Basen ogrodowy

Latem podczas upałów dużym zainteresowaniem cieszą się baseny ogrodowe. Stają się one coraz bardziej popularne wśród posiadaczy domów z ogrodem. Wielkość basenu zależy od miejsca, w którym ma być postawiony. Wyznaczając teren pod basen powinniśmy wybrać taki, który jest równy, oddalony nieznacznie od domu, ale na tyle blisko, aby był dostęp do kranu z wodą i gniazda elektrycznego. Jeżeli już mamy równy teren, należy pozbawić go wszelkich kamyków, gałązek , patyczków korzeni roślin i innych odpadków. Na miejsce ustawienia naszego basenu możemy również wybrać trawnik, uprzednio skoszony, dokładnie oczyszczony.

Istotnym czynnikiem utrzymania w czystości basenów jest rozstawienie ich w miejscu pozbawionym drzew, gdyż spadające liście mogłyby zanieczyścić wodę. Producenci proponują swoim klientom zarówno przenośne baseny małe dmuchane jak i te większych rozmiarów – tak zwane rozporowe i stelażowe. Dla amatorów większej stabilności dedykowane są baseny stacjonarne, oferowane najczęściej w postaci betonowej, stalowej, murowanej lub wykonanej z materiału typu poliester niecki, która następnie umieszczona jest w uprzednio przygotowanym miejscu.

Baseny ogrodowe dmuchane

Basen dmuchany spełnia idealnie rolę przenośnego basenu ogrodowego, który bardzo szybko można złożyć. Szczególnie popularny z dedykacją dla dzieci.
Basen dmuchany spełnia idealnie rolę przenośnego basenu ogrodowego, który bardzo szybko można złożyć. Szczególnie popularny z dedykacją dla dzieci.
Baseny dmuchane wybierane są najczęściej przez rodziców dla swoich małych dzieci. Swoją dużą popularność zyskują dzięki niewielkim rozmiarom, łatwości rozłożenia, przenoszenia i napompowania oraz niskiej cenie, bo już od 30 złotych. Najbardziej przyciągają małych odbiorców postaciami z ulubionych bajek i kolorami. Niestety są wykonane z nietrwałego materiału, często ulegają przebiciu i zazwyczaj nadają się na jeden sezon letni. Można użyć łatki na dziurkę, ale pod warunkiem, że uda się ją zlokalizować.

Baseny ogrodowe rozporowe

Baseny tego typu są wykonane z PCV i poliestru, z materiału o dużej wytrzymałości, sklejanych warstwami. W porównaniu do basenów dmuchanych są znacznie większe i mogą w nim zmieścić się dzieci i osoby dorosłe. Wykonany jest z tworzyw miękkich jak guma lub winyl. Basen rozporowy należy ustawić przed napełnieniem wodą na równym podłożu, napompować powietrzem kołnierz basenu, a następnie napełnić wodą. Przed napełnieniem wodą dno basenu należy wygładzić i rozprostować fałdki. Pod wpływem ciśnienia wody na ścianki basenu stają się one sztywne i nadają kształt. Często baseny takie wyposażone są w dopinane drabinki. W przypadku małych dzieci należy zachować szczególną ostrożność, nie pozostawiać bez opieki, gdyż niektóre potrafią być dosyć głębokie. Cena takiego basenu są od kilkuset złotych, ale warto zainwestować, gdyż mogą być użytkowane nawet przez kilka sezonów.

Ranking dmuchanych basenów ogrodowych dla dzieci i dorosłych


*zestawienie w oparciu o cenę zakupu i popularność

Baseny ogrodowe stelażowe

Basen stelażowy z pokrywą.
Basen stelażowy z pokrywą.
Baseny stelażowe są konstrukcyjnie większe od basenów rozporowych, zatem zmieścić się w nich może około dziesięciu osób. Są także najbardziej wytrzymałe wśród innych basenów. Jeśli więc jesteśmy posiadaczami dość dużego ogrodu, to taki basen doskonale zapełni wolną przestrzeń i spełni swoje zadanie. Baseny stelażowe posiadają ścianki usztywnione metalową konstrukcją zwaną stelażem. Często baseny drewniane wykonane są w ten sposób, że ich konstrukcja jest stelażowa, natomiast od zewnętrznej strony do wykończenia używany jest materiał imitujący drewno, co ładnie komponuje się z naszym ogrodem.

Baseny stelażowe zbudowane są w kształcie okrągłym lub prostokątnym. Ten typ basenów wymaga długiego czasu na jego rozłożenie i dopasowanie poszczególnych elementów stelaży, a potem napełnienie wodą.
Konieczne w celu utrzymania czystości basenów są akcesoria, które pomogą nam utrzymać wodę w czystości przez długi czas. Są to:

 • pompy filtrujące wodę, zapobiegające zielenieniu wody
 • pływaki (służą do równomiernego rozprowadzania środków chemicznych)
 • podbieraki (do zbierania z powierzchni liści, gałązek,itp.)
 • generatory ozonu i chloru odpowiedzialne za likwidowanie wirusów, bakterii oraz innych związków szkodliwych dla zdrowia
 • oprogramowanie sterujące temperaturą wody, z możliwością jej podgrzania
 • zestawy czyszczące powierzchnię basenu (szczególnie przydatne przy usuwaniu zanieczyszczeń, które nie zostały pochłonięte przez filtr); alternatywą dla ręcznych zestawów w postaci teleskopowego kija, szczotki oraz końcówek montowanych na kij jest skimmer (urządzenie podłączone do pompy filtrującej oczyszcza powierzchnię wody, alternatywnie wykorzystuje się go jako dozownik środków chemicznych z przeznaczeniem do basenu)
 • drabinki (umożliwiające wejście do basenu)
 • pokrywy z PCV (w celu przykrycia basenów, są też tzw. dekle termo, które dodatkowo ogrzewają wodę pod wpływem promieni słonecznych)

Wszyscy posiadacze basenów i tych małych i całkiem dużych znajdą wiele radosnych i zabawnych chwil w słoneczne dni, w zaciszu swojego ogrodu.

Przy napełnianiu basenu wodą pamiętajmy, aby nie nalać jej zbyt dużo. Z reguły maksymalna wartość to 80% poziomu wysokości ścian, natomiast w wielu przypadkach mamy wytyczone specjalne linie stanowiące maksymalny rekomendowany poziom wody. Wodę należy spuścić podczas okresu zimowego, a sam basen przenieść do pomieszczenia celem jego osuszenia.

Ranking basenów ogrodowych


*zestawienie w oparciu o cenę zakupu i popularność

5 opinie o “Basen ogrodowy

 1. Osobiście polecam basen poliestrowy z PoolsFactory. Jeśli tylko jest miejsce w ogrodzie, warto zainwestować w porządny, stabilny i wytrzymały basen, który będzie służyć przez wiele lat użytkowania.

  Reply
  1. Potwierdzam! Nie ma nic gorszego, niż podziurawiony, brzydki basen rozporowy czy tam z pcv.
   Basen poliestrowy jest dużo tańszy niż murowany, a równie trwały i jak wygląda – zobaczcie… facebook.com/pg/poolsfactoryPL/photos/?tab=album&album_id=1853940031511964

   Reply
 2. Mogę polecić basen stelażowy. Dla mnie najlepszy wybór! Naprawdę sporych rozmiarów (mój miał wymiary 3,5 na 3,5 i głębokość 70 cm), dodatkowo łatwo się rozkłada i jest stabilny, można bez obaw powygłupiać się w wodzie. Koniecznie trzeba wyposażyć taki basen w pompę i płachtę, inaczej woda bardzo szybko będzie nadawała się do wymiany. My z mężem zawsze też chlorowaliśmy wodę przy użyciu specjalnych tabletek.

  Reply
 3. My mieliśmy kupiony w jakimś markecie budowlanym, zwykły basen ogrodowy stelażowy, sporych rozmiarów. Spisywał się dobrze, nic nie przeciekało. Był używamy trzy sezony, ale po czasie stał i już był rzadko używany, więc go sprzedaliśmy. Ale dzieciakom i nam również przyniósł wiele radości, więc polecam wszystkim na lato kupić sobie taki basen.

  Reply
 4. Wraz z żoną zdecydowaliśmy się na basen stelażowy (naprawdę duży, miał średnicę 5 metrów) i muszę powiedzieć, że był to strzał w dziesiątkę! Nigdy, naprawdę nigdy, nie wybawiłem się tak jak w tym basenie (mówi to 40-letni facet), żona tak samo, a o dzieciakach to nawet nie wspomnę. Użytkujemy go od dwóch sezonów i nie mogę powiedzieć złego słowa. Polecam każdemu, kto lubi dobrą zabawę!

  Reply

Twoja opinia