Kosy spalinowe

Kto z nas nie chciałby mieć idealnie wypielęgnowano trawnika? Każdy, kto boryka się z takimi rozterkami wie, ile pracy trzeba włożyć w doprowadzenie go stanu bliskiego ideałowi. W takich przypadkach pomocą służą nam kosy, obecnie elektryczne, kiedyś jeszcze ręczne. Stosujemy je w miejscach na ogół trudno dostępnych. Są wygodne w pracy i poręczne.

Gdzie stosować kosy spalinowe?

Kosy spalinowe wykorzystujemy do koszenia sporych powierzchni, których ukształtowanie terenu nie pozwala na łatwe użycie tradycyjnych kosiarek. Idealnie sprawdzają się, kiedy trawa od dawna nie była pielęgnowana i jest bardzo wysoka lub gry na koszonym terenie są liczne inne przeszkody.

Kosy spalinowe RANKING

Zestawienie najpopularniejszych kos spalinowych – ranking stworzony na podstawie serwisu Nokaut.pl:

Kosa spalinowa NAC 1,7KM NAC-BP427-17 z antywibracją
Kosa spalinowa NAC 1,7KM NAC-BP427-17 z antywibracją
Od czego powinniśmy uzależnić wybór takiej kosy? Z pewnością od rodzaju paliwa. Elektryczne kosy pracują zdecydowanie ciszej, jednak wymagają stałego podłączenia do źródła zasilania. Kosy spalinowe są głośniejsze, jednak nie mają takiego problemu i możemy się z nimi swobodnie poruszać.

Drugim kryterium powinien być obszar, jaki wymaga skoszenia. Jeśli nie jest to ogromny teren, nie musimy inwestować w kosę o dużym zakresie koszenia, wystarczy 20-25cm. Jeśli jesteśmy zmuszeni zaopiekować się zdecydowanie większym kawałkiem, wygodniejsza będzie kosa o znacznie szerszym zakresie koszenia, czyli 30-35cm. Jeżeli nie jest wymagana duża dokładność koszenia, na potrzeby sporych powierzchni stosuje się częściej traktorek-kosiarkę.

Ukształtowanie terenu również ma znaczenie. Pomimo tego, że teren będzie miały, może wymagać ogromnej dokładności i precyzji. Na ogół kosy żyłkowe są bardziej precyzyjne i idealnie nadają się do koszenie przy kwiatach, schodach czy innych obszarach, na których wymagana jest skrupulatność i dokładność. Wystarczy delikatnie zbliżyć naszą kosę do przeszkody, jeśli usłyszymy charakterystyczny dźwięk, odsuwamy się nie czyniąc żadnej szkody. Jeśli musimy zmagać się z mocniej zarośniętym i większym terenem, warto zainwestować w kosę z metalowym ostrzem. Jest dużo bardziej wydajne i wygodniejsze przy dłuższej pracy. Zazwyczaj także posiada większa moc, trzeba więc pamiętać, aby odpowiednio się ubrać.

Oczywiście budżet przy wyborze kosy spalinowej ma również znaczenie. Warto wydać w ich przypadku trochę więcej i zainwestować w markowe produkty takich firm jak Stihl, Makita, Hecht, Husqvarna czy Nac.

Kosa spalinowa Stihl FS56
Kosa spalinowa Stihl FS56
Kosy, które są przystosowane do cięcia tarczą. Zasada doboru tarczy do terenu jest dosyć prosta — jeśli mamy do skoszenia teren, na którym znajduje się gęsta trawa i małe pędy, powinniśmy zastosować tarczę o małych lecz gęstych ostrzach. Czyli im mniej ostrzy mamy i im większy one są, tym gorsza jakość koszenia.

Strój ochronny jest istotnym elementem podczas pracy z kosą. Głośne dźwięki mogą zostać złagodzone przez specjalne słuchawki. Dobrze jest też mieć na sobie odpowiedni kombinezon, który ochroni nas przed ewentualnymi odpadami, które, bądź co bądź, potrafią zranić, gdyż są wyrzucane spod ostrzy z dużą prędkością. Jeśli nasza kosa jest bardzo ciężka, warto zaopatrzyć się w dodatkowo stojak, w którym zamontowane są kółka, ułatwią one przemieszczenie się z urządzeniem.

Pamiętajmy o czyszczeniu

Po każdorazowym koszeniu koniecznie trzeba wyczyścić dokładnie całe urządzenie. Pozwoli to zapobiec niszczeniu ostrzy i elementów, w których potencjalnie zbiera się trawa. Jeśli urządzenie posiada silnik spalinowy, należy sprawdzić poziom oleju i paliwa, aby uniknąć przykrych niespodzianek podczas rozpoczynania po raz kolejny pracy z kosą.

Tak zakonserwowane urządzenie posłuży nam przez długie lata i będzie nieocenioną pomocą w pielęgnowaniu trawników.

Oferty i ranking kos spalinowych

Zestawienie uwzględnia kosy spalinowe, które posiadają największą ilość ofert. Dane pochodzą z serwisu Nokaut.pl. Warto zapoznać się również z opiniami internautów.

Ogrodowe zapytania:

  • kosy spalinowe

2 opinie o “Kosy spalinowe

  1. Jedyna styczność jaką miałem z tego typu sprzętem to w czasach gdy mieszkałem na osiedlu w centrum miasta, koszono w ten sposób osiedlowe trawniki. Wydaje mi się to nie do końca dobrym rozwiązaniem – taka kosa spalinowa rozrzuca trawę i potem albo ją musimy zbierać co jest dodatkową pracą, albo zostawiamy by zgniła lub wyschła w zależności od pogody. Jakoś nie wyobrażam sobie tego rozwiązania w ogrodzie.

    Reply
  2. Nie ma nic lepszego niż kosiarka spalinowa! Już nie wyobrażam sobie prac w ogrodzie bez niej. oczywiście wcześniej również miałem, ale kiepskiej jakości i o małej mocy. Teraz mogę cały ogród za jednym razem skosić. Mam dużo trudno dostępnym miejsc, zakamarków, dróżek, więc taka „pchana” kosiarka nie przydałaby mi się.

    Reply

Twoja opinia