Kosy spalinowe

Kto z nas nie chciałby mieć idealnie wypielęgnowano trawnika? Każdy, kto boryka się z takimi rozterkami wie, ile pracy trzeba włożyć w doprowadzenie go stanu bliskiego ideałowi. W takich przypadkach pomocą służą nam kosy, obecnie elektryczne, kiedyś jeszcze ręczne. Stosujemy je w miejscach na ogół trudno dostępnych. Są wygodne w pracy i poręczne.

kosa spalinowa Stihl FS 56
kosa spalinowa Stihl FS 56

Gdzie i jak stosować kosy spalinowe?

Kosy spalinowe wykorzystujemy do koszenia sporych powierzchni, których ukształtowanie terenu nie pozwala na łatwe użycie tradycyjnych kosiarek. Idealnie sprawdzają się, kiedy trawa od dawna nie była pielęgnowana i jest bardzo wysoka lub gry na koszonym terenie są liczne inne przeszkody.


Kosy spalinowe RANKING

Zestawienie najchętniej wybieranych kos spalinowych – ranking stworzony na podstawie serwisu Nokaut.pl:


Źródło zasilania

Kosa spalinowa NAC 1,7KM NAC-BP427-17 z antywibracją
Kosa spalinowa NAC 1,7KM NAC-BP427-17 z antywibracją
Od czego powinniśmy uzależnić wybór takiej kosy? Z pewnością od rodzaju paliwa. Elektryczne kosy pracują zdecydowanie ciszej, jednak wymagają stałego podłączenia do źródła zasilania. Kosy spalinowe są głośniejsze, jednak nie mają takiego problemu i możemy się z nimi swobodnie poruszać.

Obszar koszenia

Drugim kryterium powinien być obszar, jaki wymaga skoszenia. Jeśli nie jest to ogromny teren, nie musimy inwestować w kosę o dużym zakresie koszenia, wystarczy 20-25cm. Jeśli jesteśmy zmuszeni zaopiekować się zdecydowanie większym kawałkiem, wygodniejsza będzie kosa o znacznie szerszym zakresie koszenia, czyli 30-35cm. Jeżeli nie jest wymagana duża dokładność koszenia, na potrzeby sporych powierzchni stosuje się częściej traktorek-kosiarkę.

Ukształtowanie terenu

Ukształtowanie terenu również ma znaczenie. Pomimo tego, że teren będzie miały, może wymagać ogromnej dokładności i precyzji. Na ogół kosy żyłkowe są bardziej precyzyjne i idealnie nadają się do koszenie przy kwiatach, schodach czy innych obszarach, na których wymagana jest skrupulatność i dokładność. Wystarczy delikatnie zbliżyć naszą kosę do przeszkody, jeśli usłyszymy charakterystyczny dźwięk, odsuwamy się nie czyniąc żadnej szkody. Jeśli musimy zmagać się z mocniej zarośniętym i większym terenem, warto zainwestować w kosę z metalowym ostrzem. Jest dużo bardziej wydajne i wygodniejsze przy dłuższej pracy. Zazwyczaj także posiada większa moc, trzeba więc pamiętać, aby odpowiednio się ubrać.

Oczywiście budżet przy wyborze kosy spalinowej ma również znaczenie. Warto wydać w ich przypadku trochę więcej i zainwestować w markowe produkty takich firm jak Stihl, Makita, Hecht, Husqvarna czy Nac.

Montaż tarcz

Kosa spalinowa Stihl FS56
Kosa spalinowa Stihl FS56
Kosy, które są przystosowane do cięcia tarczą. Zasada doboru tarczy do terenu jest dosyć prosta — jeśli mamy do skoszenia teren, na którym znajduje się gęsta trawa i małe pędy, powinniśmy zastosować tarczę o małych lecz gęstych ostrzach. Czyli im mniej ostrzy mamy i im większy one są, tym gorsza jakość koszenia.

Odzież robocza

Strój ochronny jest istotnym elementem podczas pracy z kosą. Głośne dźwięki mogą zostać złagodzone przez specjalne słuchawki. Dobrze jest też mieć na sobie odpowiedni kombinezon, który ochroni nas przed ewentualnymi odpadami, które, bądź co bądź potrafią zranić, gdyż są wyrzucane spod ostrzy z dużą prędkością. Jeśli nasza kosa jest bardzo ciężka, warto zaopatrzyć się w dodatkowo stojak, w którym zamontowane są kółka, ułatwią one przemieszczenie się z urządzeniem.


Dodatki i akcesoria do kosy spalinowej

Przydatne akcesoria i dodatki do kosy spalinowej:

 • szpula z żyłką,
 • komfortowa uprząż,
 • szelki o odpowiedniej grubości i sztywności na plecach oraz miękkości na ramionach,
 • tarcza tnąca metalowa,
 • rura prowadząca składana,
 • odzież ochronna (rękawice, słuchawki itp.).

Zalety i wady kos spalinowych

Kosy spalinowe
Zalety Wady
+ niewielka masa własna w większości modeli, co wpływa na komfort koszenia (zwłaszcza wielogodzinnego)
+ spora wszechstronność i wygoda przy pracy (szczególnie w kwestii koszenia trudno dostępnych miejsc, wysokiej trawy czy też zarośli)
+ wymiana mieszanki olejowej odbywa się rzadko, raz na jakiś czas
+ brak okablowania
+ bez problemu można w kosie spalinowej wymienić tarczę czy też żyłkę
– wysoka cena szczególnie w przypadku kos cechujących się wysoką jakością
– spory hałas w trakcie pracy
– emisja spalin

Pamiętajmy o czyszczeniu

Po każdorazowym koszeniu koniecznie trzeba wyczyścić dokładnie całe urządzenie. Pozwoli to zapobiec niszczeniu ostrzy i elementów, w których potencjalnie zbiera się trawa. Jeśli urządzenie posiada silnik spalinowy, należy sprawdzić poziom oleju i paliwa, aby uniknąć przykrych niespodzianek podczas rozpoczynania po raz kolejny pracy z kosą.

Tak zakonserwowane urządzenie posłuży nam przez długie lata i będzie nieocenioną pomocą w pielęgnowaniu trawników.


Kosy spalinowe oferty RANKING

Zestawienie uwzględnia kosy spalinowe, które są najczęściej oferowane. Dane pochodzą z serwisu Nokaut.pl. Warto zapoznać się również z opiniami internautów.


5 opinie o “Kosy spalinowe

 1. Jedyna styczność jaką miałem z tego typu sprzętem to w czasach gdy mieszkałem na osiedlu w centrum miasta, koszono w ten sposób osiedlowe trawniki. Wydaje mi się to nie do końca dobrym rozwiązaniem – taka kosa spalinowa rozrzuca trawę i potem albo ją musimy zbierać co jest dodatkową pracą, albo zostawiamy by zgniła lub wyschła w zależności od pogody. Jakoś nie wyobrażam sobie tego rozwiązania w ogrodzie.

  Reply
 2. Nie ma nic lepszego niż kosiarka spalinowa! Już nie wyobrażam sobie prac w ogrodzie bez niej. oczywiście wcześniej również miałem, ale kiepskiej jakości i o małej mocy. Teraz mogę cały ogród za jednym razem skosić. Mam dużo trudno dostępnym miejsc, zakamarków, dróżek, więc taka „pchana” kosiarka nie przydałaby mi się.

  Reply
 3. Akurat mam na działce sporą górę, więc w moim przypadku kosiarka spalinowa to podstawa. Może trochę ciężko płaski teren nią kosić, ponieważ jest dosyć ciężka (jest dosyć stara) i trzeba uważnie trzymać poziom kosiarki, ale do zakamarków i pagórków jest najlepsza. Taka pchana kosiarka nie zdałaby u mnie egzaminu, a na dwie kosiarki mnie nie stać.

  Reply
 4. Nie wyobrażam sobie, by w ogrodzie zabrakło mi kosy. Bardzo sobie je cenię, bo są wygodne i dojście do zakamarków i pod drzewami jest wygodne. Półtora roku temu zainwestowałem w sprzęt firmy Hecht i do dzisiaj sprawuje się w porządku, chociaż na nadchodzącą wiosnę planuje wybrać coś nowego, spokojnie mogę powiedzieć, że ze stajni tego samego producenta

  Reply
 5. Dobra kosa spalinowa musi być wybrana przede wszystkim odpowiednio do tego jak będzie wykorzystana, miejsca w jakim znajduje się nasz ogród i jakie warunki tam panują. Osobiście mam kosę firmy NAC i jestem z niej zadowolony.

  Reply

Twoja opinia