Kosiarki do trawy

Kiedy nadejdzie taki moment, że staniemy się szczęśliwymi posiadaczami kawałka ziemi gotowej do zagospodarowania, często decydujemy się na trawnik. Przepiękny kawałek zieleni tuż przy domu to marzenie niejednego z nas. Możliwość weekendowego , czy spędzania ciepłych, popołudniowych wieczorów w tak bliskim otoczeniu naszej egzystencji to naprawdę szczęście. Nic jednak nie dzieje się samo. Aby nasz trawnik wyglądał estetycznie i schludnie, niezbędna jest prawidłowa opieka nad nim. Podstawą jest regularne koszenie. Czym?

Podstawowe rodzaje kosiarek

Wybór kosiarki do trawy zależy od wielu czynników. Czy kupić kosiarkę elektryczną czy spalinową? A może tylko podkaszarkę albo kosiarkę ręczną? Podstawowe kryteria to wielkość trawnika, nierówność powierzchni, wysokość trawy oraz obecność krzewów czy też drzew.
Wybór kosiarki do trawy zależy od wielu czynników. Czy kupić kosiarkę elektryczną czy spalinową? A może tylko podkaszarkę albo kosiarkę ręczną? Podstawowe kryteria to wielkość trawnika, nierówność powierzchni, wysokość trawy oraz obecność krzewów czy też drzew.
Oto cztery rodzaje kosiarek dostępne obecnie na naszym rynku:

To, którą z nich wybierzemy, zależy od pewnych czynników, które powinniśmy wziąć pod rozwagę:

 • powierzchnia i ukształtowanie terenu,
 • szerokość cięcia,
 • posiadanie przewodu elektrycznego bądź bezprzewodowość,
 • gabaryty urządzenia,
 • funkcja zbierania trawy,
 • zasobność naszego portfela.

Aby dokonać rozsądnego wyboru, którego nie będziemy za chwilę żałowali, musimy najpierw uzmysłowić sobie, czego tak naprawdę oczekujemy oraz jaką kwotę pieniędzy jesteśmy w stanie przeznaczyć na zakup wymarzonej kosiarki.

Jaką kosiarkę wybrać?

Najważniejszym punktem odniesienia przy wyborze kosiarki wydaje się być teren, na którym znajduje się trawnik. Uznaje się, że do powierzchni poniżej 50m2 wystarczającym sprzętem okaże się kosiarka ręczna rotacyjna, powyżej tego rozmiaru o wiele wygodniejsza będzie kosiarka elektryczna. Kiedy jednak metraż naszej działki sięga powyżej 200m2 idealnym rozwiązaniem będzie spalinowa wersja urządzenia.

Kosiarki do trawy RANKING

Najchętniej wybierany kosiarki do trawy. Ranking został opracowany na podstawie serwisu Nokaut.pl:

Propozycja pojazdu samojezdnego, swoim wyglądem przypominającego traktor, to propozycja znacznie kosztowniejsza, jednak sprawiająca najwięcej przyjemności w trakcie wykonywania koszenia. To, do jakiej działki ją zakupimy, zależy tylko i wyłącznie od naszych własnych przekonań i preferencji, jednak najlogiczniejsze wydaje się zastosowanie jej do powierzchni mającej co najmniej 500m2.

Szerokość cięcia będzie ważnym kryterium, kiedy na naszej działce znajdują się liczne przeszkody – klomby kwiatów, tuje, drzewa, które wymagają skutecznego manewrowania kosiarką pomiędzy nimi. Jeśli jednak trawnik jest otwarty, tworzy jednolitą i gładką przestrzeń – wybierzmy te kosiarki o nożycach mających szerokość zbliżoną do około 45-50cm. To pozwala na skrócenie czasu koszenia nawet o połowę, porównując z mniejszymi odpowiednikami.

Przy niewielkich trawnikach z pewnością lepszym rozwiązaniem będzie zakup podkaszarki do trawy – elektrycznej albo spalinowej. W trudno dostępnych miejscach przydadzą się nam natomiast kosy spalinowe, odpowiednie do zaawansowanych prac.

Kolejna kwestia to nierówność powierzchni, która ma być koszona. Nie poleca się kosiarek bębnowych na glebie nierównej, z częstymi zagłębieniami czy też elementami wypukłymi. Do tego celu przeznaczona jest bardziej kosiarka rotacyjna. Przy równej i niewielkiej powierzchni oraz niezbyt wysokiej trawie można natomiast pokusić się o tańszy wariant w postaci kosiarki ręcznej, nie wymagającej ani zasilania ani paliwa. Napędzamy ją sami, a wymogiem koniecznym jest dobra styczność kół z glebą. Przy dużej powierzchni nie jest ona zalecana ze względu na siłę, jaką musimy włożyć w koszenie.

Ponadto warto przy wyborze kierować się szerokością koszenia, jaką oferuje kosiarka do trawy, a także poziomami regulacji wysokości koszenia (zarówno z przodu, jak i z tyłu). Kosiarki elektryczne z reguły oferują mniejszą szerokość z porównaniu z kosiarkami spalinowymi, są jednak od nich lżejsze. Coś za coś – elektryczny wariant jest mało poręczny przy trawniku z dużą ilością krzewów oraz drzew.

Bardzo ważną rzeczą jest pilnowanie ostrości noży tnących oraz ich wyważenie, gdyż tępe mogą uszkadzać darń trawy i tym samym powodować jej żółknięcie.

Kosiarka spalinowa z napędem idealna dla kobiet

Bywa i tak, że to kobiety bardzo aktywnie uczestniczą w pielęgnowaniu przydomowego ogródka. Kiedy taka sytuacja ma miejsce, kupując kosiarkę powinniśmy zastanowić się nad wybraniem modelu z napędem na koła. Nawet najbardziej wątłej użytkowniczce koszenie nie będzie sprawiało wtedy żadnego problemu. Odpalanie silnika spalinowego także bywa niełatwym zadaniem. Płeć znacznie wpływa więc na zmniejszenie ilości kosiarek, które bierzemy pod uwagę, jeśli oczywiście chcemy, by czynność ta wykonywana była z przyjemnością i stanowiła pewien rodzaj relaksu.

Dodatkowe funkcje kosiarek

Kiedy wymienione wcześniej kryteria zostały już przez nas rozstrzygnięte, zajmijmy się dodatkowymi funkcjami. Producenci także i tutaj rozpieszczają swoich klientów wymyślając, jak bardzo można ułatwić ich życie i skusić do zakupu właśnie swojego modelu. Weźmy pod uwagę, że posiadanie wbudowanego kosza czy też przewodu ciągnącego się nam między nogami może znacznie spowalniać koszenie naszego trawnika. Możliwość pracy w wysokiej wilgotności czy też regulacja wysokości cięcia owszem, są przydatnymi funkcjami. Zawsze jednak zastanówmy się, jakie są nasze priorytety, także i w przypadku koszenia własnego trawnika.

Kosiarki do trawy Oferty RANKING

Ranking uwzględnia kosiarki, które posiadają największą ilość ofert w porównywarce cenowej Nokaut.pl.

Jaka kosiarka do trawy?

Podsumowując – absolutnie podstawowe kwestie, jakie należy uwzględnić przy wyborze kosiarki do trawy, to przede wszystkim:

 • powierzchnia trawnika oraz samo ukształtowanie terenu – w przypadku dużej powierzchni i licznych posadzonych krzewów, drzewek, kwiatów itp. jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest zakup kosiarki spalinowej. Przekładanie co rusz kabli (w przypadku modelu elektrycznego) między drzewami bywa nader uciążliwe i znacząco obniża komfort pracy. Przy nierównej powierzchni terenu ze względu na z reguły większą moc i gabaryty spalinowa kosiarka znacznie lepiej znosi trudy eksploatacyjne, na takim terenie warto ewentualnie rozważyć zakup kosiarki rotacyjnej, egzemplarze bębnowe dedykowane są raczej na starannie pielęgnowane i równe trawniki;
 • źródła samego zasilania – w tym przypadku istotne jest, czy będziemy mieli bezproblemowe dojście do kontaktu, jeżeli zdecydujemy się na kosiarkę elektryczną;
 • technika koszenia oraz częstotliwość – przy sporadycznym wykorzystywaniu kosiarki na małej i równej powierzchni wystarczy nam w zupełności sprzęt stosunkowo niedrogi oraz cichy. Z uwagi na fakt, że kosiarki spalinowe są głośniejsze, zaleca się w takich przypadkach zakup kosiarek lub podkaszarek elektrycznych. Niemałe znaczenie ma tutaj brak zapachu spalin, który docenimy nie tylko my.

3 opinie o “Kosiarki do trawy

 1. Od wielu, wielu lat używam elektrycznej kosiarki do trawy i jestem bardzo zadowolony. Tania w eksploatacji, stosunkowo tania w zakupie. Dodatkowo nie smrodzi, jak kosiarki spalinowe. Swoje zadanie spełnia, trawa jest ładnie przystrzyżona. Problem może się pojawić jedynie wtedy, gdy mamy naprawdę duży ogród i nie ma gdzie podłączyć kosiarki, wtedy trzeba się zdecydować na kosiarkę spalinową.

  Reply
 2. Dokładnie tak jak autor artykułu napisał jestem posiadaczką kosiarki spalinowej z napędem i faktycznie jest idealna! Oczywiście miałam kiedyś zwykłą i dawałam radę. Ale po co się męczyć? ta jest o wiele przyjemniejsza w użytkowaniu i nawet zaczęłam lubić koszenie trawy:) Pozdrawiam wszystkie kobitki pracujące w ogrodach i na działkach!

  Reply
 3. Dobra kosiarka to podstawa w każdym ogrodzie. Sam mam kosiarkę spalinową i służy mi już siódmy rok! Równo tnie trawę, chodzi stosunkowo cicho i co najważniejsze, nie psuje się. Powiem szczerze, że nie zamieniłbym jej na żadną inną, a jeśli się zepsuje (co kiedyś na pewno nastąpi) to kupię nowszy model ale tej samej firmy.

  Reply

Twoja opinia