Pergole ogrodowe

Pergola ogrodowa drewniana to nie tylko piękny element dekoracyjny, ale także konstrukcja mająca wymiar czysto praktyczny. Pergola z ławkami znakomicie nadaje się na relaks czy też rodzinne posiłki, stanowi także świetne podparcie dla roślin pnących.
Pergola ogrodowa drewniana to nie tylko piękny element dekoracyjny, ale także konstrukcja mająca wymiar czysto praktyczny. Pergola z ławkami znakomicie nadaje się na relaks czy też rodzinne posiłki, stanowi także świetne podparcie dla roślin pnących.
Pnącza i wszelkiego rodzaju rośliny pnące niezmiennie są numer jeden jeśli chodzi o efektowne ozdoby dla balkonów i ogrodów. Z ich pomocą łatwo można stworzyć tzw. „żywe ściany” niezwykle efektowne i proste w montażu konstrukcje kwiatowe, ale przecież ogród wymaga czegoś więcej. Nie można go ot tak po prostu wypełnić zbiorem pojedynczych instalacji. Dlatego właśnie przyda nam się pergola ogrodowa. Pozostaje pytanie jaka? Odpowiedź na to pytanie jest najbardziej prozaiczna na świecie. Brzmi: „Dopasowana do naszych potrzeb”. W ogrodzie może się ich znaleźć nawet kilka rodzajów.

Tajemniczy ogród jak z bajki

To marzenie chyba każdego dumnego właściciela ogrodu. W jego realizacji może pomóc właśnie pergola. To bowiem doskonałe narzędzie do stworzenia kwietnego tunelu i bramy, które od progu będą zachwycać naszych gości. Stworzenie zamkniętych przestrzeni z kwiatów i pergoli sprawi z łatwością, że ogród stanie się bardziej przytulny, tajemniczy i uwodzicielski. Dominować w nim będzie to co powinno czyli roślinność. A jaka roślinność powinna witać wszystkich odwiedzających zielony zakątek? To zależy od naszej inwencji, ale nie od dziś wiadomo, że w tej roli najlepiej sprawdzają się róże. Zniewalające zarówno wyglądem jak i zapachem.

Pergola ogrodowa może być świetną kryjówką

I spełniać przykładowo rolę obficie ukwieconej altanki, w której będziemy mogli skryć się przed wścibskimi spojrzeniami przechodniów czy sąsiadów. A zatem choć pergola wydaje się dość dużą konstrukcją architektoniczną okazuje się, że może ona pełnić doskonale swe funkcje także w małym przydomowym ogródku. W większych ogrodach właściciele mają po prostu jeszcze większe pole do popisu i realizacji nietuzinkowych pomysłów w temacie pergoli. A mogą być one nie tylko kryjówką dla ludzi (zwłaszcza te pergole ogrodowe z ławką, wygodne i idealnie nadające się do poobiedniego relaksu lub odpoczynku na chwilkę), ale i wszystkiego co chcemy ukryć w naszym ogrodzie, bo np. kłóci się z resztą idealnie zaprojektowanego krajobrazu. Przykładowo skrzynka elektryczna wygląda tak jak wygląda, jednak raczej się jej nie pozbędziemy. Jednak znalezienie jej przytulnego gniazdka pośród kwiatów, pod pergolą to dobry pomysł.

Pergole ogrodowe w ofertach sklepów

Organizowanie przestrzeni

Pergola ogrodowa może się okazać również doskonałym narzędziem do organizowania przestrzeni w ogrodzie. I to nie tylko dla nas samych. To nie musi być tylko doskonałe miejsce na wspólne rodzinne posiłki na świeżym powietrzu czy idealna samotnia. Pergola może spełniać funkcje specyficznej ścianki działowej w Twoim ogródku. W ten sposób łatwo odseparujesz werandę czy miejsce na grilla od reszty przestrzeni. Pergole doskonale sprawdzą się też w roli separatora od ulicy.

Więcej miejsca dla fantazji

Pergole w ogrodzie to znacznie więcej możliwości co do aranżacji przestrzeni i wyboru ulubionej roślinności. Aby się o tym przekonać wystarczy porównać żywopłot czy posadzenie jednego gatunku krzewów z możliwościami właśnie pergoli. Wykorzystując tą właśnie konstrukcje możemy bowiem zdecydować się nawet na kilka rodzajów roślin pnących. W tym bardzo smaczne rozwiązanie jakim jest winorośl. A ma ona również niepodważalne walory estetyczne. Sama dowolność w doborze materiałów i kształtów pergoli pozwala już na puszczenie wodzy fantazji i wykreowania czegoś wyjątkowego w swoim ogrodzie.

Jeśli chodzi o materiał, to pergole drewniane komponują się znacznie lepiej z resztą krajobrazu i łatwiej je wymienić. Nie da się jednak ukryć, że metal również się sprawdza i ma swoich zwolenników. Pamiętajmy jednak o tym, że zarówno drewniane jak i pergole metalowe muszą być odpowiednio zaimpregnowane. W innym przypadku trudno będzie cieszyć się pergolą na dłużej.

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na pergole drewniane czy metalowe, idealnie nadają się one na rośliny pnące, takie jak chociażby winorośl, winobluszcz, kokornak, winnik, chmiel japoński, przywarka japońska, dławisz, milin amerykański lub pnąca róża. Kształt pergoli również zależy od naszych indywidualnych upodobań, z reguły wybieramy taki, który będzie współgrał z koncepcją dekoracyjną naszego ogrodu.

Ranking pergoli ogrodowych


*zestawienie pergoli ogrodowych w oparciu o cenę zakupu i popularność

Ogrodowe zapytania:

  • pergola ogrodowa

3 opinie o “Pergole ogrodowe

  1. Pergole ogrodowe można naprawdę fajnie wkomponować w ogród. Teraz jest tak duży wybór, że każdy znajdzie coś odpowiedniego. drewniane, z kutego żelaza, ratanowe, co tylko zechcemy. Wyjątkowo ładnie to wygląda, gdy taką pergolę ogrodową obrasta jakieś ładne pnącze, choćby klasyczny bluszcz. Ustawiając je obok siebie możemy też z łatwością stworzyć przytulny kącik w ogrodzie, nieco odcięty od reszty przestrzeni.

    Reply
  2. Początkowo kupiłem pergole by się odgrodzić od sąsiadów, posadziłem bluszcz i sobie rósł. Ale po czasie zaczął mi się strasznie podobać otrzymany efekt! Żona powiesiła na pergoli doniczki z kwiatami i wygląda to na prawdę ładnie. Nie dosyć, że nikt mnie nie widzi to jeszcze mam piękny ogród.

    Reply
  3. Mam denerwujących sąsiadów, są bardzo głośni w ciągu dnia, a jak sobie popiją to i wieczorem i w nocy. W końcu gdy dostałem od cioci wyrośnięty bluszcz, postanowiłem zakupić pergole. Przy najbardziej „hałaśliwej ścianie” przymocowałem pergole i posadziłem bluszcz. Nie powiem, że teraz mam wygłuszony całkowicie ogród, ale jest o wiele lepiej, bo roślinność jest gęsta. Więc pergola jest też sposobem na głośnych sąsiadów.

    Reply

Twoja opinia