Lutownica

Lutownica to zarazem prosty (najważniejsze elementy to uchwyt oraz grot) i wydajny sprzęt służący do lutowania. Jednymi z najpopularniejszych są lutownice transformatorowe wykorzystujące transformator, które krótko się nagrzewają, są również łatwe w obsłudze. Lutownice grzałkowe posiadają elektryczną grzałkę, a zasilane są z sieci. Popularna jest lutownica kablowa z grotem wykonanym z kawałka metalu.

Lutownice transformatorowe RANKING


*zestawienie w oparciu o cenę zakupu i popularność

Stacje lutownicze zasilane są napięciem 24 V. Lutownice z elektrodami grafitowymi składają się z transformatora oraz elektrod węglowych.

Stacje lutownice RANKING


*zestawienie w oparciu o cenę zakupu i popularność

Lutownice gazowe zasilane są gazem – może to być na przykład popularny propan-butan czerpany z gazowej butli.

Lutownice gazowe RANKING


*zestawienie w oparciu o cenę zakupu i popularność

Obecnie tego rodzaju sprzęt stosuje się głównie podczas prac z obwodami elektrycznymi. Lutownice nie przekraczają zazwyczaj mocy 400-500 W, co w zupełności pozwala im lutować rynny miedziane lub stalowe. Lutownice kolbowe oraz do blach są zastępowane coraz częściej lutownicami gazowymi, zasilanymi z przenośnej butli gazowej. Przenośne lutownice zyskały na popularności, a ich mobilność stała się sporą zaletą takich urządzeń.

Ceny lutownic zaczynają się już od kilkunastu złotych, a kończą się na kilkunastu tysiącach.

Lutownice oporowe RANKING


*zestawienie w oparciu o cenę zakupu i popularność

Co jest ważne w lutownicy?

Jaka lutownica?W lutownicy ważne są przede wszystkim podstawowe parametry. Kupujący lutownicę powinien przykładać wagę do grotu – najlepiej, aby był on cienki, gdyż sprawdzi się przy lutowaniu elementów elektronicznych. Mała grubość grotu natomiast związana jest z jego krótkim czasem życia.

Groty dzieli się na stożkowe, o zaokrąglonej końcówce, oraz wkrętakowe używane do montażu przewlekanego oraz powierzchniowego. Grot z minifal jest grotem cylindrycznym, którego końcówka jest ścięta pod kątem 45°. Moc lutownicy powinna wynosić co najmniej 100 W, najlepsze modele nagrzewają się przez około 7-10 sekund. Przewodowe lutownice sprawdzą się w domu lub warsztacie, bezprzewodowe lutownice (na gaz lub baterie) sprawdzą się przede wszystkim w terenie. Lutownice powinny być lekkie – praca z lutownicą ważącą powyżej 2 kg wymaga sporego wysiłku. Najbardziej wygodne są urządzenia mające wagę do 1 kg, poręczne i lekkie.

Lutownice elektryczne RANKING


*zestawienie w oparciu o cenę zakupu i popularność

3 opinie o “Lutownica

 1. tylko lutownica gazowa! Trwała, przenośna, tania w eksploatacji, w stu procentach spełnia swoje zadanie. Pamiętam stare lutownice, jeszcze z lat osiemdziesiątych – tragedia. Wykonanie fatalne, stosunkowo długo się nagrzewały, straszna tandeta. Całe szczęście teraz na rynku mamy przeróżne modele i to od naprawdę renomowanych producentów. Dobra lutownica – must have w każdym domu.

  Reply
  1. A widzisz, dobrze się składa, że trafiłem na Twój komentarz. Przymierzam się do kupna lutownicy i właśnie zastanawiam się nad gazową. Powiedz proszę, jakiego modelu używasz? Zależy mi na zakupie czegoś, co cieszy się renomą, a samemu niezbyt znam się na takim sprzęcie:)

   Reply
 2. Ja tam mam żółtą lutownice po dziadku i sprawdza się bardzo dobrze:) Za dzieciaka uwielbiałem patrzeć jak dziadek pracuje z lutownicą, no i ten zapach! Do tej pory bardzo lubię jej używać i nie mam zamiary kupować nowszego modelu. Nie dosyć, że pomaga w domowych obowiązkach to jeszcze stanowi pamiątkę po dziadku i przywołuje wspomnienia.

  Reply

Twoja opinia