Piła elektryczna

Pilarka elektryczna tarczowa marki Metabo, model KGS 216 M osiągający moc 1500 W oraz prędkość 5000 obr./min.
Pilarka elektryczna tarczowa marki Metabo, model KGS 216 M osiągający moc 1500 W oraz prędkość 5000 obr./min.
Popularna spalinowa piła łańcuchowa składa się z silnika, łańcucha tnącego, hamulca bezpieczeństwa, zbiornika oleju oraz uchwytu. Silnik schowany jest w trwałej obudowie, która posiada dwa uchwyty na ręce oraz osłonę z wyłącznikiem bezpieczeństwa. Z przodu piły natomiast ulokowana jest prowadnica, na której znajduje się tryb gwiazdkowy łączący się z łańcuchem, a pętla łańcucha odpowiada bezpośrednio za przecinanie drewna.

Piły elektryczne są ciche i wygodne, wymagają jednak zawsze dostępu do gniazdka elektrycznego, gdzie podłączany jest przewód elektryczny, co znacząco ogranicza mobilność sprzętu. Piłą elektryczną można natomiast z powodzeniem ciąć drewno w ogrodzie lub ciąć drewno do kominka. Urządzenie często nazywane jest zamiennie także pilarką elektryczną. To bardzo przydatny sprzęt dla osób posiadających dom z ogrodem.

Wśród pił elektrycznych można wyróżnić:

 • pilarki szablaste,
 • pilarki łańcuchowe,
 • przecinarki,
 • pilarki tarczowe.

Piły elektryczne, pilarki tarczowe RANKING

Jaka powinna być piła elektryczna łańcuchowa?

W piłach łańcuchowych łańcuch powinien być dobrze naciągnięty, nie zwisać u dołu prowadnicy i przesuwać się bez wysiłku. Łańcuch należy smarować specjalnym olejem, aby działał sprawnie oraz wydajnie (niektóre modele mają automatyczne smarowanie).

Piły elektryczne, pilarki łańcuchowe RANKING

Piły elektryczne mogą być również klasycznymi przecinarkami. Przecinarki dolnowrzecionowe są to maszyny o niewielkich gabarytach, stosuje się je wyłącznie do obróbki niedużych płyt. Mogą ukosować pod kątem 45°, fazować, wycinać otwory wewnątrz płytek. Do cięcia cienkich płytek, do siedmiu milimetrów, czyli na przykład glazury lub terakoty, wystarczające będą piły elektryczne o mocy silnika 600-800 W. Do grubszych płytek i trudniejszych prac niezbędna jest moc przynajmniej 1000 W. Należy pamiętać, że pilarka elektryczna jest sprzętem znacznie słabszym parametrowo od klasycznej piły spalinowej, dlatego nadaje się głównie do mniejszych prac przydomowych i ogrodowych.

Przecinarki RANKING

Istotne parametry piły elektrycznej

Kluczowym elementem determinującym w dużej mierze wydajność sprzętu jest jego moc, powinniśmy natomiast dobierać ten parametr pod kątem przeznaczenia sprzętu. Im lżejsza piła, tym mniej męcząca eksploatacja – waga nie powinna przekraczać 5,5 kg.

Istotną kwestią przy wyborze piły są poziom drgań i hałas (nie powinien on przekraczać 100 dB) generowany przez urządzenie. Piła elektryczna jest cichsza od spalinowej, emituje przy tym znacząco mniejsze drgania podczas pracy, które nie stanowią zbyt odczuwalnego dyskomfortu.

Piły elektryczne, pilarki stołowe RANKING

Długość prowadnicy powinna mieć około 40-45 cm, zdarzają się piły łańcuchowe posiadające prowadnice o długości 100 cm, które głównie są użytkowane w leśnictwie.

Piłę łańcuchową należy ostrzyć pod kątem 90°, co zapewnia bezpieczeństwo podczas tej czynności. Jak poznać, że piłę trzeba naostrzyć? Wystarczy zauważyć, że np. piła wytwarza grube, a nie wąskie wióry, poza tym emituje charakterystyczny terkot i pracuje głośniej – są to sygnały typowego stępienia piły. Dlatego bardzo ważne jest regularne ostrzenie piły, zbyt duże stępienie zębów piły wymaga ich wymiany. Prawidłowo wykonane zabiegi konserwacji sprzętu przekładają się na przedłużenie jej żywotności i trwałości.

Wśród najpopularniejszych i zarazem najbardziej cenionych producentów pił elektrycznych wyróżnić można takie marki jak Makita, Metabo, Bosch, Graphite, Black&Decker.

Piły elektryczne, pilarki szablaste RANKING

Ogrodowe zapytania:

 • piła łańcuchowa elektryczna opinie
 • pila elektryczna opinie
 • pila elektryczna tarczowa
 • Pilarka elektryczna opinie
 • pilarki elektryczne opinie

3 opinie o “Piła elektryczna

 1. Do domowych robótek piła elektryczna to rzecz idealna. Cicha, wygodniejsza, przede wszystkim dużo lżejsza niż jej spalinowa siostra. W zupełności wystarczy do amatorskich zastosowań, naprawdę nie ma sensu bawić się w piły spalinowe. Problemem może być konieczność pracy w bliskiej odległości od gniazdka, jednak nie oszukujmy się, w domu z reguły pracujemy w zasięgu gniazdka, a nawet jeśli nie to przecież istnieją przedłużacze. Polecam.

  Reply
 2. Po raz kolejny muszę pochwalić firmę Bosch. Jeszcze nie spotkałem się ze sprzętem kiepskiej jakości tej firmy. Od kosiarki po piłę, na prawdę szczerze polecam. Ja posiadam jakiś stary model piły elektrycznej i sprawdza się idealnie. Kontakty do prądu mam dobrze rozmieszczone w domu i jego okolicy , więc nie mam o co się martwić.

  Reply
 3. Nie wydaję mi się, żeby piła elektryczna była aż tak potrzebnym urządzeniem. Tak na poważnie – kto ze zwykłych zjadaczy chleba potrzebuję w swoim domu piły? Przecież nie wykonujemy na co dzień czynności, w których by się przydała. Nie ma co przesadzać, wystarczą podstawowe narzędzia, reszta to tylko niepotrzebne bajery.

  Reply

Twoja opinia