulary ochronne, które można kupić już za około 20-40 złotych.

Strugi ręczne RANKING

3 opinie o “Strug

 1. Jeśli nie jesteś pasjonatem drewna, a rzeźbienie w nim nie jest Twoją pasją to do domowych zastosowań w zupełności wystarczą strugi ręczne. Nie ma sensu wydawać wielkich pieniędzy na profesjonalne narzędzia, które użyjesz może z pięć razy w życiu. Wystarczy ręczny sprzęt, który bez żalu schowasz w szafce. Mówię to z własnego doświadczenia. Zaraz po kupnie domu z ogrodem chciałem mieć niemal każde możliwe narzędzie i tylko straciłem sporo pieniędzy.

  Reply
 2. Ze swojej strony mogę polecić strug firmy Graphite 59G680, sprawdza się bardzo dobrze. Gładko sunie, łatwy w obsłudze, chociaż wiadomo trzeba uważać. Używałem go gdy pracowałem w tartaku, przy domowych robotach faktycznie elektryczny strug nie jest potrzebny. Pozdrawiam.

  Reply
 3. Musze się nie zgodzić z Myszerem. Swego czasu pomagałem kuzynom w firmie i korzystali właśnie z firmy graphite. Pierwszy miesiąc ok, działało jak należy. ale po czasie zaczęła się zacinać w najmniej oczekiwanym momencie, nic tylko rzucić robotę bo trzeba było zaczynać od nowa! Była na gwarancji, więc pojechaliśmy do serwisu. Oczywiście okazało się, że gwarancja akurat tej usterki nie obejmuje. Naprawa kosztowała, a strug nadal nie raz się zacina.

  Reply

Twoja opinia