Aerator

aerator wertykulator 2w1 marki Hecht
aerator wertykulator 2w1 marki Hecht
Aeracja to zabieg, który bardzo często jest mylony z wertykulacją. Pomimo tego, że obydwa dają podobne efekty i pozwalają na utrzymanie naszego trawnika w dobrej kondycji, to zasadniczo różnią się od siebie. Wertykulacja polega na nacinaniu gleby, zaś aeracja na nakłuwaniu. Ta, z pozoru, niewielka różnica, przynosi różne efekty i działa w odmienny sposób na naszą glebę.

Rola aeracji

Aeracja pozwala napowietrzyć i rozluźnić glebę, dzięki czemu jej poziom ulega wyrównaniu, korzenie stają się silniejsze a trawa zostaje stymulowana, co skutkuje pobudzeniem do wzrostu. Dobrze jest stosować aerację do powierzchni często użytkowanych, głównie przez to, że można taki zabieg wykonywać częściej niż wertykulację.

Zabiegowi aeracji powinno towarzyszyć piaskowanie, czyli wypełnianie powstałych w ziemi nakłuć piaskiem. To pozwala utrzymać właściwą strukturę gleby przez dłuższy czas.

Kiedyś do aeracji stosowano widły amerykańskie bądź jakikolwiek wałek z kolcami. Wraz z postępem techniki na rynku są dostępne specjalne urządzenia zwane aeratorami, które znacznie ułatwiają i przyspieszają naszą pracę.

Przy aeracji trawnika nakłuwanie darni za pomocą kolców jest głębokie (nawet do 15 cm). Dzięki temu gleba ulega znacznemu rozluźnieniu oraz napowietrzeniu. Dopływ powietrza powoduje wzmocnienie korzeni trawy i wyrównanie darni. Aeracji to skuteczny zabieg pozwalający na szybszą regenerację trawnika po okresie zimowym i po jego intensywnej eksploatacji. To delikatniejsza w porównaniu z wertykulacją metoda, jednak dzięki większej penetracji gleby skuteczniej docieramy do korzenia trawy.

W przypadku gdy posiadamy nieduży trawnik, aerację możemy wykonać za pomocą wideł lub też kolców umieszczonych w podeszwach butów. Rekomenduje się, aby na każdy metr kwadratowy wykonać nawet do 200 otworów.

Rodzaje aeratorów do trawy

Zabieg aeracji trawnika. Po co jest nam potrzebny aerator i w jakim celu się go stosuje? Poznaj różnice między aeracją a wertykulacją.
Zabieg aeracji trawnika. Po co jest nam potrzebny aerator i w jakim celu się go stosuje? Poznaj różnice między aeracją a wertykulacją.
Dostępne są aeratory ręczne bez napędu, spalinowe i elektryczne. Działają na takie samej zasadzie, różnica jest wyczuwalna w ilości powierzchni poddanej aeracji. Aeratory ręczne sprawdzają się dobrze na małych powierzchniach. Napędzane są siłą naszych rąk, więc praca na dużym obszarze może stać się monotonna i męcząca. Są jednak dużo bardziej ekologiczne i mobilne. Przez to, że nie wymagają stałego podłączenia do prądu, nie zostajemy ograniczeni kablem, jak w przypadku elektrycznych urządzeń. Sprawdzą się także lepiej na powierzchni, an której rosną drzewa i krzewy — kabel nie będzie utrudniał nam poruszania się pomiędzy takimi przeszkodami.

Jeśli jednak posiadamy spore podwórko i zależy nam na szybkiej i efektywnej pracy, warto zdecydować się na aerator elektryczny. Pomimo wcześniej wspomnianych ograniczeń, praca z takim aeratorem przebiega sprawniej i wymaga mniejszego wysiłku. Jest względnie cichy i dosyć tani.

Dostępne są również aeratory akumulatorowe i spalinowe. Te pierwsze dobrze się sprawdzą przy średniej wielkości powierzchniach, są trochę głośniejsze od elektrycznych, ale ich zaletą jest to, że nie jesteśmy ograniczeni kablem. Mają jednak wadę — czas pracy akumulatora nie jest zbyt długi, zwykle starcza na kilkadziesiąt minut nieprzerwanej pracy, przy bardzo dużych powierzchniach może stać się to poważnych minusem. W takim wypadku warto rozważyć zakup aeratora spalinowego. Pomimo tego, że z wszystkich wcześniej wymienionych jest najgłośniejszy, to pozwala na szybką i sprawną pracę, nawet na dużych obszarach.

Aeratory do trawy RANKING

Najchętniej wybierane aeratory do trawy wg rankingu opracowanego na podstawie Nokaut.pl:

Przy eksploatowaniu tych urządzeń trzeba zwrócić szczególną uwagę na ich konserwację, bowiem źle przechowywane mają tendencję do szybkiego psucia się, dodatkowo trzeba pamiętać o wymianie oleju i napełnieniu ich benzyną.

Stosując zabieg aeracji regularnie, będziemy mogli poszczycić się dobrze wypielęgnowanym i zdrowym trawnikiem. W połączeniu z wertykulacją osiągniemy z pewnością zadowalające efekty i pozbędziemy się problemu pożółkniętej trawy i nadmiernej ilości chwastów i mchu, a dzięki stosowaniu specjalnie przystosowanych do tego urządzeń, osiągniemy ten efekt bez ogromnych nakładów pracy.

Aerator wertykulator, czyli 2w1

Alternatywnym rozwiązaniem jest postawienie na urządzenie wielofunkcyjne, czyli łączące w sobie cechy aeratora i wertykulatora. Tego typu sprzęt posiada z reguły dołączone w komplecie dwa wałki robocze, z których jeden jest odpowiedzialny za aerację, a drugi za wertykulację. Zmiana funkcji urządzenia odbywa się z prosty sposób – poprzez wymianę wałka roboczego w sposób ręczny (wygodnym rozwiązaniem jest wybór takiego aeratora wertykulatora, w przypadku którego wymiana odbywa się bez narzędzi, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem).

Urządzenie 2w1 to wygodne rozwiązanie, szczególnie ze względu na samą eksploatację i przechowywanie. Jeden sprzęt wraz z akcesoriami wystarczy zarówno na napowietrzanie, jak i spulchnianie gleby, które to procesy korzystnie wpływają na proces wegetacji trawy. Bardzo przydatną funkcją, spotykaną w wielu aeratora wertykulatorach (zwłaszcza tych spalinowych) jest usuwanie chwastów, mchu, różnych zanieczyszczeń oraz zniszczonych elementów trawnika. Ponadto warto postawić na sprzęt posiadający mocne i trwałe stalowe sprężyny, czy też możliwość ich regulacji pod kątem głębokości (także samych noży). Moc urządzenia i jego możliwości powinniśmy również dobierać pod kątem powierzchni terenu przeznaczonego pod aerację i wertykulację.

Aeratory wertykulatory 2w1 RANKING

Zestawienie najchętniej wybieranych aeratorów wertykulatorów 2w1 (posiadających zarówno funkcję wertykulacji, jak i aeracji). Ranking jest aktualizowany na bieżąco i został opracowany na podstawie danych z serwisu Nokaut.pl.

3 opinie o “Aerator

  1. takie trochę wyciąganie pieniędzy. Aerator, wertykulator, to, tamto… Mój trawnik widział jedynie kosiarkę i wąż ogrodowy i jakoś wszystko ładnie rośnie, a mam posadzone i drzewa (liściaste i iglaste), i krzewy, a nawet kwiaty. Myślę, że nie ma co wariować i przesadzać z pielęgnacją. W naturze jakoś nikt niczego nie pielęgnuje i wszystko rośnie.

    Reply
  2. Aeracja czy wertykulacja, nie przesadzałabym z tym używaniem sprzętu. Gdyby człowiek miał robić te wszystkie czynności to by z ogrodu nie wychodził! Przejechanie wałkiem z kolcami moim zdaniem wystarczy, a moje sadzonki bardzo ładnie rosną. Poza tym, funkcje aeratora czy wertykulatora pełnią po prostu dżdżownice, żyjące sobie w naszej glebie.

    Reply
  3. Zgadzam się z przedmówcami. Pożyczyłem taki aerator od znajomego, zrobiłem co trzeba i efekt jest taki, że… nic się nie zmieniło:) Myślę, że do pielęgnacji zwykłego, przydomowego ogrodu wystarczy kosiarka, łopata i grabie. Nie popadajmy w paranoję, to ogród jest dla nas, a nie odwrotnie.

    Reply

Twoja opinia