Nóż do kosiarki

Każdy posiadacz pięknego i zadbanego ogrodu, wie jak bardzo ważne jest jego strzyżenie. Dobrze przycięty trawnik jest nie tylko wizytówką naszego domu, ale także atrakcją całej okolicy. Właściciele większych posesji dobrze wiedzą, że warto zaopatrzyć się w porządne kosiarki o bardzo dobrych i ostrych nożach, które z powodzeniem pozwolą na pielęgnację trawnika.

spalinowa kosiarka do trawy - przy wyborze konkretnego noża pamiętajmy o różnicach w jego konstrukcji w zależności od modelu spalinowego albo elektrycznego
spalinowa kosiarka do trawy – przy wyborze konkretnego noża pamiętajmy o różnicach w jego konstrukcji w zależności od modelu spalinowego albo elektrycznego

Jakie noże do kosiarek warto wybrać? Czy lepiej postawić na nóż uniwersalny, czy może dedykowany danej kosiarce? O tym dowiecie się w dalszej części poradnika.

Właściwie każdy kto posiada chociaż kawałek ogródka ma także kosiarkę. Zwykle jednak nie zastanawiamy się nad tym, w jaki sposób ona działa oraz nie zaprzątamy sobie głowy faktem, że od czasu do czasu dobrze jest kupić nowy nóż do kosiarki zarówno spalinowej, jak i elektrycznej. Pamiętajmy o tym, aby przed rozpoczęciem sezonu sprawdzić czy nasz sprzęt jest sprawny oraz czy nie poluzował się żaden nóż tnący. Warto co 3-4 lata wymienić ostrza w kosiarce, aby cieszyć się jej sprawnością przez długie lata.


Na co zwrócić uwagę przy wyborze noża do kosiarki?

Jak wiadomo zwykle możemy kupić sprzęty oryginalne albo ich zamienniki. W przypadku noży tnących, przeznaczonych do strzyżenia trawy, także mamy ten wybór. Możemy zakupić nóż do kosiarki spalinowej lub elektrycznej dedykowany albo uniwersalny. Na co warto postawić? To wszystko zależy od naszych preferencji. Niestety, niekiedy szukanie dedykowanego noża może być bardzo uciążliwe, zwłaszcza, że sporo mamy na rynku rodzajów kosiarek. Nie we wszystkich marketach budowlanych także znajdziemy satysfakcjonujące nas przedmioty.

uniwersalny nóż tnący do kosiarki do trawy
uniwersalny nóż tnący do kosiarki do trawy

W takich sytuacjach warto postawić na nóż uniwersalny, który zwykle bardzo dobrze się sprawdza, podobnie jak dedykowany może posłużyć nam przez długie lata, wystarczy tylko dobrze o niego zadbać.


Zmierzmy stary nóż w kosiarce!

Warto pamiętać, że niesprawnym nożem możemy nie tylko nieestetycznie przyciąć nasz trawnik, ale także zrobić sobie krzywdę. Dodatkowo, praca niesprawnymi nożami w kosiarce może spowodować uszkodzenie urządzenia, a nawet całkowite zepsucie. Kosiarka to spory wydatek, z pewnością dużo większy niż zakup nowych noży, dlatego warto o tym pamiętać.

Tuż przed udaniem się do marketu budowlanego po noże do kosiarki spalinowej lub elektrycznej dobrze jest zmierzyć poprzednie urządzenie tnące. Różnica pomiędzy starym a nowym nożem powinna wynosić około jednego centymetra. Jeżeli mamy sprzęt znanego producenta, zwykle nie będziemy mieli problemu z doborem noża tnącego, nawet bez jego mierzenia, jednak warto wykonać tę czynność na wszelki wypadek.


Sprawdźmy profil i średnicę!

Kolejnym krokiem jaki należy wykonać, to zmierzenie średnicy znajdujące się przy nożu tnącym. Otwór montażowy musi być taki sam, jak wielkość śruby napędowej, ponieważ inaczej nie zmieści się tam urządzenie tnące. Warto szczególnie zwrócić na to uwagę, ponieważ źle dobrany nóż może skutkować niepoprawną pracą kosiarki, a nawet spowodować wypadek.

Dobrze jest pamiętać także o tym, aby dobrać odpowiedni profil, najlepiej zakupić taki nóż, jaki mieliśmy wcześniej bądź postawić na nóż uniwersalny lub taki, który zaleca producent. Jest to dosyć istotny krok, gdyż niedopasowany nóż po prostu nie będzie nadawał się do użycia (nie zmieści się w obudowie lub też będzie niestabilny podczas pracy).


Rodzaje noży do kosiarki

Istnieje na rynku kilka podstawowych rodzajów noży tnących do kosiarek, nieco się różniących charakterystyką pracy oraz budową. Poniżej prezentujemy kilka rodzajów.

  • Noże proste – są to może o prostym profilu z delikatnie wygiętymi końcówkami. Bardzo dobrze nadają się do kosiarek, które nie posiadają koszy zbierających, ponieważ ograniczają odrzut trawy do tyłu, dzięki czemu nie będziemy brudzić sobie nóg, a także unikniemy skaleczeń. Noże te świetnie nadają się także do wykonywania prostych cięć trawy oraz w przypadku niewielkich odległości.
  • Noże profilowane – są alternatywą dla noży prostych, ponieważ posiadają znacząco odgięte końcówki i dzięki temu siła odrzutu trawy także jest większa. Z pewnością są dedykowane kosiarkom, które posiadają kosze zbierające.
  • Noże profilowane lub proste z funkcją mulczowania – noże te zwykle bardziej przypominają te profilowane. Posiadają nie tylko wygięte końce, ale także ząbki, dzięki temu trawa jest kilkakrotnie mielona, a następnie opada na ziemię lub do kosza zbierającego.

Podsumowując

Pięknie zadbany trawnik to idealna wizytówka każdego domu z ogrodem. Warto o tym pamiętać, aby noże w kosiarce były zawsze sprawne i naostrzone. Ostrzyć noże możemy w domowym zaciszu – wystarczy, że będziemy posiadali szlifierkę i imadło.

Wybierając odpowiednie narzędzia tnące do naszych kosiarek pamiętajmy o tym, aby sprawdzić wcześniej jaki model będzie najbardziej odpowiedni. Z powodzeniem możemy zdecydować się także na noże uniwersalne, dedykowane wielu modelom, wszystko zależy od naszych preferencji.


Uniwersalne noże do kosiarki RANKING

Poniższe zestawienie uwzględnia najchętniej wybierane uniwersalne noże do kosiarki. Zestawienie jest aktualizowane każdego dnia.


2 opinie o “Nóż do kosiarki

  1. Ciężko znaleźć dobry dedykowany nóż, dlatego postawiłem na tą drugą opcje. Nóż uniwersalny do kosiarki spalinowej jest dużo wygodniejszy i prostszy w eksploatacji, oraz w znalezieniu, bo jest ich bardzo dużo. Ciekawy materiał!

    Reply
  2. Szykuje się na wiosnę ze swoją kosiarką i musiałem kupić nóż. Padło na uniwersalny nóż do kosiarki elektrycznej, bo te dedykowane ciężko znaleźć to fakt, ale myślę, że też byłby dobry. Jak wygląda dbanie o taki nóż, na coś trzeba konkretnie zwrócić uwagę?

    Reply

Twoja opinia