5 sekretów skutecznej aeracji – o czym powinieneś pamiętać?

aeracja 1

Aeracja to zabieg, z którego często rezygnuje się podczas pielęgnacji trawnika. Jego wykonanie może jednak w widoczny sposób poprawić kondycję darni i wzmocnić jej system korzeniowy. Zobacz, na co powinieneś zwrócić uwagę, aby wykonać go prawidłowo!


Wybierz odpowiedni aerator

Kluczem do poprawnego wykonania aeracji jest zastosowanie właściwego narzędzia. Do wyboru masz następujące rodzaje aeratorów:

Dwa pierwsze rozwiązania sprawdzą się w przypadku niewielkiego trawnika. Jeśli jednak Twoja działka jest większa, sięgnij po aerator mechaniczny, który skróci wykonanie pracy i sprawi, że efekt będzie dokładniejszy.

aeracja 2


Kiedy wykonać ten zabieg?

Aerację trawnika wykonuje się wczesną wiosną (od marca do maja) lub jesienią (od września do listopada) – ważne, aby zdążyć z tym do nadejścia pierwszych mrozów. Nie ma jednak reguły określającej, jak często należy to robić. Wszystko zależy od stanu samego trawnika. Jeśli jest pięknie wybarwiony i zdrowy, wystarczy aerować go raz do roku lub nawet raz na dwa lata. W przypadku darni zniszczonej i skłonnej do chorób, warto wykonać ten zabieg nawet dwa razy w sezonie.


Aeracja wgłębna czy powierzchowna?

Stając przed wyzwaniem wykonania aeracji trawnika, masz do wyboru 2 sposoby na jej zrealizowanie. Są to:

  • aeracja wgłębna – wykonane otwory powinny być głębokie na nie mniej niż 8 cm. Powinno się ją stosować na trawnikach, na których widać objawy nadmiernego zagęszczenia gleby – należą do nich m.in. żółknięcie darni lub słabe wsiąkanie wody w grunt;
  • aeracja powierzchniowa – wystarcza nakłucie gleby na głębokość do 3 cm. Wykonanie takiego zabiegu poprawi przepuszczalność jedynie wierzchniej warstwy gleby – dlatego też warto go stosować na trawnikach bez widocznych śladów zniszczenia.

aeracja 3


Równomierność i precyzja kluczem do sukcesu

Aeracja to zabieg, który zajmuje sporo czasu i jest dość monotonne. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że kusi Cię przyspieszenie pracy – nawet kosztem obniżenia jakości jej wykonania. Nie jest to jednak dobry pomysł – skuteczność aeracji jest bowiem zależna od tego, czy została wykonana prawidłowo. Nacięcia darni powinny zatem być wykonane w możliwie równych odstępach i cechować się porównywalną głębokością. Zalecana gęstość otworów zależy też od rodzaju gleby. W glebach lekkich powinno to być ok. 15 cm, w ciężkich natomiast 10 cm.


Aeracja a nawożenie

Pamiętaj o tym, że nawóz do trawy możesz zastosować dopiero po wykonanej aeracji, a nie wcześniej, jak sugerują niektórzy ogrodnicy. Dlaczego jest to tak istotne? Wykorzystując aerator, nie tylko nakłuwasz darń, lecz również zdzierasz jej wierzchnią, suchą warstwę. Razem z nią mógłbyś też pozbyć się wcześniej rozsypanego nawozu. Poza tym mieszanka nawozowa mogłaby się nierównomiernie rozłożyć po trawniku, co skutkowałoby miejscowymi prześwitami, które nie prezentowałyby się zbyt estetycznie. Nawożąc rośliny po wykonaniu aeracji, sprawisz także, że nawozy łatwiej i głębiej wnikną w glebę. Na skutek tego substancje odżywcze szybciej przenikną do systemu korzeniowego i nie będziesz musiał długo czekać na efekt ich stosowania – trawa od razu będzie wyglądać na bujniejszą i zyska intensywny kolor.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Posadzki żywiczne – idealny wybór do nowoczesnego domu i mieszkania

czw. maj 17 , 2018
Posadzki żywiczne to prawdziwy hit ostatnich sezonów. Ich nowoczesny i […]
posadzki żywiczne

Inne poradniki i rankingi sprzętu oraz mebli ogrodowych

CodoOgrodu.net 2023

Serwis poświęcony tematyce ogrodowej. Charakterystyka przydatnych narzędzi oraz akcesoriów, a także rankingi produktów.